۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پودر کشش مفتول چیست؟؛ آشنایی با فرایند کشش مفتول

دسته بندی:
۰۵,تیر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
پودر کشش مفتول

پودر کشش مفتول که در صنایع مختلف استفاده می شود با نام روان کننده سیم کشی خشک، پودر روان کننده سیم کشی و صابون کشش مفتول نیز شناخته می شود. در فرایند کشش مفتول از این ماده روان کننده استفاده می شود که در حقیقت نقش روانکاری و محافظت از مفتول را ایفا می کند. این نوع پودر، یک محصول صنعتی فرآوری شده از مواد معدنی غیرفلزی نسبتاً کوچک است که در این مقاله به طور کامل با آن آشنا خواهید شد. لطفا با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید.

بیشتر بدانید :

روان کننده بتن چیست؟

راهنمای آهن کشی یا شاسی کشی نمای ساختمان

مواد اولیه برای تولید پودر کشش مفتول چیست؟

اجزای اصلی تشکیل دهنده پودر کشش مفتول عبارتست از : آهک، روغن حیوانی، پارافین، صابون، اسید استئاریک، پودر تالک، مواد قلیایی صنعتی و غیره؛ که به طور کلی به دو نوع صابون یا پودر کشش مفتول سدیم و کلسیم تقسیم می شود. صابون سدیم از واکنش صابونی شدن اسید چرب (روغن) و قلیایی ساخته می شود. صابون کلسیم از واکنش صابونی شدن اسید چرب (روغن) و خاکستر سفید ساخته می شود. بسته به فرآیند کشش مفتول، میزان روغن پودر کشش مفتول انتخابی نیز متفاوت می باشد. به طور کلی، هر چه میزان روغن در پودر کشش بیشتر باشد، قیمت آن گران تر است.

پودر کشش مفتول دارای چه خواصی است؟

دلیل استفاده از صابون یا پودر کشش مفتول در فرایند کشش مفتول ، خواص و ویژگی های آن است. در این بخش از مقاله با خواص این نوع روان کننده ها آشنا خواهید شد.

  • پودر کشش مفتول به طور کامل روی سطح سیم فولادی جذب می شود، با سیم فولادی وارد قالب کششی شده و به طور موثر دو سطح مشترک منطقه ای که تغییر شکل در آنجا انجام شده است را از هم جدا می کند.
پودر کشش مفتول

صابون کشش مفتول از مقاومت بالایی در برابر فشار و درجه حرارت بالا برخوردار است و می تواند خاصیت روان کنندگی خود را بدون آسیب به محل، تجمع و زوال، با پایداری فیزیکی و شیمیایی عالی حفظ نماید.

  • پودر کشش مفتول دارای خاصیت کشش و روان پذیری خوبی است، به طوری که نه تنها می تواند  محکم روی سطح سیم فولادی جذب شود، بلکه می تواند با سیم فولادی کشیده شود و تغییر شکل دهد.
  • صابون کشش مفتول، سازگار با محیط زیست است و به هیچ عنوان محیط زیست را آلوده نمی کند، همچنین برای بدن انسان مضر نیست ،کم هزینه بوده و ذخیره سازی آن نیز آسان است.

آشنایی با فرایند کشش مفتول

به طور کلی فرایند کشش مفتول به منظور کاهش سطح مقطع آن انجام می شود و کاربردهای مختلفی دارد؛ برای مثال در تهیه آلات موسیقی، تهیه انواع فنر و … لازم است که فرایند کشش مفتول انجام شود.

اولین نکته در ارتباط با کشش مفتول این است که این فرایند در در دمای محیط و در واقع در یک محیط عملیاتی سرد انجام می شود.

در فرایند کشش مفتول، سیم یا مفتول از میان یک یا چند قالب کشش عبور داده می شود و تا سطح مقطع آن به میزان مورد نظر کاهش یابد.

پودر کشش مفتول

از پودر کشش مفتول در این فرایند، به منظور جلوگیری از اتصال به قالب و ممانعت از ایجاد گرما، جهت کاهش مصرف انرژی، افزایش طول عمر قالب کشش، اطمینان از کیفیت سطح محصول و ایجاد تغییر شکل یکنواخت، استفاده می شود.

کلام پایانی در مورد پودر کشش مفتول

در این مقاله با پودر کشش مفتول به طور کامل آشنا شدید؛ همچنین می دانید فرایند کشش مفتول چگونه انجام می شود.  در این فرایند زمانی که سیم از درون قالب عبور می کند، لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشید که کیفیت سیم، ظاهر و وضعیت سطح آن حفظ شود.

به علاوه با توجه به ماهیت سیم یا مفتول کشیده شده و کاربرد نهایی آن، لازم است که توزیع دانه های پودر کشش مفتول به اندازه و بهینه باشد تا در آخر مفتول کشیده شده کارآیی لازم را داشته باشد.

از اینکه همواره با ما همراه هستید از شما کمال تشکر را داریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786