۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

تاور کرین چیست؟ جرثقیل برجی

دسته بندی:
۰۲,اسفند, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
تاور کرین

تاور کرین یکی از اجزا ساختمانی مهم و حیاتی برای احداث پروژه های ساختمانی بلند، سازه های عظیم و پروژه های پیچیده است. این دستگاه برای کنترل و هدایت تجهیزات سنگین در ارتفاعات ساخته شده است. تاورکرین ها باید به دقت طراحی شوند تا بهترین و ایمن ترین عملکرد را داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با تاور کرین با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید.

حتما بخوانید :

انواع ماشین آلات ساختمانی را بشناسید

آشنایی با باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح

معرفی تاور کرین یا جرثقیل برجی

به طور کلی می توان گفت عملکرد اصلی تاور کرین ، پشتیبانی از سازه های در حال ساخت است. این پشتیبانی به معنای جابجایی ابزار، تجهیزات و مصالح ساختمانی از یک قسمت به قسمت دیگر است. تاور کرین در حقیقت نوعی جرثقیل است که معمولاً در محل ساخت و ساز، ثابت می شود. این دستگاه دارای یک اهرم افقی، بازو، بوم یا جیب است که توسط یک دکل فلزی عمودی پشتیبانی می شود. اهرم افقی می تواند ۳۶۰ درجه بچرخد.

به طور کلی موارد استفاده از تاور کرین عبارتست از :

 • سد سازی
 • ساخت پل
 • احداث ساختمان های بلند
 • احداث ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری
 • استفاده در صنایع، نیروگاه ها و کارخانه ها
تاور کرین

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده تاور کرین

به طور کلی تاورکرین ها از سه قسمت اصلی به شرح زیر تشکیل شده اند :

 • پایه : پایه یا فونداسیون تکیه گاه جرثقیل است. بدنه برج به یک پایه بتنی بزرگ متصل شده است که تمام وزن سازه را تحمل می کند.
 • دکل یا برج : دکل عضوی عمودی است که به پایه متصل می شود و به برج ارتفاع می دهد. دکل دارای ساختار مشبک مثلثی (خرپایی) است و باعث استحکام برج می شود که بتواند در برابر نیروهای جانبی (باد و زلزله) مقاومت کند.
 • واحد چرخاننده : واحد چرخان شامل چرخ دنده و موتوری است که به بالای دکل متصل است و برای جرثقیل این امکان را فراهم می کند تا در امتداد محور خود بچرخد. این واحد خود از سه بخش زیر تشکیل شده است :
  • پایه کاری (بازو) : عنصری است افقی که بار را حمل می کند. این بازو دارای چرخ دستی است که در امتداد آن حرکت می کند تا بار را به داخل و خارج هدایت کند.
  • پایه ماشین (بازو): عنصر افقی کوتاه تری است که موتور را در جای خود نگه می دارد. بازو همچنین شامل کنترل های الکترونیکی، درام کابل و وزنه های بتن برای حفظ تعادل است.
  • کابین اپراتور : فضایی است که اپراتور در آن می نشیند. اپراتور وظیفه هدایت و کنترل جرثقیل را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از تاور کرین چیست؟

جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها برای مدیران پروژه های ساختمانی این امکان را فراهم می کنند تا بتوانند با سخت ترین عملیات در محل کار کنار بیایند. کارهایی مانند بلند کردن و قرار دادن تیرهای فولادی در محل، حمل مصالح ساختمانی، جابجایی تجهیزات سنگین، بتن ریزی بخشی از سازه و موارد دیگر. انجام موارد فوق برای سایت های ساختمانی و کل صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است.

تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی شرایطی را فراهم می کنند تا سازندگان بتوانند ساختمان های بلندتر را با روش های پایدارتر در فضاهای شهری بسازند. همچنین امکان انجام کارهای ساختمانی را بسیار سریع تر، کارآمدتر و با هزینه کمتر فراهم می کنند.

تاور کرین

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از تاور کرین این است که باعث می شود هزینه های نیروی کار به طرز قابل توجهی کاهش یابد. به این معنا که نیازی به استخدام افراد بیشتری برای تکمیل سریع تر پروژه ها نخواهد بود. در واقع صرفه جویی در هزینه ها و امکان انجام کارها بسیار سریع تر و در مدت زمان کمتر و بسیار کارآمدتر، از ویژگی های اصلی استفاده از تاور کرین است.

کلام پایانی : تاور کرین چیست؟

در این مقاله شما را با تاور کرین یا جرثقیل های برجی آشنا کردیم. از آنجا که جرثقیل های برجی در محل ساخت و ساز ثابت می شوند، می توان سخت ترین کارهای ساختمانی را به کمک آن ها انجام داد. تاور کرین همچنین برای بلند کردن و حمل و نقل سنگین ترین تجهیزات ساختمانی استفاده می شود.

از توجه و همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم!

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب