۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

وید چیست؟ اصطلاح وید در معماری Void

دسته بندی:
۲۷,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
وید چیست

اگر بخواهیم در قالب چند کلمه، به بیان اصطلاح وید در معماری بپردازیم، باید بگوییم وید چیزی نیست جز نور، تهویه و دسترسی به منظره ای زیبا در ساختمان؛ در واقع این همان کاری است که یک نورگیر یا void انجام می دهد. ایجاد void در فضای ساختمان یکی از موثرترین و چشمگیرترین استراتژی های طراحی برای ورود نور و ایجاد چشم اندازی زیبا می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با مطالب جالبی در مورد این اصلاح در معماری آشنا شوید.

حتما بخوانید :

نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

چگونگی محاسبه ارتفاع ساختمان مسکونی

معماری پایدار چیست؟

تفاوت نورگیر با وید چیست؟

نورگیر فضایی افقی است که نور طبیعی را به اتاق ‌ها و راهروهایی هدایت می‌ کند که امکان تعبیه پنجره در آن مکان ها وجود نداشته باشد. نورگیرها همچنین می توانند چشم اندازی به سمت آسمان ارائه دهند که به خودی خود می تواند به طراحی زیبای یک خانه کمک کند.

اما void معمولاً یک سقف بلند یا یک فضای عمودی با ارتفاع بیشتر از سقف است که از آن برای ورود نور طبیعی بیشتر به ساختمان هایی که نور کافی ندارند استفاده می شود.

وید می تواند یک اتصال باز بین سطوح مختلف طبقه ایجاد کند؛ به عبارتی Void برای انتقال نور به بخش‌ های پایین ‌تر ساختمان عمل می کند.

وید

چه زمانی از وید در ساختمان سازی استفاده می شود؟

همانطور که گفتیم، نور سقفی که از طریق وید به ساختمان وارد می شود اغلب در فضاهایی استفاده می‌شود که امکان ورود نور طبیعی وجود ندارد و نیاز به استفاده از نور مصنوعی مثل لامپ و چراغ می باشد. فضاهایی مثل بخش مرکزی ساختمان هایی با نوع طراحی و ساخت، در جهتی است که نور کافی ندارد.

هزینه ی ایجاد void در ساختمان

اغلب افراد تصورشان این است که ایجاد وید در بخشی از ساختمان ممکن است خیلی هزینه بر باشد و به همین دلیل از صحبت با مشاور ساخت و ساز خود در مورد آن خودداری می کنند؛ اما واقعیت چیز دیگریست.

برای ایجاد void با ساختاری ساده، در ساختمان های که نور کافی ندارد، هزینه ای که لازم است پرداخت شود، چندان قابل توجه نیست؛ اما زمانی که وید ساختاری پیچیده داشته باشد، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های اضافی برای آن وجود داشته باشد.

معمولاً، طراحی void و استفاده از نورگیرها در مقایسه با سایر استراتژی‌ های طراحی که لازم است در بخش های مختلف ساختمان در نظر گرفته شود تا آن فضا به محیطی مطلوب برای زندگی تبدیل شود، مقرون به صرفه تر است.

void

نکاتی مهم در مورد وید که لازم است بدانید

اکنون که می دانید صطلاح void در معماری به چه معناست و تفاوت نورگیر و وید چیست ، خوب است با چند نکته ی مهم در مورد وید نیز آشنا شوید.

  • اغلب در ساخت خانه های کوچک یا معمولی که در موقعیت جغرافیایی با نور کمتر قرار گرفته اند، از وید استفاده می شود.  
  • خاصیت وید این است که تضاد فضاهای خالی با فضاهای منظم می تواند توالی دراماتیک از فضاها ایجاد کند که یک خانه را منحصر به فرد و متمایز سازد.
  • خانه ها و کلا بناهایی که در ساخت آن ها از void استفاده شده است، همواره به روز و مورد پسند افراد می باشد.
  • نکته ی مهمی که در مورد استفاده از وید یا نورگیر در فضای داخل ساختمان باید بدانید این است که لازم است برای به حداکثر رساندن راندمان حرارتی، اقدامات لازم را انجام دهید. البته وید و نورگیرها بخشی از گرمای داخل ساختمان را از طریق گرمای خورشیدی تامین می کند.

کلام پایانی : وید چیست؟ اصطلاح وید در معماری

در این مقاله شما را با یکی دیگر از اصطلاحات ساختمان سازی و معماری آشنا کردیم به نام وید Void. همچنین مطالب مختصری را در ارتباط با مقایسه ی دو اصطلاح void و نورگیر برای شما ارائه کردیم.

در نهایت در پاسخ به این سوال که دقیقا وید چیست ، باید بگوییم void ناحیه ای است در فضایی از خانه که به طور کامل محصور شده یا بین سایر سرویس ها، اتاق ها یا دیوارها قرار گرفته است که از طریق آن نور خورشید به آن فضاها وارد می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786