۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پوکه معدنی چیست؟ کاردبردهای پوکه ساختمانی

دسته بندی:
۰۹,دی, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
پوکه معدنی

از پوکه معدنی به طور گسترده در ساخت بتن سبک و بلوک های با چگالی کم استفاده می شود. برای استفاده از پوکه معدنی در ساختمان سازی، یک نوع ریزدانه از پوکه به نام پوزولان به عنوان افزودنی در سیمان استفاده می شود و با آهک مخلوط می شود تا بتن سبک، صاف و گچ مانند را تشکیل دهد. این فرم از بتن در زمان رومیان مورد استفاده بوده است. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا دقیقا بدانید پوکه معدنی چیست؟ و با کاربردهای پوکه ساختمانی آشنا شوید.

بیشتر بدانید :

بلوک های سیمانی و مزیت های آن نسبت به پنل های گچی و فوم

آشنایی با انواع بلوک ساختمانی

آشنایی با پوکه معدنی | پوکه معدنی چیست؟

به احتمال زیاد شما با انواع سنگ ها آشنا هستید و می دانید که دنیای سنگ ها چه دنیای عجیب و خارق العاده ای است. پوکه معدنی هم نوعی سنگ است اما با ویژگی های متفاوت که در ساختمان سازی هم از آن استفاده می شود. در ادامه به طور دقیق تر به شما خواهیم گفت که پوکه معدنی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود!

پوکه معدنی

نحوه تشکیل پوکه معدنی

پوکه معدنی در واقع از نوع سنگ های آذرین متخلخل می باشد که همین ویژگی تخلخل آن به دلیل سرعت سرد شدن سنگ و همزمان خروج سریع گاز از دورن گدازه های شیشه ای آن می باشد.

مواد مذابی که به صورت گدازه در دامنه های آتشفشان ها قرار می گیرد تحت شرایط جوی، مثلا بارش باران، به سرعت سرد می شود و پوکه های معدنی را به وجود می آورد. آیا می دانید که سنگ پا هم یک نوع پوکه معدنی است؟ گاهی پوکه معدنی بر اثر رسوبات نیز ایجاد می شود.

کیفیت پوکه معدنی به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی برخی از ویژگی های پوکه های معدنی بر میزان کیفیت آن ها تاثیرگذار است. این ویژگی ها عبارتند از :

 • میزان تخلخل پوکه معدنی
 • فشار، دما و مدت زمانی که طول کشیده تا سنگ تشکیل شود
 • چگالی پوکه معدنی

به علاوه پوکه معدنی در رنگ ها مختلف یافت می شود؛ رنگ های ماسه ای، عدسی، بادامی، نخودی و … .

همانطور که گفتیم از پوکه های معدنی در ساختمان سازی استفاده می شود که از آن ها با عنوان پوکه ساختمانی نیز یاد می شود. این نوع پوکه ها دارای خواص و ویژگی هایی هستند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

مشخصات پوکه های ساختمانی

از مهم ترین خواص پوکه معدنی که به عنوان پوکه ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پوکه معدنی یا همان پوکه ساختمانی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی از قبیل ماسه و شن دارای وزن کمتری می باشد.
 • پوکه معدنی دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به وزن مخصوص آب می باشد و به همین دلیل روی سطح آب شناور می ماند.
 • پوکه معدنی در برابر حرارت از خود مقاومت بالایی نشان می دهد و تا دمای ۷۶۰ درجه سانتی گراد در حجم و شکل آن هیچ تغییری ایجاد نمی شود. در حقیقت نقطه ذوب پوکه ساختمانی ۱۳۴۲ درجه سانتی گراد می باشد.
 • از پوکه های معدنی می توان به عنوان عایق صوت و عایق حرارت در ساختمان سازی استفاده کرد.
پوکه معدنی

مهم ترین کاربردهای پوکه های ساختمانی

 • از آنجا که پوکه معدنی وزن کمی دارد، در ساخت بتن و بلوک های بتنی برای کاربرد در سقف و دیوار استفاده می شود.
 • در شیب بندی سقف ها از پوکه معدنی استفاده می شود.
 • از پوکه معدنی در دپارتمان های تصفیه آب نیز استفاده می شود؛ چون خاصیت متخلخل دارد.
 • به این دلیل که پوکه معدنی دارای وزن کمی می باشد، استفاده از آن باعث می شود که وزن کل سازه کاهش یابد. این ویژگی باعث مقاومت بیشتر ساختمان در برابر نیروهای وارد بر سازه، از جمله زلزله می شود.

کلام پایانی

پوکه معدنی به دلیل وزن سبکی که دارد، یک انتخاب ارجح نسبت به سایر مصالح در ساخت و ساز می باشد؛ وزن پوکه معدنی یک سوم سبک تر از سایر مصالح ساختمانی می باشد و به راحتی توسط نیروی انسانی در محل قابل حمل است. همچنین قیمت آن مقرون به صرفه است.

هنگامی که پوکه در مخلوط بتن استفاده می شود، خاصیت ارتجاعی محصول را افزایش می دهد و ترکیب انعطاف پذیرتری را ایجاد می کند؛ و این خاصیت برای ساختمان های مرتفعی که لازم است مقاومت در برابر باد یا سایر نیروهای طبیعی در آن لحاظ شود، بسیار مفید است.

پوکه های معدنی محصولات ساختمانی کاربر پسند برای نیروی کار هنگام انجام پروژ های ساختمانی می باشد؛ به علاوه به دلیل مقاومت حرارتی بالایی که دارد می توان از آن به عنوان عایق در برابر آتش سوزی و دماهای بالا استفاده کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786