۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

محوطه سازی چیست؟ و معرفی انواع آن

دسته بندی:
۲۰,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
محوطه سازی

به احتمال زیاد، زمانی که صحبت از محوطه سازی می شود، آنچه به ذهنتان می رسد، کاشت درخت و ایجاد فضای سبز است؛ اما حقیقت این است که محوطه سازی فراتر از کاشتن بوته ها و درختان و چمن زنی است، و شامل انواع خدمات دیگر مانند کار نصب دیوارهای حائل، نورپردازی و مواردی دیگر نیز می شود که می تواند جذابیت ساختمان شما را بیشتر کند. در این مقاله با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا دقیقا بدانید محوطه سازی چیست و با انواع محوطه سازی آشنا شوید.

حتما بخوانید :

مشاوره بازسازی ساختمان

طراحی انواع ساختمان های سبز

همه چیز در مورد نورپردازی هوشمند نمای ساختمان

آشنایی با محوطه سازی

قرن هاست که عملیات محوطه سازی در مکان ها و فضاهای مختلف در حال انجام است؛ مطمئنا شما زمین های اطراف انواع ساختمان ها را دیده اید که به دلایل زیبایی شناختی و یا اهداف دیگر محوطه سازی شده اند. امروزه محوطه سازی در ساخت و ساز تنها به اضافه کردن باغچه، درختان و گل و گیاه ختم نمی شود، بلکه شامل ایجاد تغییراتی در زمین و محل احداث ساختمان می شود که در آن ویژگی های ساختاری ساختمان دستخوش تغییر و تحولات مختلفی می شود. این امر به نوبه ی خود محیطی زیبا، کاربردی و پایدار در فضای باز اطراف ساختمان ها ایجاد می کند.

محوطه سازی

معرفی انواع محوطه سازی

در حال حاضر انواع محوطه سازی با رویکردهای مختلف در حال انجام است و با توجه به اهداف در نظر گرفته شده، در ساخت محوطه ها از انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود. در این بخش از مقاله انواع محوطه سازی را معرفی کرده ایم؛ لطفا همچنان همراه ما باشید.

  • ایجاد فضای سبز و کاشت درخت
  • ایجاد مسیرهای عبور و رفت و آمد
  • ساخت فضاهای باز و نورپردازی
  • ساخت استخر
  • ساخت برکه و نهر آب

در ادامه توضیحاتی را در مورد هر کدام از آن ها ارائه کرده ایم.

محوطه سازی از طریق ایجاد فضای سبز و کاشت درخت

همانطور که مشخص است، در این نوع محوطه سازی ، هدف ایجاد فضای سیز از طریق کاشت درخت و چمن و کلا ایجاد پوشش های گیاهی است. در این نوع محوطه سازی از انواع درختان، گل هاف جعبه های چوبی و … استفاده می شود.

ایجاد مسیرهای عبور و رفت و آمد

گاهی در محوطه سازی ، هدف ایجاد یک مسیر زیبا و خاص برای رفت آمد است؛ برای این منظور ممکن است با استفاده از انواع مصالح ساختمانی پله های عریض با ارتفاع کوتاه ایجاد شود و فضای اطراف آن با شن و ماسه های رنگی پوشانده شود. به علاوه می توان اطراف آن را به درختچه های سیز و زیبا مزین نمود.

ساخت فضاهای باز و نورپردازی

در محوطه سازی با هدف ساخت فضاهای باز از انواع مبلمان یا نیمکت و آلاچیق، آبنما و … استفاده می شود؛ مبلمان در این نوع محوطه سازی به عنوان محلی برای استراحت، می تواند از جنس سنگ، چوب  و … ساخته شود. در این نوع محوطه سازی با استفاده از کاشت چمن و انواع درخت و همچنین نورپردازی های بسیار جذاب نیز فضا را دلپذیر و زیباتر می کنند.

محوطه سازی

ساخت استخر

در این نوع محوطه سازی با استفاده عناصری مانند استخر، سعی در ایجاد یک فضای تفریحی و آرامش بخش می شود. از آنجا که استخر یک عتصر مرتبط با آب است، می تواند فضا را آرام و دل انگیز کند.

ساخت برکه و نهر آب

حتما تا کنون تجربه ی بودن در کنار یک برکه یا نهر آب در محوطه یک باغ رستوران زیبا را داشته اید؛ بودن در چنین فضایی حس بودن در طبیعت را در ذهن انسان تداعی می کند. در این نوع محوطه سازی از سنگ و سایر مصالح ساختمانی برای ساخت یک برکه یا آبگیر استفاده می کنند و در فضای اطراف آن از چمن و گل و گیاهان زیبا و تزئینی استفاده می کنند.

کلام پایانی : محوطه سازی چیست؟

در این مقاله شما را با اصطالحی در ساختمان سازی به نام محوطه سازی آشنا کردیم. همچنین گفتیم انواع محوطه سازی شامل چه مواردی می شود و با چه اهدافی ساخته می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786