۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

حصار کارگاهی و مراحل حصارکشی ساختمانی

دسته بندی:
۰۷,شهریور, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
حصار کارگاهی

زمانی که املاک را برای بازسازی مجدد و احداث مجدد بنا، تخریب می کنند، لازم است که در محدوده کارگاه ساختمانی، از ورود افراد متفرقه ممانعت شود. حصار کارگاهی نوعی سازه است که به منظور حصارکشی و به طور موقت در اطراف سازه قرار داده می شود و به این ترتیب افراد غیر مسئول به محوطه کارگاهی ورود پیدا نخواهند کرد. طبق بخشنامه شهرداری این حصار کارگاهی لازم است که از ویژگی های خاصی برخوردار باشد. در این مقاله با تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما را با مطالب بیشتری در ارتباط با حصار کارگاهی و مراحل حصار کشی ساختمانی آشنا کنیم.

حتما بخوانید : نکات مهمی در ارتباط با تحویل کارگاه ساختمانی

حصار گارگاهی یا حصار حفاظتی موقت چیست؟

طبق آنچه در بخشنامه شهرداری ذکر شده است، حصار گارگاهی یا حصار حفاظتی موقت به منظور استفاده پیرامون کارگاه، باید از صفحات، شادولاین، یا ورق های کرکره ای فلزی از جنس آهن یا گالوانیزه درست شده باشد که گوشه ها و اجزای آن ها تیز و برنده نباشد.

در این بخشنامه رنگی که برای حصار گارگاهی یا حصار حفاظتی موقت در نظر گرفته شده است، رنگ آبی سفید، که آبی در بالا و سفید در پائین است، و به نشانه ی آسمان و زمین پاک است، می باشد.

حصار کارگاهی

شرایط طراحی حصار گارگاهی یا حصار حفاظتی موقت

قبل از هر چیز لازم است بدانید که ارتفاع حصار کارگاهی باید به گونه ای باشد که از سطح معابر عمومی یا سایر فضاهای مجاز برای استفاده از آن ها، از ۱۹۰ سانتی متر کمتر نشود و پایه های عمودی در فواصل حداکثر ۲ متر قرار داده شوند. در ادامه نکات مربوط به طراحی حصار حفاظتی موقت را ذکر کرده ایم.

  • حصار کارگاهی که برای استفاده در نواحی کم خطر طراحی می شود باید ۱۰۰ کیلومتر بر مترمربع باشد و در هر نقطه از اجرای آن، یک بار متمرکز ۱۰۰ کیلوگرمی در نظر گرفته شود.
  • مصالحی که برای ساخت حصار حفاظتی موقت به کار می رود مانند تخته چوبی و … باید دارای گوشه ها و لبه های تیز و برنده ای نباشد.
  • طراحی حصار گارگاهی یا حصار حفاظتی موقت برای محل های پرخطر ، مثلا محلی که امکان برخورد خودرو و وسایل نقلیه عبوری به حصار وجود دارد، لازم است مطابق با مقررات فصل هفتم آئین نامه بارگذاری پل ها انتخاب گردد.

حال که با مقررات حصار حفاظتی موقت آشنا شدید، در بخش بعدی مطالبی را در خصوص مراحل اجرای حصار کشی ساختمان عنوان خواهیم کرد. پس همراه ما باشید و ادامه مقاله را به دقت مطالعه کنید.

حصار کارگاهی

آشنایی با مراحل حصارکشی ساختمانی

حصار کشی ساختمان و نصب حصار کارگاهی طی چند مرحله انجام می شود.

مرحله اول : آماده سازی پایه ها

ورق های حصار حفاظتی روی پایه ها نصب می شود. پس قبل از هر چیز لازم است که پایه ها آماده شود. پایه ها باید از جنس آهن باشد و بهتر است که هر پایه در انتها حالت صلیبی شکل داشته باشد تا بتوانند با مصالح پرکننده بهتر درگیر شود.

مرحله دوم : حفر کردن چاله

چاله ها محلی است برای قرارگیری چاله ها. اما توجه داشته باشید که بین چاله ها باید ۲ متر فاصله داشته باشد. در این مرحله پایه های در چاله قرار داده می شود و برای محکم کردن آن از ملات سیمان و شن و ماسه استفاده می شود.

مرحله سوم : نصب ورق های پروفیل

پس از آنکه پایه ها در محل مورد نظر سفت شد، نوبت به نصب ورقه ها می رسد. ورقه های پروفیل به صورت افقی، به پایه ها جوش داده می شود.

مرحله چهارم : نصب کردن ورق های حفاظ

در این مرحله ورق های حصار را با استفاده از پیچ های سرمته، یا تفنگ های میخکوب به پایه ها متصل می نمایند.

مرحله پنجم : رنگ آمیزی حصار کارگاهی

در این مرحله لازم است که حصارها رنگ آمیزی شود. بنابراین مطابق با قوانین مشخص شده در بخشنامه شهرداری، حصارها در مرحله ی آخر رنگ آمیزی می شود.

کلام پایانی

زمان احداث پروژه های ساختمانی در محوطه ی کارگاهی ، به منظور ممانعت از ورود افراد متفرقه در آن محل، لازم است که حصار کشی انجام شود. در این مقاله شما را با حصار کارگاهی و مراحل حصارکشی ساختمانی آشنا کردیم. مطالب مربوط به هر مرحله را برای شما عزیزان توضیح دادیم. امید است آنچه گفته شد توانسته باشد بر اطلاعات مفید شما در این حوزه افزوده باشد.

از توجه و همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786