۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

دیوار پیش ساخته و معرفی انواع آن

دسته بندی:
۰۶,آذر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
دیوار پیش ساخته

در میان انواع مصالح ساختمانی، دیوار پیش ساخته جز جدیدترین نوع مصالح ساختمانی می باشد که از سال ها قبل در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفته و قدمت آن به دوران روم باستان بر می گردد. دیوار پیش ساخته به دلیل تاثیر قابل توجهی که در سرعت ساخت و ساز دارد، بسیار مورد توجه و استقبال معماران و ساختمان سازان قرار گرفته است. در این مقاله تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف شما را به طور کامل با دیوار پیش ساخته و انواع آن آشنا خواهند کرد. لطفا همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید :

سازه های پیش ساخته بتنی

آشنایی با خانه های پیش ساخته

دیوار پیش ساخته چیست؟

دیوار پیش ساخته ، همانطور که از نام آن پیداست، نوعی مصالح ساختمانی است که از پیش ساخته شده و سپس به محل ساختمان سازی انتقال پیدا می کند. دیوار پیش ساخته را می توان جایگزین بسیار مناسبی برای گچ ، خشت، آجر، سفال و یا دیگر مصالح ساختمانی در نظر گرفت. با به کاربردن دیوارهای پیش ساخته می توان به شدت در وقت و هزینه ها صرفه جویی کرد. علاوه بر این دیوار پیش ساخته دارای مزایای دیگری می باشد که در بخش بعدی مهم ترین آن ها را ذکر کرده ایم.

دیوار پیش ساخته

آشنایی با مزایای دیوار پیش ساخته

در حقیقت مزیت های دیوار پیش ساخته تنها به صرفه جویی در وقت و هزینه خلاصه نمی شود، و سایر مزایای آن باعث شده است که معماران و پیمانکاران، اکثرا در پروژه های ساختمانی از دیوار پیش ساخته استفاده کنند. این مزیت ها عبارتند از :

 • کاهش وزن کلی ساختمان و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان و امنیت بیشتر
 • کاهش میزان مصالح ساختمانی در محل ساخت و احداث پروژه
 • دیوار پیش ساخته خاصیت عایق نیز دارد و استفاده از آن باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود
 • دیوار پیش ساخته در برابر رطوبت نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد
 • عملیات ساختمان سازی از طریق دیوار پیش ساخته حدود ۵ برابر افزایش می یابد
 • دیوار پیش ساخته در برابر نفوذ حشرات مقاومت بالایی دارد و حشراتی چون موریانه به ساختمان نفوذ نخواهد کرد.
 • با استفاده از دیوار پیش ساخته ، در صورت بروز زلزله خسارات و صدمات ناشی از زلزله و دیگر اتفاقات غیرمترقبه به شدت کاهش می یابد

این موارد از مهم ترین مزایای دیوارهای پیش ساخته در ساختمان سازی محسوب می شود.

انواع دیوار پیش ساخته

قطعا تنوع ساختمان سازی نیازمند تنوع بیشتر مصالح ساختمانی نیز می باشد که این امر باعث شده است انواع دیوارهای پیش ساخته تولید و ارائه شود. فاکتورهای مختلفی در ساخت انواع دیوار پیش ساخته تاثیرگذار است ک عبارتند از :

 • نوع کاربری ساختمان
 • شرایط فرهنگی محیط
 • شرایط اقلیمی و فرهنگی منطقه
 • و …

به این ترتیب قطعا دیواری که برای یک برج مسکونی یا یک خانه ویلایی ساخته می شود، با دیواری که برای یک برج طبقاتی ساخته می شود، متفاوت است.

دیوار پیش ساخته

معرفی انواع دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته گچی : این نوع دیوار پیش ساخته با توجه به مواد اولیه ای که در ساخت آن به کار رفته است، جز مصالح ساختمانی سبک وزن محسوب می شود و استفاده از دیوار پیش ساخته گچی نقش موثری در کاهش وزن ساختمان دارد.

دیوار پیش ساخته کناف : این نوع دیوارهای پیش ساخته بیشتر در بخش های داخلی ساختمان به کار برده می شود. دیوارهای پیش ساخته کناف ، عایق حرارت و صدا نیز می باشد و می توان آن را به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مناسب در مکان های شلوغ و پر سر و صدا در نظر گرفت.

دیوار پیش ساخته بتنی : اغلب از دیوارهای پیش ساخته بتنی در نمای ساختمان استفاده می شود. این نوع دیوارهای پیش ساخته معمولا در یک رو با دو روی خود دارای نما هستند و همچنین از استحکام بالا و تحمل وزن نسبت زیادی برخوردار است.

از انواع دیگر دیوارهای پیش ساخته می توان دیوارهای پیش ساخته تری دی پنل و دیوارهای پیش ساخته چوبی را نام برد.

کلام پایانی

امروزه صنعت ساختمان سازی بسیار متحول شده است و مصالح ساختمانی نیز تنوع زیادی پیدا کرده است. دیوار پیش ساخته نیز یکی از انواع مصالح ساختمانی است که کاربرد بسیاری دارد به این دلیل که از مزیت های زیادی برخوردار است. در این مقاله شما را با انواع دیوار پیش ساخته و مزیت های آن آشنا کردیم. امید است این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
سنگ کورین
سنگ کورین چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

سنگ کورین همانطور که از نام آن پیداست نوعی سنگ است که از جنس کورین Corian ساخته شده است و دارای یک سطح جامد می باشد. کورین از مخلوط کردن مواد معدنی با رزین های اکریلیک ایجاد می شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع سنگ ها تا انتهای مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز...

۲۵,اسفند, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب