۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

سیمان نسوز چیست؟ کاربردها و مزایا

دسته بندی:
۰۷,دی, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
سیمان نسوز

در عصری حاضر نوآوری ها در زمنیه های مختلف روز به روز در حال افزایش است، از جمله نوآوری در حوزه تولید مصالح ساختمانی. همانطور که می دانید از بتن برای اهداف مختلف در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود بر همین اساس انواع مختلف سیمان و بتن در دست تولید است که یک نمونه ی پرکاربرد آن سیمان نسوز است. در این مقاله مطالبی را در خصوص اینکه سیمان نسوز چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد ارائه کرده ایم. لطفا با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

تولید قطعات پیش ساخته بتنی توسط شرکت مهندسی فراز آسمان نجف

آشنایی با انواع بلوک ساختمانی

بلوک های سیمانی و مزیت های آن

آشنایی با سیمان نسوز

سیمان نسوز یکی از انواع خاص سیمان است که عموماً برای ساخت سازه هایی استفاده می شود که در معرض دمای بالا قرار دارند. از آنجا که سیمان معمولی در دمای بالا از مقاومت لازم برخوردار نیست و ممکن است متلاشی شود و فرو ریزد، از نوع دیگر آن، یعنی سیمان نسوز ، برای ساخت چنین سازه هایی استفاده می شود. بنابراین یکی از مهم ترین ویژگی های سیمان نسوز این است که در برابر حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است.

سیمان نسوز به عنوان بتن مقاوم در برابر حرارت نیز شناخته می شود. ماده اصلی و اولیه ای که برای ساخت سیمان نسوز استفاده می شود، سیمان با آلومینا بالا یا سیمان آلومینات کلسیم است.

زمانی که قرار است سازه در معرض دماهای بسیار بالا قرار گیرد، امکان استفاده از بتن معمولی وجود ندارد زیرا ممکن است خواص مکانیکی و یکپارچگی فیزیکی سیمان به طور کامل از دست برود. به عنوان مثال از سیمان نسوز در ساخت دودکش های ساختمان استفاده می شود؛ همانطور که می دانید دودکش ها در معرض دمای بالا قرار دارند.

سیمان نسوز

ویژگی های سیمان نسوز چیست؟

پیش تر گفتیم سیمان نسوز یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که این به دلیل ویژگی ها و مزیت های این نوع بتن است. در این بخش از مقاله به ذکر ویژگی های سیمان نسوز پرداخته ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

 • سیمان نسوز از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است
 • سیمان نسوز می تواند در دما و حرارت بالا، بدون هیچ گونه فروپاشی مقاومت کند
 • سیمان نسوز از استحکام کششی خوبی برخوردار است
 • بتن نسوز در مقایسه با بتن معمولی دارای انقباض بسیار کمتری است
 • مقدار گرمای هیدراتاسیون سیمان نسوز بسیار کم است

کاربردهای سیمان نسوز چیست؟

سیمان نسوز در حوزه های مختلف کاربرد دارد از جمله :

 • ساخت دودکش ها
 • ساخت سکوی پرتاب و ایستگاه موشک
 • ساخت fire training areas  ( سطوح مسطح وسیع با اتاق های مقاوم در برابر آتش )
 • ساخت روسازی های باند و روسازی های بتنی که در معرض دماهای بالا قرار دارند
 • ساخت رآکتور هسته ای که در معرض دمای بالا قرار دارد

اکنون که با ویژگی ها و کاربردهای سیمان سوز آشنا شدید، در ادامه شما را با مزایای استفاده از این نوع سیمان در ساخت و ساز اشنا خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

سیمان نسوز

آشنایی با مزایای سیمان نسوز

سیمان یا بتن نسوز دارای مزایای مختلفی می باشد که به شرح زیر است :

 • سیمان نسوز در طول فرآیند خشک شدن و پخت، دچار تاب و انحراف نمی شود
 • سیمان نسوز از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است
 • سیمان نسوز از دوام و استحکام بالایی برخوردار است
 • سیمان نسوز در دماهایی بسیار بالا، مقاومت شدیدی از خود نشان می دهد
 • سیمان نسوز را می توان به اشکال دلخواه قالب زد

حال که با ویژگی ها و مزیت های سیمان نسوز آشنا شدید، خوب است یکی از مهم ترین معایب آن را هم بدانید :

 • سیمان نسوز ممکن است به محیط زیست آسیب برساند و چندان سازگار با محیط زیست نیست؛ همچنین در مواقعی می تواند برای سلامت انسان مضر باشد

کلام پایانی : سیمان نسوز چیست؟

در این مقاله شما را با یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز آشنا کردیم به نام سیمان نسوز و گفتیم که این نوع سیمان دارای چه ویژگی ها و مزیت هایی می باشد. همچنین به برخی از مهم ترین کاربردهای آن اشاره کردیم. امید است آنچه گفته شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب