۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ . ۰۳۱-۴۲۵۱۲۵۵۵ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring چیست؟

دسته بندی:
۱۵,اسفند, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

با رونق زندگی شهری و افزایش تراکم جمعیت در نواحی محدود ، مدل ساخت و سازها نیز متفاوت شد. به این صورت که انبوه سازی مسکن رونق گرفت و نه تنها ساختمان ها با ارتفاع بیشتری ساخته شد، بلکه تعداد طبقات زیرزمین نیز افزایش پیدا کرد و به دنبال آن توجه به مسئله ی گودبرداری بیش از قبل اهمیت پیدا کرد و مبحث پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring مطرح شد. آیا مایلید تا در این زمینه مطالب بیشتری بدانید؟ پس با گروه مهندسی فراز آسمان نجف همراه باشید.

حتما بخوانید :

آشنایی با میکروپایل یا ریزشمع

شمع کوبی چیست؟

آشنایی با پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

زمانی که عملیات خاک برداری در عمق زیاد زمین انجام می شود، باعث می شود که خاک حالت تنشی به خود بگیرد و تعادل اولیه ای که داشته به هم بخورد که این منجر به از هم گسیختگی خاک شده و دیواره های گود شروع به ریزش می کند.

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

به منظور اجتناب از ریزش دیوراه های گود، از یکسری سازه به نام سازه های نگهبان استفاده می شود. این سازه علاوه بر اینکه مانع از بروز اثرات ناشی از گسیختگی خاک می شود، باعث می شود که امنیت گودبرداری ساختمان و پروژه ها یا ساختمان های مجاور آن نیز تضمین شود. نا گفته نماند که اگر عملیات اجرای سازه نگهبان نیز به درستی انجام نشود، می تواند منجر به ریزش دیواره های گود شود. به همین دلیل لازم است که عملیات پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring به درستی انجام شود.

پس هم اکنون با توجه آنچه گفته شد می توان برای پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring تعریفی ارائه داد. در حقیقت پایش گود عبارتست از بررسی و کنترل عملیات گوبرداری با توجه به جنس خاک، مشخصات زمین و محل احداث پروژه، عمق آب های زیرزمینی و … .

عملیات پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری به چند روش انجام می شود که در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد آن پرداخته ایم.

پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring

معرفی انواع روش های پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری

در کل می توان گفت مانیتورینگ گودبرداری را می توان به سه روش انجام داد. این سه روش عبارتند از :

  • پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری به صورت چشمی : در این روش همانطور که از نام آن پیداست، متخصصان و مهندسان معماری و کنترل پروژه به صورت دوره ای و در مدت زمان های مشخص و برنامه ریزی شده، مانیتورینگ گودبرداری را به صورت چشمی انجام می دهند تا هرگونه جابه جایی، نشست زمین و یا ویار ساختمان، هرگونه ترک و … را تشخیص دهند.
  • پایش گود یا مانیتورینگ به روش ژئودتیک : در این روش میزان جا به جایی ها حین گودبرداری با استفاده از لوازم بسیار دقیق مهندسی نظیر دوربین با دقت بالا برای نقشه برداری و کالیبراسیون دستگاه ها انجام می شود. برای این منظور نقاط ثابت و مشخصی را در اطراف سازه در نظر می گیرند به نام پیلار، که دوربین ها در این نقاط مستقر می شود و به این صورت عملیات نقشه برداری در طول زمان گودبرداری انجام می شود.
  • مانیتورینگ در گودبرداری به استفاده از ابزار دقیق : در این روش کلیه ی جا به جایی ها و تغییر شکل ایجاد شده در سازه حین گودبرداری از طریق نصب ابزار دقیق در سازه نگهبان و در نقاط مختلف و مناسب از سازه انجام می شود. این ابزارها که عبارتند از انحراف سنج، کرنش سنج و … به طور متناوب داده ها را جمع آوری کرده و نشان می دهد.

بنابراین با استفاده از روش های پایش گود یا مانیتورینگ در گودبرداری Monitoring می توان از ریزش دیوارهای گود و خطرات ناشی از نشست زمین هنگام گودبرداری ممانعت کرد و ساختمان های مستحکم و مقاوم تری احداث نمود.

استفاده از سیستم ها پایش گود یا مانیتورینگ چه مزیت هایی دارد؟

قطعا با مطالعه ی مطالبی که گفته شد، متوجه اهمیت پایش گود و انجام درست و اصولی آن شده اید. اما به طور کلی اگر بخواهیم مزیت های مانیتورینگ در گودبرداری را ذکر کنیم می توان گفت، پایش گو باعث : کاهش هزینه ها، افزایش ایمنی کار، کنترل روند اجرای عملیات گودبرداری و در نهایت کاهش هزینه ها می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما صمیمانه سپاسگزاریم!

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بتن الیافی
صفر تا صد بتن الیافی یا gfrc

بتن الیافی یا gfrc  که با الیاف شیشه ای مسلح شده اند .یک مخلوط بتنی با مقاومت و دوام بسیار بالااست که در اشکال مختلف تهیه و برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی ببیشتر با ویژگی های این نوع الیاف، در این نوشته با تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف همراه...

۱۹,خرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
اصول طراحی نمای ساختمان
اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

در حوزه ی ساختمان سازی، همانقدر که توجه کافی به اصول ساختمان سازی برای تولید ساختمان های مقاوم و مستحکم لازم است، توجه به نمای ساختمان نیز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است؛ به این علت که نه تنها نمای ساختمان باید زیبا باشد، بلکه لازم است که از استحکام لازم برخوردار باشد. برای...

۰۴,خرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
بیس پلیت یا صفحه ستون
بیس پلیت یا صفحه ستون چیست؟

در حوزه ی ساخت و ساز و در صنعت ساختمان سازی از سازه های فلزی و عناصر فولادی زیادی استفاده می شود که هر کدام کاربرد خاصی داشته و با اهداف مختلفی ساخته می شود. یکی از این عناصر فولادی، بیس پلیت یا صفحه ستون است. ما در این مقاله در مورد بیس پلیت یا...

۱۹,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
صفر تا صد بتن الیافی یا gfrc

اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

بیس پلیت یا صفحه ستون چیست؟

خط تولید قطعات پیش ساخته بتنی شرکت فراز آسمان نجف راه اندازی شد

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786

kusadasi escort