۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پودر کشش مفتول چیست؟؛ آشنایی با فرایند کشش مفتول

دسته بندی:
۰۵,تیر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
پودر کشش مفتول

پودر کشش مفتول که در صنایع مختلف استفاده می شود با نام روان کننده سیم کشی خشک، پودر روان کننده سیم کشی و صابون کشش مفتول نیز شناخته می شود. در فرایند کشش مفتول از این ماده روان کننده استفاده می شود که در حقیقت نقش روانکاری و محافظت از مفتول را ایفا می کند. این نوع پودر، یک محصول صنعتی فرآوری شده از مواد معدنی غیرفلزی نسبتاً کوچک است که در این مقاله به طور کامل با آن آشنا خواهید شد. لطفا با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید.

بیشتر بدانید :

روان کننده بتن چیست؟

راهنمای آهن کشی یا شاسی کشی نمای ساختمان

مواد اولیه برای تولید پودر کشش مفتول چیست؟

اجزای اصلی تشکیل دهنده پودر کشش مفتول عبارتست از : آهک، روغن حیوانی، پارافین، صابون، اسید استئاریک، پودر تالک، مواد قلیایی صنعتی و غیره؛ که به طور کلی به دو نوع صابون یا پودر کشش مفتول سدیم و کلسیم تقسیم می شود. صابون سدیم از واکنش صابونی شدن اسید چرب (روغن) و قلیایی ساخته می شود. صابون کلسیم از واکنش صابونی شدن اسید چرب (روغن) و خاکستر سفید ساخته می شود. بسته به فرآیند کشش مفتول، میزان روغن پودر کشش مفتول انتخابی نیز متفاوت می باشد. به طور کلی، هر چه میزان روغن در پودر کشش بیشتر باشد، قیمت آن گران تر است.

پودر کشش مفتول دارای چه خواصی است؟

دلیل استفاده از صابون یا پودر کشش مفتول در فرایند کشش مفتول ، خواص و ویژگی های آن است. در این بخش از مقاله با خواص این نوع روان کننده ها آشنا خواهید شد.

  • پودر کشش مفتول به طور کامل روی سطح سیم فولادی جذب می شود، با سیم فولادی وارد قالب کششی شده و به طور موثر دو سطح مشترک منطقه ای که تغییر شکل در آنجا انجام شده است را از هم جدا می کند.
پودر کشش مفتول

صابون کشش مفتول از مقاومت بالایی در برابر فشار و درجه حرارت بالا برخوردار است و می تواند خاصیت روان کنندگی خود را بدون آسیب به محل، تجمع و زوال، با پایداری فیزیکی و شیمیایی عالی حفظ نماید.

  • پودر کشش مفتول دارای خاصیت کشش و روان پذیری خوبی است، به طوری که نه تنها می تواند  محکم روی سطح سیم فولادی جذب شود، بلکه می تواند با سیم فولادی کشیده شود و تغییر شکل دهد.
  • صابون کشش مفتول، سازگار با محیط زیست است و به هیچ عنوان محیط زیست را آلوده نمی کند، همچنین برای بدن انسان مضر نیست ،کم هزینه بوده و ذخیره سازی آن نیز آسان است.

آشنایی با فرایند کشش مفتول

به طور کلی فرایند کشش مفتول به منظور کاهش سطح مقطع آن انجام می شود و کاربردهای مختلفی دارد؛ برای مثال در تهیه آلات موسیقی، تهیه انواع فنر و … لازم است که فرایند کشش مفتول انجام شود.

اولین نکته در ارتباط با کشش مفتول این است که این فرایند در در دمای محیط و در واقع در یک محیط عملیاتی سرد انجام می شود.

در فرایند کشش مفتول، سیم یا مفتول از میان یک یا چند قالب کشش عبور داده می شود و تا سطح مقطع آن به میزان مورد نظر کاهش یابد.

پودر کشش مفتول

از پودر کشش مفتول در این فرایند، به منظور جلوگیری از اتصال به قالب و ممانعت از ایجاد گرما، جهت کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر قالب کشش، اطمینان از کیفیت سطح محصول و ایجاد تغییر شکل یکنواخت، استفاده می شود.

کلام پایانی در مورد پودر کشش مفتول

در این مقاله با پودر کشش مفتول به طور کامل آشنا شدید؛ همچنین می دانید فرایند کشش مفتول چگونه انجام می شود.  در این فرایند زمانی که سیم از درون قالب عبور می کند، لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشید که کیفیت سیم، ظاهر و وضعیت سطح آن حفظ شود.

به علاوه با توجه به ماهیت سیم یا مفتول کشیده شده و کاربرد نهایی آن، لازم است که توزیع دانه های پودر کشش مفتول به اندازه و بهینه باشد تا در آخر مفتول کشیده شده کارآیی لازم را داشته باشد.

از اینکه همواره با ما همراه هستید از شما کمال تشکر را داریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786