۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

لوله مانیسمان چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

دسته بندی:
۰۹,مهر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
لوله مانیسمان

از انواع فولاد و آهن آلات محصولات مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می شود که یکی از این نوع محصولات، لوله های فولادی و استیل است و یکی از انواع لوله ها، لوله مانیسمان است. آیا می دانید لوله مانیسمان چیست؟ در این مقاله به ذکر هر آنچه لازم است در مورد این نوع لوله ها بدانید پرداخته ایم. لطفا با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

بیشتر بدانید :

میلگرد سنجاقی چیست؟

خاموت چیست ؟

فلنج چیست ؟ 

آشنایی با لوله مانیسمان

همانطور که گفتیم لوله ها به منظور حمل و نگهداری سیالات در صنایع مختلف، در انواع مختلف تهیه و تولید می شوند که یکی از انواع این لوله ها، لوله مانیسمان است. این نوع لوله ها برای اولین بار در سال ۱۸۸۶ توسط مکس و رینهارد مانیسمان ساخته شد و به همین دلیل نام آن را لوله مانیسمان گذاشتند. مهم ترین مشخصه این نوع لوله ها که آن را از انواع دیگر لوله متمایز ساخته است، این است که لوله مانیسمان بدون درز است، در حالی که انواع دیگر لوله دارای یک درز است که جوش داده شده است.

لوله مانیسمان

انواع لوله مانیسمان را بشناسید

لوله های مانیسمان نیز در انواع مختلف تولید می شود که در این بخش از مقاله آن ها را معرفی کرده ایم. انواع لوله مانیسمان عبارتست از :

  • رده ۲۰ : ضخامت این نوع لوله مانیسمان حدود ۲ تا ۶ میلی متر است و سایز آن حدودا ۱ تا ۱۲ اینچ است. وزن لوله مانیسمان رده ۲۰ متغیر است و حدود ۳۰۰ کیلوگرم می باشد.
  • رده ۴۰ : سایز لوله های مانیسمان رده ۴۰ مانند لوله های رده ۲۰ حدود ۱ تا ۱۲ اینچ است اما ضخامت آن متفاوت و برابر با ۲ الی ۱۰ میلی متر است. وزن لوله های رده ۴۰ نیز برخی مواقع تا ۵۰۰ کیلوگرم می شود.
  • رده ۶۰ : تفاوت لوله های رده ۶۰ این است که درز دار هستند و به همین دلیل چندان از آن ها استقبال نمی شود. قطر آن ها بین ۸ تا ۲۴ اینچ است و وزن آن با توجه به قطر آن متفاوت است.
  • رده ۸۰ : سایز لوله های مانیسمان رده ۸۰ متنوع است ولی ضخامتی بین ۳ تا ۹ میلی متر دارد و وزن آن بین ۹ تا ۱۵۰ کیلوگرم متغیر است.
  • رده ۱۲۰ : لوله مانیسمان با توجه به درخواست مشتری ساخته می شود و دارای ضخامت بالایی است به همین دلیل وزن آن گاهی تا ۷۰۰ کیلوگرم نیز می رسد و سایز آن با توجه به نیاز مشتری، متفاوت انتخاب می شود.
  • رده ۱۶۰ : لوله مانیسمان رده ۱۶۰ در صنایع خاصی کاربرد دارد و جز رده بالاترین لوله هایی است که به بازار عرضه می شود. رده ۱۶۰ لوله مانیسمان وزن بالایی دارد.

اکنون که با انواع لوله مانیسمان آشنا شدید، در بخش بعدی کاربردهای این نوع لوله ها را ذکر خواهیم کرد. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

لوله مانیسمان

کاربردهای لوله مانیسمان چیست؟

به طور کلی از آنجا که لوله مانیسمان بدون درز است، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و دچار آسیب کمتری می شود. بنابراین معمولا در صنایعی که خطوط اتصال لوله بسیار اهمیت دارد و اتصال لوله ها به یکدیگر دشوار است، از لوله مانیسمان استفاده می شود. اما به طور خاص می توان گفت کاربردهای این نوع لوله ها عبارتند از :

  • استفاده در نیروگاه های تولید انرژی جهت عایق کاری کابل های فشار قوی برق و …
  • استفاده در امور کشاورزی و صنعتی جهت آبرسانی
  • استفاده در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی جهت استخراج و انتقال گاز و نفت
  • استفاده در انواع مبدل های گرمایی و حرارتی

کلام پایانی : لوله مانیسمان چیست؟

در این مقاله گفتیم که لوله مانیسمان نوعی لوله بدون درز است که به دلیل همین خاصیت بدون درز بودن آن در صنایع مهم از این نوع لوله ها استفاده می شود. همچنین شما را با انواع لوله مانیسمان آشنا کردیم و کاربردهای آن را نیز گفتیم. امید است مطالبی که گفته شد برای شما همراهان همیشگی مفید واقع شده باشد.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786