۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

کانال پیش ساخته آب چیست ؟ گاتر یا کانال پیش ساخته هدایت آب

دسته بندی:
۱۱,خرداد, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
کانال پیش ساخته آب

کانال پیش ساخته آب یا گاتر یکی از اجزای ساختمانی است که دارای طراحی و عملکرد ساده ای می باشد و آب را از پشت بام و سایر بخش ها به سمت زمین هدایت می کند. این کانال پیش ساخته هدایت آب یا گاتر ، با وجودی که ساده است و گاهی به اشتباه کم اهمیت تلقی می شود، در محافظت از خانه شما در برابر آسیب های جدی ناشی از عبور آب در بخش های مختلف ساختمان کمک می کند. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با مطالب بیشتری در مورد گاتر آشنا شوید.

حتما بخوانید :

دیوار پیش ساخته و معرفی انواع آن

قطعات پیش ساخته بتنی

آشنایی با خانه های پیش ساخته

نحوه عملکرد کانال پیش ساخته آب یا گاتر چیست؟

اساساً، کانال پیش ساخته آب یا گاتر ، در هر جای ساختمان که به کار رفته باشد، آب را به سمت محلی در خارج از ساختمان هدایت می کند. برای مثال، هنگام بارندگی که آب باران روی پشت بام شما جمع‌ می‌ شود از طریق شیب ملایمی که روی پشت بام به سمت گاتر قرار داده شده است، آب هدایت می شود و از طریق این کانال پیش ساخته هدایت آب به سمت پایین هدایت می شود. توجه داشته باشید که معمولاً برای محافظت از زیرزمین، فونداسیون و پی ساختمان در برابر آسیب ناشی از تجمع آب یک بلوک پاشش آب در پایه خروجی پایین کانال پیش ساخته آب قرار داده می شود تا آب به محل دورتر از پی ساختمان منحرف کند و مانع از ایجاد خرابی و خسارت در آن ناحیه شود.

کانال پیش ساخته آب

اهمیت گاتر یا کانال پیش ساخته آب

در بیان اهمیت کانال پیش ساخته یا گاتر لازم است مثالی ذکر کنیم تا به طور کامل متوجه اهمیت این اجزای ساختمانی بسیار ساده بشوید.

پیش تر گفتیم گاترها می تواند ساختمان شما را در برابر آسیب های جدی ناشی از باران و نشت آب محافظت کند. بدون کانال پیش ساخته آب ، آب باران روی سقف ساختمان تجمع می یابد و به مرور زمان می تواند باعث پوسیدگی، خرابی یا ایجاد کپک در آن منطقه شود.

پس از آن به طور طبیعی، براثر نیروی جاذبه، آب را از پشت بام به سمت پنجره‌ها، کناره‌های سقف و فونداسیون و پی ساختمان نفوذ می کند و آسیب به دیوارهای داخلی می شود. به علاوه، ایجاد کپک نیز می تواند باعث تخریب ساختمان بشود.

عواملی که باعث تخریب گاتر می شود

کانال پیش ساخته آب یا گاتر یکی از اجزای مهم ساختمانی است که لازم است به درستی از آن مراقبت شود. آیا می دانید چه عواملی می تواند باعث آسیب به گاترها شود؟ در این بخش از مقاله به مهم ترین عواملی که به کانال پیش ساخته آب آسیب می رساند اشاره کرده ایم.

  • تجمع برگ ها و سایر زباله ها که بر اثر وزش باد وارد این کانال ها می شود، به راحتی می تواند مانع از عملکرد صحیح گاتر ها شود.
  • تجمع زباله ها در کانال پیش ساخته آب ، منجر به سرریز آب می شود که این می تواند به دیواره خانه آسیب برساند.
  • وزش طوفان‌ و بادهای شدید نیز می‌توانند عملکرد سیستم گاتر را مختل کند؛ یا حتی به طور کامل منجر به شکستن کانال ها شود.
کانال پیش ساخته آب

کانال پیش ساخته هدایت آب یا گاتر از چه جنسی ساخته می شود؟

گریتینگ انواع کانال پیش ساخته آب ، با توجه به نوع کاربری آن می تواند از جنس PVC ، UPVC ، چدن، استیل، گالوانیزه، پلی آمید کامپوزیت، PP و PA ساخته شود.

برای مثال در جایی از ساختمان که نیاز به کانال پیش ساخته آب با مقاومت بالاتری باشد، گریتینگ هایی از جنس پلی آمید کامپوزیت یا چدن استفاده می شود. یا در مکان هایی که امکان خوردگی یا پوسیدگی وجود داشته باشد از گریتینگ های استیل یا پلاستیکی استفاده می شود.

کلام پایانی در مورد کانال پیش ساخته آب

با توجه به اهمیت گاتر در حفظ و نگهداری ساختمان ها، برای محافظت از این کانال پیش ساخته آب ، توصیه می شود برای نصب آن از متخصصین ماهر و باتجربه کمک بگیرید و مراقبت های لازم را جهت تمیزی و سالم ماندن آن انجام دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786