۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

هر آنچه لازم است در مورد بتن پیش تنیده بدانید

دسته بندی:
۱۴,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده نوعی تیرچه یا بتن است که در ساخت و سازهای حرفه ای در کل دنیا از آن استفاده می شود. بتن پیش تنیده دارای مزیت های زیادی است. آیا مایلید تا با این نوع بتن بیشتر آشنا شوید؟ با تیم مهندسی فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید

دال بتنی چیست؟

بتن کرمو چیست؟

بتن پیش تنیده  Prestressed Concrete چیست؟

به طور کلی بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است، اما مقاومت کششی کمی دارد، به همین دلیل برای تقویت مقاومت کششی بتن آن را اصلاح می کنند و از بتن پیش تنیده استفاده می شود.

در تولید بتن پیش تنیده یا  Prestressed Concrete یک تنش دائمی در بتن ایجاد می کنند که در اثر آن مقاومت کششی بتن یا مقاومت باربری آن افزایش پیدا می کند.

بتن پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده چه کاربردی دارد؟

در ساختمان سازی، به دلیل بارهای وارد شده بر لنگر خمشی، ترک هایی ایجاد می شود، هدف اصلی استفاده از تیرچه یا بتن پیش تنیده ، کنترل تنش های کششی و ترک های ناشی از فشار بر این بخش های ساختمان است.

به طور کلی کاربرد این نوع بتن ها در سازه های مختلف هیچگونه محدودیتی ندارد.  به طور مثال در ساخت پل ها، ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و … می توان از این نوع بتن های پیش تنیده استفاده کرد.

روش های تولید بتن پیش تنیده

به طور کلی بتن پیش تنیده به دو روش تولید می شود. در این بخش از مقاله این دو روش را معرفی کرده ایم. همچنان همراه ما باشید.

  • تولید بتن پیش تنیده با استفاده از دستگاه اکسترودر : این روش، تنها روش اصولی تولید تیرچه پیش تنیده است. لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه اکسترودر اروپایی الزامی است، به این منظور که در زمان اخذ گواهی با مشکل مواجه نشوید.
  • تولید بتن پیش تنیده با استفاده از قالب : این روش، یکی از روش های قدیمی برای تولید بتن پیش تنیده است و دیگر چندان مورد استفاده نیست؛ به دلیل اینکه با مشکلات زیادی همراه بود، از قبیل سوراخ و ترک خوردن بتن و … .

مزیت های بتن پیش تنیده

حال که با بتن پیش تنیده آشنا شدید و نحوه ی تولید این نوع بتن را می دانید، بد نیست از مزیت های آن نیز آگاهی داشته باشید.

انعطاف پذیری سازه با استفاده از تیرچه پیش تنیده

در بتن پیش تنیده می توان با ایجاد تغییر در مقداری از نیروی کششی، انعطاف ایجاد کرد بدون آنکه مقاومت نهایی آن تغییر کند.

بتن پیش تنیده مقرون به صرفه است

مراحل ساخت و تولید بتن پیش تنیده بدون دخالت نیروی انسانی در کارخانه تولید می شود؛ به علاوه در برخی از پروژه ها به دلیل مصرف پولاد، از بتن کمتری استفاده می شود و این بسیار مقرون به صرفه است.

بتن پیش تنیده

سرعت اجرای بالا

از آنجا که تیرچه پیش تنیده به صورت پیش ساخته می باشد، لذا این امر موجب تسریع مراحل اجرا می شود. به علاوه هنگام اجرا نیازی به استفاده از جک نیست و این نیز به اجرای سریع سازه کمک می کند.

امکان تولید انبوه بتن پیش تنیده

همانطور که گفته شد، به این دلیل که بتن پیش تنیده در کارخانه تولید می شود و به صورت پیش ساخته در اجرای سازه مورد استفاده قرار می گیرد، امکان تولید انبوه آن وجود دارد به طوری که امکان تولید چندین هزار متر از این نوع بتن در یک روز وجود دارد.

امکان اجرای بتن پیش تنیده بدون نیروی متخصص

به دلیل اینکه بتن پیش تنیده وزن سبکی دارد و اجرای آن نیز راحت است، هنگام اجرا نیاز به هیچ نیروی متخصصی ندارد.

کلام پایانی

بتن پیش تنیده یا تیرچه پیش تنیده نوعی از مصالح ساختمانی است که به دلیل مزیت هایی که دارد، استفاده از آن در ساختمان سازی بسیار رونق یافته است.

در این مقاله شما را با مهم ترین مزیت های بتن پیش تنیده اشنا کردیم. امید است مطالب گفته شده رضایت خاطر شما عزیزان را جلب نموده باشد.

در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل با ما تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بهترین نمای ساختمان
با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که بهترین نمای ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این ویژگی ها مربوط می شود به ضاهر ساختمان، یا مترال و مصالحی که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود؟ در این مقاله تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف به بررسی ویژگی های بهترین نمای ساختمان...

۰۲,مرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
الیاف مورد استفاده در بتن
الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

قطعا می دانید که در ساختمان سازی، ترک خوردگی بتن امری طبیعی است و این ترک خوردگی نه تنها از لحاظ زیبایی و ظاهر ساختمان خوشایند نیست، بلکه نشان دهنده ی عدم کیفیت کافی، عدم مقاومت، دوام و سایر قابلیت های بتن می باشد. یکی از راه حل های این مشکل افزودن الیاف به بتن...

۳۱,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
بتن خود متراکم
آشنایی با بتن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete) و کاربردهای آن

در ساختمان سازی، زمان اجرای بتن ریزی، در اثر ویبره بتن معمولا مشکلاتی وجود خواهد داشت ازجمله : ایجاد تراکم ناهمگن ، ایجاد بتن کرمو و تفکیک دانه ها آن. این مشکلات می تواند به دلیل عدم دسترسی به ابزار آلات مورد نیاز و نیز ویبره زیاد بتن ایجاد شود. به همین منظور تولید کنندگان...

۲۶,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب

kusadasi escort