۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

دسته بندی:
۱۰,آذر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
بتن پلیمری

بتن های پلیمری نوعی بتن است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ معرفی و در اواخر دهه ۱۹۷۰ استفاده از آن رواج پیدا کرد. در ساخت و تولید این نوع بتن به جای سیمان از پلیمرها به عنوان ماده اتصال دهنده استفاده می شود. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما را با مشخصات دیگر بتن پلیمری و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

حتما بخوانید :

بتن رنگی چیست؟

بتن شفاف یا لیتراکن Litracon چیست؟ 

عمل آوری بتن (کیورینگ بتن) چیست؟ روش های عمل آوری بتن

مواد تشکیل دهنده بتن پلیمری چیست؟

بتن پلیمری از رزین ترموست و پلیمرهای ترموپلاستیک تهیه می شود و در برابر حرارت و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی بسیار مقاوم است. در ساخت این نوع بتن از رزین پلیمری و سنگدانه ها نیز استفاده می شود که رزین پلیمری به عنوان چسبنده عمل می کند و سنگدانه ها به عنوان ماده فشاری عمل می کنند. سنگدانه های بتن از کوارتز، سیلیس، سنگریزه های گرانیتی، شن های آهکی و سایر مواد با مقاومت فشاری بالا تشکیل شده است.

نحوه ی تولید بتن پلیمری

در تهیه و تولید بتن پلیمری، ابتدا رزین پلیمری به سنگدانه اضافه می شود تا مخلوط بتن آماده شود؛ سپس به منظور پر کردن منافذ و ترک ها، ریز پرکننده ها نیز به رزین یا بتن پلیمری اضافه می شوند. رایج ترین پلیمرهای مورد استفاده در ساخت این بتن، متاکریلات، رزین پلی استر، رزین وینیل استر، رزین اپوکسی و رزین فوران می باشد؛ رزین پلی استر غیراشباع رایج ترین رزین پلیمری مورد استفاده در بتن است و دلیل استفاده فراوان از رزین پلی استر غیراشباع، این است که به آسانی در دسترس است، مقرون به صرفه است و از خواص مکانیکی خوب و مقاومت فشاری بالایی برخوردار است.

بتن پلیمری

آشنایی با مشخصات بتن پلیمری

به طور کلی خواص و ویژگی های بتن پلیمری، به نوع سنگدانه، مخلوط حاصل، خلوص و تمیزی و کیفیت رزین پلیمری بستگی دارد که در این بخش از مقاله ما به ذکر مشخصات و ویژگی های کلی این نوع بتن پرداخته ایم.

 • بتن پلیمری در مقایسه با بتن پرتلند تقویت نشده، به دلیل خاصیت چسبندگی قوی، استحکام کششی بالاتری دارد.
 • مقاومت فشاری بتن پلیمری مشابه بتن پرتلند یا حتی بیشتر است.
 • بتن پلیمری بسیار سریع تر عمل می کند.
 • عمل آوری این نوع بتن به صورت اتوماتیک است و نیازی به مراقبت هنگام ریختن آب، بارش باران، گرد و غبار، گرما و … ندارد.
 • این نوع بتن در شرایط چرخه های انجماد و ذوب سریع، بسیار بادوام است.
 • بتن پلیمری در برابر آب و محلول های جاذب نفوذپذیری بسیار کمی دارد.
 • بتن پلیمری در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و می تواند با وجود حملات شیمیایی سولفات، کربنات ها، روغن ها، اسیدها، قلیایی ها و … سالم بماند.
 • بتن پلیمری در برابر خوردگی مقاوم است
 • بتن پلیمری وزن سبک تر و چگالی کمتری نسبت به بتن سیمانی معمولی دارد.
 • این نوع بتن را می توان به عنوان یک عایق دی الکتریک / الکتریکی در نظر گرفت.
 • بتن پلیمری را می توان در مقاطع بسیار نازک استفاده کرد.
 • بتن پلیمری در مقابل CO2 دارای خاصیت نفوذپذیری بالایی است و بتن را از کربناته شدن نجات می دهد.
بتن پلیمری

مهم ترین کاربردهای بتن پلیمری

بتن پلیمری در پروژه‌های تخصصی ساختمانی که نیاز به مقاومت در برابر چندین نوع خوردگی وجود دارد، همچنین نیاز به دوام و استحکام بالایی در ساخت و ساز وجود دارد، استفاده می شود. در این بخش از مقاله به برخی از مهم ترین کاربردهای بتن پلیمری اشاره کرده ایم :

 • برای ترمیم بتن آسیب دیده در اثر خوردگی
 • در ساخت بتن پیش تنیده
 • در نیروگاه های هسته ای
 • در ساخت و سازهای برقی یا صنعتی
 • در اجزای سازه های پیش ساخته مانند مخازن اسید، زهکش ها، موانع میانی بزرگراه ها و غیره.
 • برای آب بندی سازه ها
 • در کارخانه های فاضلاب و آب شیرین کن ها

کلام پایانی : بتن پلیمری چیست؟

در این مقاله شما را با نوعی بتن به نام بتن پلیمری آشنا کردیم. بتن پلیمری به دلیل خواصی مانند مقاومت فشاری بالا، عمل آوری سریع، مقاومت ویژه بالا و مقاومت در برابر حملات شیمیایی در زمینه های بسیار تخصصی کاربرد دارد؛ به علاوه به طور همزمان از این مواد در صنعت ماشین سازی نیز استفاده می شود که این به دلیل خاصیت میرایی ارتعاش بتن پلیمری است.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب