۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

میلگرد اوتکا ( ادکا ) را بشناسید | مقایسه میلگرد اوتکا با میلگرد ممان منفی

دسته بندی:
۰۵,آبان, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
میلگرد اوتکا ( ادکا )

در میان انواع آرماتورها که در سقف تیرچه بلوک استفاده می شود، میلگرد اوتکا یا ادکا یکی از پرکاربردترین ها می باشد. در کنار میلگرد اوتکا ( ادکا ) ، میلگرد ممان منفی قرار می گیرد و این دو با یکدیگر مقایسه می شود. در این مقاله با گروه مهندسی شرکت فراز آسمان نجف شما را با مشخصات میلگرد اوتکا ( ادکا ) آشنا خواهد کرد. ما همچنین به مقایسه میلگرد اوتکا با میلگرد ممان منفی پرداخته ایم. لطفا با ما همراه باشید.

میلگرد اوتکا ( ادکا ) چیست؟

شکل ظاهری میلگرد اوتکا شبیه به گردن اردک است. هنگام عملیات اجرایی تیرچه ها و آرماتورهای بتنی روی بال پایینی تیرهای فولادی، ممکن است تیرچه ها ب اندازه کافی فضا برای قرار گرفتن در محل یا به اصطلاح نشیمن نداشته باشند، و احتمال در رفتن آن ها وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل از میلگرد اوتکا ( ادکا ) استفاده می شود.

با مزیت های میلگرد اوتکا ( ادکا ) آشنا شوید

در بخش قبل شما را با مهم ترین کاربرد میلگرد اوتکا آشنا کردیم. در این بخش از مقاله برخی از مهم ترین مزیت های این نوع میلگرد را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • میلگرد اوتکا باعث می شود سقف استحکام بیشتری پیدا کند و از محل تیر حمال ترک نخورد.
  • استفاده از میلگرد اتکا موجب کاهش خیز سقف می شود
  • برای کاهش بار وارده بر میلگردهای کششی اصلی از میلگرد اوتکا استفاده می شود
  • به کاربردن میلگرد اوتکا ( ادکا ) ، باعث می شود که دامنه ارتعاشات کاهش پیدا کند
میلگرد اوتکا ( ادکا )

پیش تر گفتیم که نوع دیگری از میلگرد به نام میلگرد ممان منفی وجود دارد که با میلگرد اوتکا ( ادکا ) مقایسه می شود، چرا که هر دو نوع این میلگردها در سقف تیرچه بلوک بسیار پرکاربرد هستند.

در بخش بعدی میلگرد ممان منفی را به شما معرفی خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

معرفی میلگرد ممان منفی

در طراحی سقف های تیرچه بلوک فرض می شود که تیرچه ها همراه با دهانه ساده می باشد و لنگر آن صفر است؛ اما در حقیقت و در عمل اینگونه نیست و از آنجا که دال بتنی سقف یکپارچه است، در دال، مقداری لنگر منفی ایجاد می شود که لازم است برای آن اصلاحاتی صورت گیرد. برای این منظور از میلگردهای ممان منفی استفاده می شود.

از میلگردهای ممان منفی به منظور خنثی نمودن نیروی کششی ایجاد شده از لنگر منفی در بخش بالای دال بتنی استفاده می شود.

مزایای میلگرد ممان منفی

  • ممانعت از ترک خوردگی سقف در محل تیر
  • مقدار بار وارد شده به میلگردهای کششی اصلی را کاهش می دهد
  • هنگام ایجاد گسیختگی سقف، از فروپاشی کامل آن جلوگیری می کند
  • میلگرد ممان منفی باعث کاهش خیز سقف و کاهش دامنه ارتعاشات نیز می شود.
میلگرد اوتکا ( ادکا )

مقایسه میلگرد اوتکا با میلگرد ممان منفی

نکته ی بسیار مهمی که در ارتباط با به کارگیری این دو نوع میلگرد وجود دارد این است که در آیین نامه های مختلف ساختمان سازی، با توجه به مزیت های میلگرد ممان منفی ، تاکید بسیاری بر استفاده از این نوع میلگردها شده است. با این وجود بسیاری از مهندسین و معماران، بیشتر از میلگرد اوتکا ( ادکا ) استفاده می کنند در حالی که ممکن است اصلا نیازی به این کار نباشد.

بر همین اساس لازم دانستیم که مقایسه ای بین میلگرد اوتکا ( ادکا ) و میلگرد ممان منفی داشته باشیم.

  • در تمام موارد حین ساختمان سازی، لازم است که از میلگرد ممان منفی استفاده شود، اما از میلگرد اوتکا ( ادکا ) ، تنها زمانی استفاده می شود که در انتهای تیرچه ، مقاومت برشی کافی نباشد.
  • به دلیل وجود کشش در دو سر تیرچه ها ، لازم است که از میلگرد ممان منفی در محل تکیه گاه استفاده شود؛ اما از میلگرد اوتکا ( ادکا ) به منظور جلوگیری از ایجاد ترک برشی استفاده می شود.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی کاربردهای دو نوع از پرکاربردترین میلگردها در ساختمان سازی پرداختیم و میلگرد اوتکا ( ادکا ) و میلگرد ممان منفی را با یکدیگر مقایسه کردیم. امید است با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت نموده باشید.

از همراهی همیشگی شما عزیزان ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786