۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

سقف اینتل دک چیست؟ آشنایی با مزایای آن

دسته بندی:
۳۱,مرداد, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
سقف اینتل دک

سال ها قبل، در صنعت ساختمان سازی، برای ساخت سقف با دهانه ی بزرگ، از سقف های مشبک یا سقف های وافل استفاده می کردند. اما مشکلی که در ارتباط با اجرای این نوع سقف ها وجود داشت این بود که نصب آن ها بسیار دشوار بود. بنابراین مهندسان و معماران ایرانی بر آن شدند تا این مشکل را حل نموده و امر ساخت و ساز سقف با دهانه ی بزرگ را تا حد امکان تسهیل نمایند. در این راستا سقف اینتل دک برای اولین بار توسط مهندسان و متخصصان ایرانی به دنیا معرفی گردید. آیا می دانید سقف اینتل دک چیست؟ با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با این نوع سقف ها و مزایای آن به طور کامل آشنا شوید.

بیشتر بدانید :

سقف کوبیاکس Cobiax چیست؟

سقف کامپوزیت چیست ؟

معرفی سقف اینتل دک

همراه با پیشرفت تکنولوژی و سایر علوم مهندسی و فناوری، علم معماری نیز با پیشرفت های چشمگیری همراه بوده است و در این حوزه نیز شاهد نوآوری های ارزشمندی بوده ایم. یکی از جنبه های پیشرفت معماری و ساخت و ساز مربوط می شود به ارائه ی انواع سقف در صنعت ساختمان سازی. یکی از پرکاربردترین این سقف ها، تیرچه بلوک می باشد که در بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری نمونه هایی از سقف های تیرچه بلوک را دیده اید.

اما متاسفانه استفاده از تیرچه بلوک برای سقف با دهانه ی بزرگ امکان پذیر نیست و همانطور که گفتیم، به دنبال حل این مشکل سقف اینتل دک به بازار ارائه شد که برای ساخت این نوع سقف ها بسیار کاربردی است.

سقف اینتل دک

اینتل دک یکی از روش های مدرن اجرای دال های مشبک دوطرفه برای ساخت سقف های دهانه بزرگ است. در این روش تیرچه ها به صورت متعامد با مقطع I شکل و به صورت نامتقارن و کاملا مسطح قرار می گیرند و سقف اینتل دک را تشکیل می دهند.

اینتل دک در بخش تحتانی از بلوک هایی از جنس بتن الیافی ساخته شده است؛ بخش فوقانی سقف اینتل دک از جنس یونولیت می باشد. در واقع در ساخت سقف اینتل دک از خاصیت شکل پذیری بتن استفاده شده است. به علاوه از آنجا که بتن دارای وزن کم با مقاومت بالا است، گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در این نوع سقف می باشد.

حال که می دانید سقف اینتل دک چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است، خوب است با مزایای این نوع سقف ها نیز آشنا شوید. پس در ادامه مقاله همچنان همراه ما باشید.  

معرفی مزایای سقف اینتل دک

پیش تر گفتیم سقف اینتل دک برای اولین بار توسط متخصصان و معماران ایرانی طراحی و ساخته شده و به بازار ارائه شده است که طراحی آن با استفاده از یکسری نرم افزارهای اختصاصی از جمله نرم افزار SAFE انجام شده است. سقف اینتل دک دارای مزیت های قابل توجهی می باشد که در این بخش از مقاله به مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

سقف اینتل دک
  • سقف اینتل دک بر خلاف سقف وافل که دارای مقطع T شکل بود، سطح مقطع I شکل دارد و این حرکت خلاقانه باعث شده است تا نه تنها خواص مکانیکی این نوع سقف ها بهبود یابد، بلکه در استفاده از میلگرد برای اجرای سقف اینتل دک صرفه جویی شود.
  • ·      طراحی سقف اینتل دک به گونه ای است که در آن ظرفیت خمشی مقطع به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و این باعث می شود تا به طور همزمان میزان ارتعاش و خیز سقف کاهش پیدا کند.
  • در اجرای این نوع سقف ها استفاده از یک اسلامپ متعارف کافیست و نیازی به حرکت افقی بتن نمی باشد.
  • در به کارگیری سقف اینتل دک ، به طرز بسیار چشمگیری مصرف سیمان و بتن کاهش یافته است و این امر نه تنها باعث شده است تا وزن کلی ساختمان کاهش یابد، بلکه میزان آرماتور مورد نیاز را نیز کاهش می دهد و در کل باعث کاهش قابل توجه هزینه ها می شود.
  • سقف اینتل دک به عنوان عایق صوت و عایق حرارت نیز عمل می کند و در برابر آتش سوزی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

این موارد از مهم ترین مزایای سقف اینتل دک بود که با آن ها آشنا شدید.

کلام پایانی در مورد سقف اینتل دک

در این مقاله گفتیم که سقف اینتل دک چیست ، چگونه ساخته می شود و دارای چه مزیت هایی می باشد؛ امید است مطالب گفته شده برای شما همراهان همیشگی مفید واقع شده باشد.

لطفا با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786