۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

هر آنچه لازم است در مورد بتن پیش تنیده بدانید

دسته بندی:
۱۴,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده نوعی تیرچه یا بتن است که در ساخت و سازهای حرفه ای در کل دنیا از آن استفاده می شود. بتن پیش تنیده دارای مزیت های زیادی است. آیا مایلید تا با این نوع بتن بیشتر آشنا شوید؟ با تیم مهندسی فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید

دال بتنی چیست؟

بتن کرمو چیست؟

بتن پیش تنیده  Prestressed Concrete چیست؟

به طور کلی بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است، اما مقاومت کششی کمی دارد، به همین دلیل برای تقویت مقاومت کششی بتن آن را اصلاح می کنند و از بتن پیش تنیده استفاده می شود.

در تولید بتن پیش تنیده یا  Prestressed Concrete یک تنش دائمی در بتن ایجاد می کنند که در اثر آن مقاومت کششی بتن یا مقاومت باربری آن افزایش پیدا می کند.

بتن پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده چه کاربردی دارد؟

در ساختمان سازی، به دلیل بارهای وارد شده بر لنگر خمشی، ترک هایی ایجاد می شود، هدف اصلی استفاده از تیرچه یا بتن پیش تنیده ، کنترل تنش های کششی و ترک های ناشی از فشار بر این بخش های ساختمان است.

به طور کلی کاربرد این نوع بتن ها در سازه های مختلف هیچگونه محدودیتی ندارد.  به طور مثال در ساخت پل ها، ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و … می توان از این نوع بتن های پیش تنیده استفاده کرد.

روش های تولید بتن پیش تنیده

به طور کلی بتن پیش تنیده به دو روش تولید می شود. در این بخش از مقاله این دو روش را معرفی کرده ایم. همچنان همراه ما باشید.

  • تولید بتن پیش تنیده با استفاده از دستگاه اکسترودر : این روش، تنها روش اصولی تولید تیرچه پیش تنیده است. لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه اکسترودر اروپایی الزامی است، به این منظور که در زمان اخذ گواهی با مشکل مواجه نشوید.
  • تولید بتن پیش تنیده با استفاده از قالب : این روش، یکی از روش های قدیمی برای تولید بتن پیش تنیده است و دیگر چندان مورد استفاده نیست؛ به دلیل اینکه با مشکلات زیادی همراه بود، از قبیل سوراخ و ترک خوردن بتن و … .

مزیت های بتن پیش تنیده

حال که با بتن پیش تنیده آشنا شدید و نحوه ی تولید این نوع بتن را می دانید، بد نیست از مزیت های آن نیز آگاهی داشته باشید.

انعطاف پذیری سازه با استفاده از تیرچه پیش تنیده

در بتن پیش تنیده می توان با ایجاد تغییر در مقداری از نیروی کششی، انعطاف ایجاد کرد بدون آنکه مقاومت نهایی آن تغییر کند.

بتن پیش تنیده مقرون به صرفه است

مراحل ساخت و تولید بتن پیش تنیده بدون دخالت نیروی انسانی در کارخانه تولید می شود؛ به علاوه در برخی از پروژه ها به دلیل مصرف پولاد، از بتن کمتری استفاده می شود و این بسیار مقرون به صرفه است.

بتن پیش تنیده

سرعت اجرای بالا

از آنجا که تیرچه پیش تنیده به صورت پیش ساخته می باشد، لذا این امر موجب تسریع مراحل اجرا می شود. به علاوه هنگام اجرا نیازی به استفاده از جک نیست و این نیز به اجرای سریع سازه کمک می کند.

امکان تولید انبوه بتن پیش تنیده

همانطور که گفته شد، به این دلیل که بتن پیش تنیده در کارخانه تولید می شود و به صورت پیش ساخته در اجرای سازه مورد استفاده قرار می گیرد، امکان تولید انبوه آن وجود دارد به طوری که امکان تولید چندین هزار متر از این نوع بتن در یک روز وجود دارد.

امکان اجرای بتن پیش تنیده بدون نیروی متخصص

به دلیل اینکه بتن پیش تنیده وزن سبکی دارد و اجرای آن نیز راحت است، هنگام اجرا نیاز به هیچ نیروی متخصصی ندارد.

کلام پایانی

بتن پیش تنیده یا تیرچه پیش تنیده نوعی از مصالح ساختمانی است که به دلیل مزیت هایی که دارد، استفاده از آن در ساختمان سازی بسیار رونق یافته است.

در این مقاله شما را با مهم ترین مزیت های بتن پیش تنیده اشنا کردیم. امید است مطالب گفته شده رضایت خاطر شما عزیزان را جلب نموده باشد.

در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل با ما تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786