۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring چیست؟

دسته بندی:
۱۵,اسفند, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

با رونق زندگی شهری و افزایش تراکم جمعیت در نواحی محدود ، مدل ساخت و سازها نیز متفاوت شد. به این صورت که انبوه سازی مسکن رونق گرفت و نه تنها ساختمان ها با ارتفاع بیشتری ساخته شد، بلکه تعداد طبقات زیرزمین نیز افزایش پیدا کرد و به دنبال آن توجه به مسئله ی گودبرداری بیش از قبل اهمیت پیدا کرد و مبحث پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring مطرح شد. آیا مایلید تا در این زمینه مطالب بیشتری بدانید؟ پس با گروه مهندسی فراز آسمان نجف همراه باشید.

حتما بخوانید :

آشنایی با میکروپایل یا ریزشمع

شمع کوبی چیست؟

آشنایی با پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

زمانی که عملیات خاک برداری در عمق زیاد زمین انجام می شود، باعث می شود که خاک حالت تنشی به خود بگیرد و تعادل اولیه ای که داشته به هم بخورد که این منجر به از هم گسیختگی خاک شده و دیواره های گود شروع به ریزش می کند.

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

به منظور اجتناب از ریزش دیوراه های گود، از یکسری سازه به نام سازه های نگهبان استفاده می شود. این سازه علاوه بر اینکه مانع از بروز اثرات ناشی از گسیختگی خاک می شود، باعث می شود که امنیت گودبرداری ساختمان و پروژه ها یا ساختمان های مجاور آن نیز تضمین شود. نا گفته نماند که اگر عملیات اجرای سازه نگهبان نیز به درستی انجام نشود، می تواند منجر به ریزش دیواره های گود شود. به همین دلیل لازم است که عملیات پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring به درستی انجام شود.

پس هم اکنون با توجه آنچه گفته شد می توان برای پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring تعریفی ارائه داد. در حقیقت پایش گود عبارتست از بررسی و کنترل عملیات گوبرداری با توجه به جنس خاک، مشخصات زمین و محل احداث پروژه، عمق آب های زیرزمینی و … .

عملیات پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری به چند روش انجام می شود که در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد آن پرداخته ایم.

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

معرفی انواع روش های پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری

در کل می توان گفت مانیتورینگ گودبرداری را می توان به سه روش انجام داد. این سه روش عبارتند از :

  • پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری به صورت چشمی : در این روش همانطور که از نام آن پیداست، متخصصان و مهندسان معماری و کنترل پروژه به صورت دوره ای و در مدت زمان های مشخص و برنامه ریزی شده، مانیتورینگ گودبرداری را به صورت چشمی انجام می دهند تا هرگونه جابه جایی، نشست زمین و یا ویار ساختمان، هرگونه ترک و … را تشخیص دهند.
  • پایش گود یا مانیتورینگ به روش ژئودتیک : در این روش میزان جا به جایی ها حین گودبرداری با استفاده از لوازم بسیار دقیق مهندسی نظیر دوربین با دقت بالا برای نقشه برداری و کالیبراسیون دستگاه ها انجام می شود. برای این منظور نقاط ثابت و مشخصی را در اطراف سازه در نظر می گیرند به نام پیلار، که دوربین ها در این نقاط مستقر می شود و به این صورت عملیات نقشه برداری در طول زمان گودبرداری انجام می شود.
  • مانیتورینگ در گودبرداری به استفاده از ابزار دقیق : در این روش کلیه ی جا به جایی ها و تغییر شکل ایجاد شده در سازه حین گودبرداری از طریق نصب ابزار دقیق در سازه نگهبان و در نقاط مختلف و مناسب از سازه انجام می شود. این ابزارها که عبارتند از انحراف سنج، کرنش سنج و … به طور متناوب داده ها را جمع آوری کرده و نشان می دهد.

بنابراین با استفاده از روش های پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring می توان از ریزش دیوارهای گود و خطرات ناشی از نشست زمین هنگام گودبرداری ممانعت کرد و ساختمان های مستحکم و مقاوم تری احداث نمود.

استفاده از سیستم ها پایش گود یا مانیتورینگ چه مزیت هایی دارد؟

قطعا با مطالعه ی مطالبی که گفته شد، متوجه اهمیت پایش گود و انجام درست و اصولی آن شده اید. اما به طور کلی اگر بخواهیم مزیت های مانیتورینگ در گودبرداری را ذکر کنیم می توان گفت، پایش گو باعث : کاهش هزینه ها، افزایش ایمنی کار، کنترل روند اجرای عملیات گودبرداری و در نهایت کاهش هزینه ها می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما صمیمانه سپاسگزاریم!

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786