۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

سیسستم های گرمایشی تابشی چیست؟

دسته بندی:
۰۸,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
سیستم های گرمایشی تابشی

سیستم های گرمایش تابشی  ، نوعی سیستم گرمایشی هستند که گرما را از طریق کف، دیوارها یا سقف یک ساختمان منتقل می کنند. همانطور که از نام آن ها پیداست، عملکرد این نوع سیستم ها بیشتر بر اساس انتقال حرارت تابشی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا به طور کامل با سیستم های گرمایشی تابشی و انواع آن آشنا شوید.

حتما بخوانید :

عایق صوتی دیوار مشترک و سقف ساختمان

آشنایی با انواع ایزوگام ؛ مشخصات و کاربردهای آن

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز 

آشنایی با سیستم های گرمایشی تابشی

سیستم های گرمایشی تابشی ، معمولا به عنوان سیستم های بی صدا با بهره وری انرژی بسیار خوب شناخته می شوند. گرمایش در این نوع سیستم ها بدون ورود هوای اجباری اتفاق می افتد و باعث انتقال گرد و غبار و مواد حساسیت زا نمی شود؛ بنابراین فضای خانه یا محیط کار را برای ساکنان آن به فضایی مطبوع و دلپذیرتری تبدیل خواهد کرد.

استفاده از سیستم های گرمایشی تابشی در خانه هایی با اتاق های بزرگ و سقف های بلند به شدت توصیه می شود. به این دلیل که سایر سیستم ‌های گرمایشی، تنها بخش بالایی اتاق ها را گرم می‌کنند و این باعث به هدر رفتن انرژی می شود.

سیستم های گرمایشی تابشی

یکی از رایج ترین نوع سیستم های گرمایشی تابشی ، سیستم های گرمایش از کف می باشد. در ادامه همچنان همراه ما باشید تا با انواع سیستم های گرمایش از کف بیشتر آشنا شوید.

معرفی انواع سیستم های گرمایشی تابشی از کف

سیستم های گرمایشی تابشی از کف تابشی را می توان بر اساس محیط مورد استفاده برای انتقال گرما به سه نوع مختلف دسته بندی کرد که عبارتند از :

  • سیستم گرمایشی تابشی Air-heated : در پیکربندی این سیستم، هوای گرم از طریق کانال های تعبیه شده در کف دمیده می شود که باعث گرم شدن محیط می شود. از آنجا که گرما از طریق هوا در این سیستم ها منتقل می شود و هوا نمی تواند گرمای زیادی را در خود نگه دارد، بنابراین استفاده از این سیستم ها برای ساختمان های مسکونی مناسب نمی باشد.
  • سیستم گرمایشی تابشی Electric : در پیکربندی این نوع سیستم ها از کابل های گرمایشی یا تشک های پلاستیکی رسانا که در کف تعبیه شده اند استفاده می شود. از ویژگی های اصلی سیستم های گرمایشی تابشی Electric این است که این نوع سیستم ها به گرمایش مقاومتی وابستگی دارد و در صورت بالا بودن قیمت برق، می تواند هزینه های جاری بسیار بالایی را به همراه داشته باشد.
  • سیستم گرمایشی تابشی هیدرونیک (آب گرم) : این نوع سیستم های گرمایش از کف، جز محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های گرمایشی در بین سه نوع سیستم گرمایش از است.  در صورتی که برای ساکنان یک ساختمان امکان استفاده از ترموستات برای کنترل گرمای خروجی اتاق وجود داشته باشد، سیستم گرمایشی تابشی هیدرونیک یکی از بهترین گزینه ها می باشد.
سیستم های گرمایشی تابشی

در این نوع سیستم ها، آب گرم از یک دیگ از طریق لوله های هیدرونیک که به طور مساوی در کف ساختمان توزیع شده اند پمپ می شود و توزیع بین لوله های مختلف از طریق یک منیفولد کنترل می شود. از مهم ترین مزیت های سیستم‌ های گرمایشی تابشی هیدرونیک این است که به ندرت نیاز به تعمیر و نگهداری پیدا می کنند و می‌توانند بین تیرچه ‌ها در زیر طبقات موجود نصب شوند؛ بنابراین در صورت نیاز بازسازی آن ها بسیار آسان و راحت خواهد بود.

کلام پایانی : سیستم های گرمایشی تابشی

در این مقاله به معرفی سیستم های گرمایشی تابشی پرداختیم و گفتیم سیستم های گرمایش از کف جز رایج ترین این نوع سیستم ها می باشد. به علاوه شما را با انواع سیستم های گرمایشی تابشی از کف آشنا کردیم. در نهایت باید بگوییم این نوع سیستم ها بسیار کارآمد هستند و با استفاده از آن ها می توانید در مصرف انرژی و هزینه های خود به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786