۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اصول و نحوه شیب بندی ساختمان | شیب بندی کف و شیب بندی پشت بام

دسته بندی:
۱۴,دی, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
شیب بندی ساختمان

شیب بندی ساختمان از جمله مهم ترین پارامترهایی است که در ساختمان سازی باید حتما به آن توجه داشت و به طور اصولی و درست باید شیب بندی در بخش ای مختلف ساختمان از جمله کف، پشت بام و … انجام شود؛ به این دلیل که عدم شیب بندی درست ساختمان می تواند منجر به ایجاد مشکلات و خسارات ناشی از تجمع آب در محل شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا  شما را با اصول و نحوه شیب بندی ساختمان و همچنین نکاتی در مورد شیب بندی کف و شیب بندی بام ساختمان آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

سازه چیست؟ با انواع سازه آشنا شوید

سازه ال اس اف LSF چیست؟

شیب بندی ساختمان با چه هدفی انجام می شود؟

در واقع مهم ترین هدف شیب بندی ساختمان این است که از تجمع آب در یک محل جلوگیری شود؛ همانطور که می دانید در هر بخش از ساختمان که آب به درستی تخلیه نشود می تواند به سازه آسیب جدی برساند و حتی خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. بنابراین لازم است شیب مناسبی در بخش هایی از ساختمان در نظر گرفته شود تا آب بتواند به درستی از آن محل تخلیه شود.

درصد شیب در شیب بندی ساختمان

یکی از مهم ترین فاکتورهای شیب بندی ساختمان ، درصد شیب است. این درصد شیب بسته به موقعیت های گوناگون و مکانی که شیب بندی ساختمان در آنجا انجام می شود، رنج مشخصی دارد و بین ۱ تا ۳ درصد می باشد.

شیب بندی ساختمان

بنابراین هنگام شیب بندی ساختمان لازم است که درصد شیب به صورت کاملا اصولی انتخاب شود. تا عملیات تخلیه ی آب به آسانی صورت گیرد.

درصد شیب دارای نشان مشخصی است که در پلان ساختمان مشخص می شود. نشان درصد شیب ساختمان یک فلش است که مشخص کننده مسیر حرکت آب می باشد. به علاوه میزان شیب مشخص شده با کدگذاری در گوشه های بام ثبت می شود.

شیب بندی کف ساختمان

شیب بندی کف لازم است که در بخش های مختلف ساختمان لحاظ شود؛ به خصوص در آن بخش هایی که آبریزی زیاد است مثل سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، تراس و … .

شیب بندی کف : شیب بندی سرویس بهداشتی

شیب بندی ساختمان در کف سرویس بهداشتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در سرویس بهداشتی و حمام شیب بندی ساختمان باید به سمت کف شو و مرکز باشد تا آب به درستی مسیر خروج را پیدا کند و تجمع پیدا نکند. به همین ترتیب لازم است که درصد شیب مناسب برای خروج آب در این بخش ها در نظر گرفته شود.

شیب بندی ساختمان

شیب بندی بام ساختمان

به طور کلی شیب بندی پشت بام ساختمان در دو حالت انجام می شود :

  • شیب بندی در جهت بخش های میانی پشت بام : در این حالت از شیب بندی ساختمان، لوله های هدایت کننده ی آب باران در بخش های میانی ساختمان و در ستون های آجری ساخته شده، تعبیه می شود. در این روش از شیب بندی ساختمان لازم است که محاسبات مربوط به طراحی و تعبیه مجاری آب به درستی انجام شود.
  • شیب بندی در جهت کناره و گوشه های پست بام : در ساختمان هایی که در موقعیت مرکزی ساخته می شود و امکان خروج آب از کناره های ساختمان وجود دارد، شیب بندی ساختمان در جهت کناره و گوشه های بام صورت می گیرد؛ بنابراین لازم است که لوله های هدایت کننده ی آب در حالتی تعبیه شود که آب را از مرکز پشت بام به سمت کناره ها و گوشه های پشت بام هدایت کند.

کلام پایانی

همانطور که مطلع هستید، یکی از عوامل تاثیر گذار در تخریب ساختمان، رطوبت است. زمانی که بر اثر نشت آب به داخل سازه، به دلایل مختلف خرابی به بار می آید، ممکن است خسارات بسیار جبران ناپذیری بر جای بماند. به طور مثال اگر بر اثر بارش باران، تجمع آب در بام ساختمان صورت گیرد، به مرور زمان سقف دچار نم و تخریب می شود.

به منظور جلوگیری از چنین مشکلاتی، شیب بندی ساختمان انجام می شود تا با در نظر گرفتن درصد شیب مناسب، خروج و تخلیه آب در بخش بام ساختمان به درستی انجام شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786