۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

لوله مانیسمان چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

دسته بندی:
۰۹,مهر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
لوله مانیسمان

از انواع فولاد و آهن آلات محصولات مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می شود که یکی از این نوع محصولات، لوله های فولادی و استیل است و یکی از انواع لوله ها، لوله مانیسمان است. آیا می دانید لوله مانیسمان چیست؟ در این مقاله به ذکر هر آنچه لازم است در مورد این نوع لوله ها بدانید پرداخته ایم. لطفا با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

بیشتر بدانید :

میلگرد سنجاقی چیست؟

خاموت چیست ؟

فلنج چیست ؟ 

آشنایی با لوله مانیسمان

همانطور که گفتیم لوله ها به منظور حمل و نگهداری سیالات در صنایع مختلف، در انواع مختلف تهیه و تولید می شوند که یکی از انواع این لوله ها، لوله مانیسمان است. این نوع لوله ها برای اولین بار در سال ۱۸۸۶ توسط مکس و رینهارد مانیسمان ساخته شد و به همین دلیل نام آن را لوله مانیسمان گذاشتند. مهم ترین مشخصه این نوع لوله ها که آن را از انواع دیگر لوله متمایز ساخته است، این است که لوله مانیسمان بدون درز است، در حالی که انواع دیگر لوله دارای یک درز است که جوش داده شده است.

لوله مانیسمان

انواع لوله مانیسمان را بشناسید

لوله های مانیسمان نیز در انواع مختلف تولید می شود که در این بخش از مقاله آن ها را معرفی کرده ایم. انواع لوله مانیسمان عبارتست از :

  • رده ۲۰ : ضخامت این نوع لوله مانیسمان حدود ۲ تا ۶ میلی متر است و سایز آن حدودا ۱ تا ۱۲ اینچ است. وزن لوله مانیسمان رده ۲۰ متغیر است و حدود ۳۰۰ کیلوگرم می باشد.
  • رده ۴۰ : سایز لوله های مانیسمان رده ۴۰ مانند لوله های رده ۲۰ حدود ۱ تا ۱۲ اینچ است اما ضخامت آن متفاوت و برابر با ۲ الی ۱۰ میلی متر است. وزن لوله های رده ۴۰ نیز برخی مواقع تا ۵۰۰ کیلوگرم می شود.
  • رده ۶۰ : تفاوت لوله های رده ۶۰ این است که درز دار هستند و به همین دلیل چندان از آن ها استقبال نمی شود. قطر آن ها بین ۸ تا ۲۴ اینچ است و وزن آن با توجه به قطر آن متفاوت است.
  • رده ۸۰ : سایز لوله های مانیسمان رده ۸۰ متنوع است ولی ضخامتی بین ۳ تا ۹ میلی متر دارد و وزن آن بین ۹ تا ۱۵۰ کیلوگرم متغیر است.
  • رده ۱۲۰ : لوله مانیسمان با توجه به درخواست مشتری ساخته می شود و دارای ضخامت بالایی است به همین دلیل وزن آن گاهی تا ۷۰۰ کیلوگرم نیز می رسد و سایز آن با توجه به نیاز مشتری، متفاوت انتخاب می شود.
  • رده ۱۶۰ : لوله مانیسمان رده ۱۶۰ در صنایع خاصی کاربرد دارد و جز رده بالاترین لوله هایی است که به بازار عرضه می شود. رده ۱۶۰ لوله مانیسمان وزن بالایی دارد.

اکنون که با انواع لوله مانیسمان آشنا شدید، در بخش بعدی کاربردهای این نوع لوله ها را ذکر خواهیم کرد. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

لوله مانیسمان

کاربردهای لوله مانیسمان چیست؟

به طور کلی از آنجا که لوله مانیسمان بدون درز است، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و دچار آسیب کمتری می شود. بنابراین معمولا در صنایعی که خطوط اتصال لوله بسیار اهمیت دارد و اتصال لوله ها به یکدیگر دشوار است، از لوله مانیسمان استفاده می شود. اما به طور خاص می توان گفت کاربردهای این نوع لوله ها عبارتند از :

  • استفاده در نیروگاه های تولید انرژی جهت عایق کاری کابل های فشار قوی برق و …
  • استفاده در امور کشاورزی و صنعتی جهت آبرسانی
  • استفاده در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی جهت استخراج و انتقال گاز و نفت
  • استفاده در انواع مبدل های گرمایی و حرارتی

کلام پایانی : لوله مانیسمان چیست؟

در این مقاله گفتیم که لوله مانیسمان نوعی لوله بدون درز است که به دلیل همین خاصیت بدون درز بودن آن در صنایع مهم از این نوع لوله ها استفاده می شود. همچنین شما را با انواع لوله مانیسمان آشنا کردیم و کاربردهای آن را نیز گفتیم. امید است مطالبی که گفته شد برای شما همراهان همیشگی مفید واقع شده باشد.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786