۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

تاور کرین چیست؟ جرثقیل برجی

دسته بندی:
۰۲,اسفند, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
تاور کرین

تاور کرین یکی از اجزا ساختمانی مهم و حیاتی برای احداث پروژه های ساختمانی بلند، سازه های عظیم و پروژه های پیچیده است. این دستگاه برای کنترل و هدایت تجهیزات سنگین در ارتفاعات ساخته شده است. تاورکرین ها باید به دقت طراحی شوند تا بهترین و ایمن ترین عملکرد را داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با تاور کرین با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید.

حتما بخوانید :

انواع ماشین آلات ساختمانی را بشناسید

آشنایی با باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح

معرفی تاور کرین یا جرثقیل برجی

به طور کلی می توان گفت عملکرد اصلی تاور کرین ، پشتیبانی از سازه های در حال ساخت است. این پشتیبانی به معنای جابجایی ابزار، تجهیزات و مصالح ساختمانی از یک قسمت به قسمت دیگر است. تاور کرین در حقیقت نوعی جرثقیل است که معمولاً در محل ساخت و ساز، ثابت می شود. این دستگاه دارای یک اهرم افقی، بازو، بوم یا جیب است که توسط یک دکل فلزی عمودی پشتیبانی می شود. اهرم افقی می تواند ۳۶۰ درجه بچرخد.

به طور کلی موارد استفاده از تاور کرین عبارتست از :

 • سد سازی
 • ساخت پل
 • احداث ساختمان های بلند
 • احداث ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری
 • استفاده در صنایع، نیروگاه ها و کارخانه ها
تاور کرین

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده تاور کرین

به طور کلی تاورکرین ها از سه قسمت اصلی به شرح زیر تشکیل شده اند :

 • پایه : پایه یا فونداسیون تکیه گاه جرثقیل است. بدنه برج به یک پایه بتنی بزرگ متصل شده است که تمام وزن سازه را تحمل می کند.
 • دکل یا برج : دکل عضوی عمودی است که به پایه متصل می شود و به برج ارتفاع می دهد. دکل دارای ساختار مشبک مثلثی (خرپایی) است و باعث استحکام برج می شود که بتواند در برابر نیروهای جانبی (باد و زلزله) مقاومت کند.
 • واحد چرخاننده : واحد چرخان شامل چرخ دنده و موتوری است که به بالای دکل متصل است و برای جرثقیل این امکان را فراهم می کند تا در امتداد محور خود بچرخد. این واحد خود از سه بخش زیر تشکیل شده است :
  • پایه کاری (بازو) : عنصری است افقی که بار را حمل می کند. این بازو دارای چرخ دستی است که در امتداد آن حرکت می کند تا بار را به داخل و خارج هدایت کند.
  • پایه ماشین (بازو): عنصر افقی کوتاه تری است که موتور را در جای خود نگه می دارد. بازو همچنین شامل کنترل های الکترونیکی، درام کابل و وزنه های بتن برای حفظ تعادل است.
  • کابین اپراتور : فضایی است که اپراتور در آن می نشیند. اپراتور وظیفه هدایت و کنترل جرثقیل را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از تاور کرین چیست؟

جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها برای مدیران پروژه های ساختمانی این امکان را فراهم می کنند تا بتوانند با سخت ترین عملیات در محل کار کنار بیایند. کارهایی مانند بلند کردن و قرار دادن تیرهای فولادی در محل، حمل مصالح ساختمانی، جابجایی تجهیزات سنگین، بتن ریزی بخشی از سازه و موارد دیگر. انجام موارد فوق برای سایت های ساختمانی و کل صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است.

تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی شرایطی را فراهم می کنند تا سازندگان بتوانند ساختمان های بلندتر را با روش های پایدارتر در فضاهای شهری بسازند. همچنین امکان انجام کارهای ساختمانی را بسیار سریع تر، کارآمدتر و با هزینه کمتر فراهم می کنند.

تاور کرین

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از تاور کرین این است که باعث می شود هزینه های نیروی کار به طرز قابل توجهی کاهش یابد. به این معنا که نیازی به استخدام افراد بیشتری برای تکمیل سریع تر پروژه ها نخواهد بود. در واقع صرفه جویی در هزینه ها و امکان انجام کارها بسیار سریع تر و در مدت زمان کمتر و بسیار کارآمدتر، از ویژگی های اصلی استفاده از تاور کرین است.

کلام پایانی : تاور کرین چیست؟

در این مقاله شما را با تاور کرین یا جرثقیل های برجی آشنا کردیم. از آنجا که جرثقیل های برجی در محل ساخت و ساز ثابت می شوند، می توان سخت ترین کارهای ساختمانی را به کمک آن ها انجام داد. تاور کرین همچنین برای بلند کردن و حمل و نقل سنگین ترین تجهیزات ساختمانی استفاده می شود.

از توجه و همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم!

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786