۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

خاموت چیست ؟ آشنایی با انواع و نکات مهم در مورد آن

دسته بندی:
۱۰,فروردین, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
خاموت چیست

به دلیل خسارات جبران ناپذیری که سال ها قبل بر اثر وقوع زلزله و سایر وقایع طبیعی بر ساختمان ها وارد می شد، مهندسان و معماران و کلا متخصصان فعال در حوزه ساخت و ساز دریافتند که مقاوم سازی، یک نیاز ضروری برای ساختمان ها محسوب می شود و از آن زمان به بعد انواع روش های مقاوم سازی ساختمان به عنوان یک مرحله ی اصلی در امر ساختمان سازی قرار گرفت؛ استفاده از خاموت یکی از آن روش ها می باشد. آیا می دانید خاموت چیست ؟ در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما را با این روش مقاوم سازی ساختمان، انواع خاموت و نکات مهم در مورد آن آشنا کنیم.

آشنایی با خاموت

خاموت نوعی میلگرد است که با هدف مقاوم سازی سازه در شناژ به کار برده می شود. همانطور که می دانید کلا دو نوع میلگرد در پروژه های ساختمانی به کار برده می شود که عبارتست از میلگرد طولی و میلگرد عرضی.

و همانطور که از نام آن پیداست، میلگرد طولی در طول ساختمان ومیلگرد عرضی در عرض ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد؛ به نوعی از میلگرد که در عرض ساختمان استفاده می شود، میلگرد خاموت گفته می شود. پس میلگرد خاموت همان میلگرد عرضی است که با هدف مقاوم سازی سازه استفاده می شود.

خاموت چیست

ویژگی های میلگرد خاموت چیست ؟

هر نوع میلگرد دارای سایزهای متفاوتی است و میلگرد خاموت نیز در سایزهای ۸ و ۱۰ وجود دارد. میلگرد خاموت به صورت خمیده ساخته شده است و حالت خم شده دارد به این دلیل که بتواند از المان های اطراف خود که در سازه وجود دارد محافظت کند.

میلگرد خاموت باعث افزایش استحکام در مقابل نیروهای برشی و همچنین نیروهای پیچشی در سازه می شود؛

بسته به نوع کاربرد خاموت در سازه، از انواع مختلف این نوع میلگرد جهت استحکام و مقاوم سازی در سازه ها استفاده می شود.

انواع خاموت چیست ؟

پیش تر گفتیم که بسته به نوع کاربرد خاموت ها، از انواع مختلف خاموت در سازه ها استفاده می شود. در این بخش از مقاله شما را با انواع خاموت آشنا کرده ایم.

انواع خاموت عبارتست از :

  • خاموت مارپیچ
  • خاموت سنتی
  • خاموت معمولی
  • خاموت سلولار

در ادامه به اختصار هر کدام از انواع خاموت را به شما دوستان عزیز معرفی کرده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باید.

خاموت مارپیچ

این نوع خاموت ها در اندازه های مختلف و با توجه به موارد کاربرد و نوع نیاز، تولید می شود. خاموت مارپیچ با استفاده از ستگاه های CNC تولید می شود.

خاموت سنتی

خاموت سنتی با استفاده از نیروی دست تولید می شود و با کمک ابزاری به نام اهرم. خاموت های سنتی جز پرکاربردترین نوع خاموت به حساب می آید و دارای فرم مربعی شکل می باشد.

خاموت چیست

خاموت معمولی

خاموت معمولی نوع دیگری از انواع خاموت است که می توان از آن در سازه های مختلف استفاده کرد. یک ویژگی منحصر به فرد میلگرد خاموت معمولی این است که قابلیت ایجاد تغییر در اندازه و قالب آن وجود دارد.

خاموت سلولار

به منظور مقاوم سازی و ایجاد استحکام بالا در بخشی از سازه، از خاموت سلولار استفاده می شود. در واقع این نوع خاموت استحکام قابل توجهی در محل ایجاد می کند.  خاموت های سلولار به فرم حلقه های بسته تولید می شود و جدیدترین نوع خاموت در بازار می باشد که در ساخت آن از تکنولوژی پای-سیستم یا Pi-system استفاده می شود.

 کلام پایانی

در مقاله ای که پیش رو دارید، یا یکی دیگر از انواع ابزارهای ساختمانی به نام خاموت که نوعی میلگرد می باشد آشنا شدید؛ اکنون می دانید که خاموت چیست و انواع خاموت را می شناسید.

در نهایت لازم است به چند نکته ی مهم در ارتباط با خاموت اشاره کنیم که خوب است آن ها را بدانید.

  • توجه داشته باشید نحوه ی بستن خاموت ها، با استفاده از سیم آرماتوربندی به میلگردهای طولی می باشد.
  • خم کردم آرماتورها برای تولید خاموت ، باید در دمای کمتر از ۵ درجه سانتی گراد انجام شود.
  • هنگام قرار دادن خاموت ها ، لازم است فاصله استاندارد رعایت شود که برابر است با ۲۰ سانتی متر.

لطفا به این نکات نیز توجه کافی داشته باشید.

امید است مطالب ذکر شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. لطفا با ما در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786