۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

معرفی پروژه فرهنگی مذهبی یادمان شهدای نجف آباد (قسمت دوم)

دسته بندی:
۰۵,بهمن, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
پروژه فرهنگی مذهبی یادمان شهدای نجف آباد

در قسمت اول مقاله ی معرفی پروژه فرهنگی مذهبی یادمان شهدای نجف آباد با نوع کاربری این پروژه در فاز اول آشنا شدید و گفتیم که قرار بر این بود که آثار هنری استاد منصور وفایی در این پروژه نصب شده و به نمایش گذاشته شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این استاد بزرگوار بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا انتهای مقاله همراه تیم فراز آسمان نجف باشید.

معرفی استاد منصور وفایی

استاد منصور وفایی متولد نوزدهم فروردین ماه سال ۱۳۱۳ می باشد. وی از بازماندگان نقاشی قهوه‌ خانه‌ ای می باشد؛ هنری که حافظ هویت ملی ما است. استاد منصور وفایی از کودکی به نقاشی علاقه مند بود، به همین دلیل در دبیرستان اسدآبادی آموزش را آغاز نمود و نقاشی را نزد استاد علی اکبر نجم آبادی از شاگردان کمال الملک آموخت.

علاقه‌ ی ایشان به روایت داستان در نقاشی، باعث شد به سمت نقاشی قهوه‌ خانه ‌ای روی آورد. وی از روایات مذهبی و شاهنامه برای خلق اثر الهام گرفت و با نوآوری ها و تلاش خود مسیرش را ادامه داد تا اینکه نشان درجه یک هنری را دریافت نمود.

استاد منصور وفایی

معرفی آثار مجموعه ایران مهد دلیران

کلیه ی آثار و مجموعه تصاویر مربوط به مجموعه ایران مهد دلیران، هنر دست استاد بزرگوار منصور وفایی می باشد. این مجموعه اثار شامل ۱۲ تابلو نقاشی می باشد که به سبک رنگ و روغن روی بوم ترسیم شده است که دارای ابعاد تقریبی ۲۰۰× ۱۸۰سانتیمتر می باشد. سبک تابلوها، نقاشی قهوه خانه ای یا نقاشی روایی است.

استاد منصور وفایی جز یکی از سه بازمانده نقاش های سبک قهوه خانه ای ایران است که در قید حیات بوده و از شاگردان استاد علی اکبر نجم آبادی که وی از شاگردان کمال الملک بودند و همچنین ایشان از اعضای هیئت امنای بنیاد فردوسی و استاد دانشگاه تهران هستند.

مضمون تابلوها برگرفته از باورها و اعتقادات ملی ، تاریخی و مذهبی است. این تابلوها بر اساس داستانی که روایت گر تلفیق روحیه پهلوانی و رشادت و در نهایت شهادت در راه نبرد با دشمنان اسلام و میهن است نقاشی گردیده است.

 این تابلوها شامل عناوین اساطیری مانند جنگ با ظالمانی چون داستان ضحاک وکاوه آهنگر و نیز پهلوانانی مانند رستم و سهراب ، آرش کمانگیر و نیز پذیرش دین اسلام ایرانیان و …که از افسانه های ایرانی الهام گرفته شده است نیز می باشد.

از دیدگاه تاریخ ملی و مذهبی، تابلوها شامل تصویر دلیر مردانی همچون میرزا کوچک خان، ستارخان، باقرخان و …که تاریخ گواه رشادت های آن هاست، نیز می باشد.

 در نهایت تابلوها بیانگر توکل برخدا ، اطاعت و پیروی از امام و ولایت است که درترکیب واقعه عاشورا ، وداع اهل بیت و شام غریبان ، در مقابل با اعزام نیروها به جبهه ، وداع مادران با فرزندانشان درهشت سال دفاع مقدس ، آزاد سازی خرمشهر و پیروزی اسلام و حق برباطل، و در نهایت تابلوی آخر لحظه سقوط و اعدام صدام به تصویر کشیده شده است.

اما کاربری پروژه فرهنگی مذهبی یادمان شهدای نجف آباد پس از شهادت شهید والا مقام، شهید محسن حججی تغییر یافت. برای آشنایی با کاربری فعلی این پروژه ما را در بخش سوم این مقاله دنبال نمایید.

آثار استاد منصور وفایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب