۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ . ۰۳۱-۴۲۵۱۲۵۵۵ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

بتن کرمو ( شن نما شدن بتن ) چیست؟ چگونگی پیشگیری از ایجاد بتن کرمو

دسته بندی:
۱۳,دی, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
بتن کرمو ( شن نما شدن بتن )

در امر ساخت و ساز انواع بنا و ساختمان های مختلف با کاربردهای متفاوت، دانستن عواملی که منجر به خسارت و تخریب بنا می شود بسیار لازم و ضروری است و لازم است که با این موارد به خوبی آشنا باشید تا در صورت مشاهده آن، سریعا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. یکی از این موارد ایجاد بتن کرمو (شن نما شدن بتن) می باشد. در این مقاله مطالبی را در مورد بتن کرمو یا شن نما شدن بتن بیان کرده ایم و همچنین راه هایی را برای پیشگیری از تشکیل بتن کرمو ( شن نما شدن بتن ) معرفی کرده ایم. لطفا با تیم مهندسی فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

آشنایی با انواع مختلف میلگرد در بتن

سازه های پیش ساخته بتنی

اسکلت فلزی و بتنی چه تفاوت هایی دارد؟

بتن کرمو ( شن نما شدن بتن )

کرمو شدن بتن یا بتن کرمو یکی از موارد بسیار مهمی است که معماران و مهندسان عمران در بخش اجرای ساختمان باید آن را به خوبی بشناسند و کاملا با آن اشنا باشند؛ چرا که در غیر این صورت اگر بتن کرمو به موقع ترمیم نگردد، می تواند منجر به تخریب ساختمان شود.

بتن کرمو ( شن نما شدن بتن )

به بتن کرمو یا Honycomb Concrete در اصطلاح شن نما شدن بتن یا لانه زنبوری شدن بتن هم گفته می شود و نشانه ی آن عبارتست از اینکه در یک بتن شن نما ، دانه های شن یا ذرات درشت در کنار هم دیده می شوند و فضای بین این ذرات فاقد ملات کافی می باشد.

سوال این است که چرا در صورت مشاهده بتن کرمو باید به آن اهمیت داد و سریعا آن را ترمیم کرد؟ پاسخ این است که به علت عوارض ناشی از کرمو شدن بتن لازم است که به آن رسیدگی شود. در ادامه عوارض بتن کرمو را برای شما بیان کرده ایم. همچنان با ما همراه باشید.

عوارض بتن کرمو

توجه کنید که در صورت عدم توجه به بتن کرمو (شن نما شدن بتن) عوارض زیررا برای ساختمان به همراه خواهد داشت:

 • مدول ارتجاعی بتن در بخش طراحی سازه از اهمیت بسیاری برخوردار است و در صورت کرمو شدن بتن ، مدول ارتجاعی آن کاهش خواهد یافت.
 • بتن کرمو نمای بد و ظاهری نامطلوب در نمای ساختمان ایجاد می کند.
 • بتن کرمو به علت ایجاد حفره در ساختمان، باعث می شود که امکان اندازه گیری جذب آب کوتاه مدت و بلند مدت وجود نداشته باشد.
 • با کرمو شدن بتن ، مقاومت خمشی، کششی، فشاری و برشی بتن دچار کاهش چشم گیری می شود.
 • همچنین وجود حفره در بتن کرمو ، باعث می شود که امکان نفوذ مواد اسیدی و سولفاتی به درون بتن زیاد شود و این منجر به آسیب به بتن می شود.
 • بتن کرمو باعث می شود مقاومت الکتریکی بتن در اطراف منطقه پوشش میلگردها به شدت کاهش یابد و در نتیجه منجر به افزایش شدت خوردگی میلگردها می شود.
 • و …

این موارد از مهم ترین مواردی بود که در صورت ایجاد بتن کرمو در سازه می تواند خسارات زیادی به بار آورد. پس به هیچ عنوان نباید ترمیم بتن کرمو را به تاخیر انداخت.

اما شاید بپرسید، علت کرمو شدن بتن چیست؟ و اصلا به چه علت بتن کرمو در ساختمان ایجاد می شود؟ برای دریافت پاسخ این سوال ادامه مقاله را به دقت مطالعه کنید.

بتن کرمو ( شن نما شدن بتن )

بتن کرمو به چه دلایلی تشکیل می شود؟

همانطور که گفتیم بتن کرمو می تواند مشکلات و خساراتی را در ساختمان به وجود آورد که بهتر است مانع تشکیل شدن آن شویم تا مجبور به ترمیم آن نشویم، به این علت که همیشه پیشگیری راه بهتری است!

پس خوب است با علل کرمو شدن بتن آشنا شوید تا با در نظر گرفتن آن ها بتوانید مانع از تشکیل آن شوید.

علل شن نما شدن بتن

به طور کلی شن نما شدن بتن بر اثر عوامل درونی و عوامل بیرونی ایجاد می شود.

مهم ترین عوامل درونی عبارتند از :

 • در ترکیب سیمان و آب، بالا بودن نسبت آب به سیمان
 • استفاده از ماسه با بافت درشت
 • روان بودن بتن بیش از حد
 • از بین رفتن ذرات ریزدانه در ماسه به دلیل شستشوی بیش از حد و غلط

مهم ترین عوامل بیرونی عبارتند از :

 • طراحی و اجرای غیراصولی آرماتوربندی
 • قراردادن لوله پمپ هنگام ریختن بتن درون ستون
 • پرتاب بتن با استفاده از بیل درون دیوار یا ستون

پس با دانستن این عوامل می توانید نکاتی را رعایت کنید که از شن نما شدن بتن جلوگیری کنید.

آیا مطالب این مقاله را پسندیدید؟ در صورتی که سوالی دارید یا نیاز به مشاوره در امر ساختمان سازی داشته باشید، می توانید با ما تماس بگیرید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
اجرای سقف تیرچه بلوک
نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک

در سقف های تیرچه بلوک از بلوک های سبک استفاده می کنند تا میزان بتن مورد استفاده در این نوع سقف ها را به حداقل برسانند. آیا می دانید مزیت این کار چیست؟ بار مرده ساختمان کاهش می یابد و این باعث می شود که هزینه های کلی ساختمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش...

۰۶,بهمن, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب
سقف وافل
آشنایی با سقف وافل ، کاربردهای سقف وافل و مزایای آن

در این مقاله قصد داریم نوعی از سقف های بتنی را به شما معرفی کنیم به نام سقف وافل که نه تنها دارای ظاهر بسیار جذاب و نمای زیبایی می باشد، بلکه به دلیل مزیت هایی که دارد بسیار محبوب است و کاربردهای زیادی دارد. در این مقاله با تیم مهندسی فراز آسمان نجف همراه...

۳۰,دی, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب
بتن ریزی در سرما
نکات مهم در ارتباط با بتن ریزی در سرما و نقش ضد یخ بتن

بتن ریزی در سرما و در فصل زمستان با چالش هایی همراه است و این چالش ها برای مهندسین عمران و ساختمان سازی بسیار مهم و قابل توجه هستند چرا که عدم توجه به آن ها می تواند مشکل ساز شود. مشکلات بتن ریزی در سرما مربوط می شود به فرایند هیدراسیون بتن و سرعت...

۲۴,دی, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب