۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با بتن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete) و کاربردهای آن

دسته بندی:
۲۶,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
بتن خود متراکم

در ساختمان سازی، زمان اجرای بتن ریزی، در اثر ویبره بتن معمولا مشکلاتی وجود خواهد داشت ازجمله : ایجاد تراکم ناهمگن ، ایجاد بتن کرمو و تفکیک دانه ها آن. این مشکلات می تواند به دلیل عدم دسترسی به ابزار آلات مورد نیاز و نیز ویبره زیاد بتن ایجاد شود. به همین منظور تولید کنندگان بتن به منظور مقابله با این گونه مشکلات هنگام بتن ریزی ، نوع دیگری از بتن را تولید و به بازار عرضه نموده اند به نام تن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete). در این مقاله با گروه مهندسین شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید تا با نکات بیشتری در مورد این نوع بتن آشنا شوید.

بیشتر بدانید :

عمل آوری بتن (کیورینگ بتن) چیست؟ روش های عمل آوری بتن

دال بتنی چیست؟

تن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete) چیست؟

بتن خود متراکم یا بتن خود تراکم SCC نوع خاصی از بتن می باشد که بدون نیاز به ویبره کردن، و تحت تاثیر وزن خود در قالب پخش می شود. این نوع بتن برای کاربری های ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد. بتن خود متراکم در حقیقت از مقاومت و تراکم بیشتری نسبت به بتن معمولی برخوردار است.

بتن خود متراکم

بتن خود متراکم نوعی بتن همگن است که کاربردهای زیادی دارد و با استفاده از آن مشکلات مربوط به استفاده از روان کننده ها در بتن بر طرف شده است. بتن خود متراکم یک نوع فناوری جدید در صنعت تولید بتن است که استفاده از آن به دلیل عدم دانش کافی در مورد آن هنوز دارای محدودیت می باشد.

بتن خود متراکم از چه موادی تشکیل شده است؟

در حقیقت بتن خود متراکم از همان مواد تشکیل دهنده بتن معمولی تشکیل شده است. این مواد عبارتند از : سیمان، آب، شمن و ماسه و موارد روان کننده.

 • سیمان : در ساخت و تولید بتن خود متراکم از هر نوع سیمانی می توان استفاده کرد و هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد.
 • سنگدانه : در ساخت بتن خود متراکم می توان از سنگدانه ها با اندازه های مختلف استفاده کرد. اما به منظور حفظ پایداری هر چه بیشتر بتن خود متراکم بهتر است که از سنگدانه ها با قطری به اندازه ۲۰ میلی متر استفاده شود.
 • ماسه : استفاده از انواع ماسه های سیسیلی و آهمی در تولید بتن خود متراکم مجاز است.
 • ماده اصلاح کننده لزجت : به منظور تامین گرانوی مخلوط حاصل، لازم است که در ساخت بتن خود متراکم از مواد روان کننده استفاده شود تا قابلیت جاری شدن و پخش شوندگی خوبی پیدا کند.  این مواد سبب کاهش خطر جدا شدگی در بتن خود متراکم می شود.

حال که با مواد تشکیل دهنده بتن خود متراکم آشنا شدید، در ادامه ویژگی های این نوع بتن را مطرح خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

بتن خود متراکم

مهم ترین ویژگی های بتن خود تراکم یا SCC

 • در استفاده از این نوع بتن نیاز به ویبره کردن نیست و بتن خود متراکم از جمله انواع بتن های روان می باشد که دارای کارایی بالا در امر ساخت و ساز دارد.
 • بتن خود متراکم یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در سازه هایی است که دارای شبکه آرماتوربندی فشرده هستند.
 • در تمام مراحل بتن ریزی، بتن خود متراکم تراکم خود را حفظ می نماید و به طور یکنواخت در قالب جای می گیرد.
 • بتن خود مرتاکم از جریان پذیری بسیار عالی برخوردار است و در برابر جدا شدگی از مقاومت بالایی برخوردار است.
 • بتن خود متراکم دچار ترک خوردگی حرارتی نمی شود و در برابر عواملی نظیر خوردگی، عوامل شیمیایی، حمله سولفات ها و انجماد از خود مقاومت بالایی نشان می دهد.
 • بتن خود متراکم سطح انواع میلگرد را کاملا پوشانده و این باعث می شود که مقاومت آن افزایش یابد.
 • بتن ریزی با استفاده از این نوع بتن سرعت بسیار بالایی دارد و در پروژه هایی که از بتن SCC استفاده می شود، به طور قابل ملاحظه ای نیاز به استفاده از نیروی انسانی کاهش می یابد.

کلام پایانی

بتن خود متراکم با بتن خود تراکم SCC نوعی بتن است که از کیفیت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار است که می توان از آن در ساخت سازه های سنگین و ظریف استفاده کرد. این نوع بتن بسیار پایدار بوده و در برابر جداشدگی از خود مقاومت بالایی نشان می دهد به این دلیل که نسبت شن مصرفی در آن به ماسه کمتر از بتن معمولی است؛ به همین دلیل استفاده از این نوع بتن همواره مورد توجه بسیاری از شرکت های ساختمانی می باشد.

از همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بهترین نمای ساختمان
با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که بهترین نمای ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این ویژگی ها مربوط می شود به ضاهر ساختمان، یا مترال و مصالحی که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود؟ در این مقاله تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف به بررسی ویژگی های بهترین نمای ساختمان...

۰۲,مرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
الیاف مورد استفاده در بتن
الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

قطعا می دانید که در ساختمان سازی، ترک خوردگی بتن امری طبیعی است و این ترک خوردگی نه تنها از لحاظ زیبایی و ظاهر ساختمان خوشایند نیست، بلکه نشان دهنده ی عدم کیفیت کافی، عدم مقاومت، دوام و سایر قابلیت های بتن می باشد. یکی از راه حل های این مشکل افزودن الیاف به بتن...

۳۱,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
ماشین آلات ساختمانی
انواع ماشین آلات ساختمانی را بشناسید

در انواع پروژه های ساختمانی چه پروژه های کوچک و چه پروژه های بزرگ، از یکسری تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و در هر پروژه با اهداف مختلف و به منظور سرعت کار، افزایش کیفیت کار، رعایت مسائل ایمنی و … از برخی از ماشین آلات خاص استفاده...

۱۷,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب

kusadasi escort