۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با دیوار دیافراگمی یا دیوار دوغابی (Diaphragm wall)

دسته بندی:
۲۸,تیر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
دیوار دیافراگمی

دیوار دیافراگمی یک دیوار بتنی مسلح پیوسته است که در زمین برای پشتیبانی از فعالیت‌های ساختمانی اصلی مانند ساخت سدها، نزدیکی‌ تونل، زیرزمین‌های عمیق و محوطه‌های کارگاهی و … ساخته می‌شود. دیوار دوغابی به عنوان یک دیوار حائل، به عنوان تکیه گاه سازه زیرزمینی و به عنوان پایه و یا تسهیل کننده برش به منظور حمایت از حفاری های عمیق عمل می کند. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با ساخت و مشخصات دیوار دیافراگمی یا دیوار دوغابی بیشتر آشنا شوید.

حتما بخوانید :

دیوار برشی چیست؟ معرفی انواع دیوار برشی

تری دی پنل چیست ؟ ؛ دیوارهای تری دی پنل (۳D)

دیوار برلنی چیست ؟ سولجر پایل یا دیوار برلینی

مشخصات دیوار دیافراگمی

دیوار دیافراگمی از یک بخش مستطیل شکل تشکیل شده است که در محلی زیر خاک قرار می گیرد؛ به همین دلیل به نوع دیوار، یک دیوار بتنی زیرزمینی گفته می شود. این دیوارها به صورت پانل به پانل ساخته می شوند و هر کدام از این پانل ها به دیگری متصل می شود تا بتوان با استفاده از آن ها از پایداری سازه و آب بندی آن اطمینان حاصل کرد.

ضخامت دیواره های دیافراگمی از ۶۰ سانتی متر تا ۱۵۰ سانتی متر بطول، با عرض ۲.۰ تا ۳.۵ متر متغیر است. دیوارهای دیافراگمی را می توان تا عمق ۶۰ متر نیز ساخت.

دیوار دیافراگمی

معرفی مراحل ساخت دیوار دیافراگمی (دیوار دوغابی)

به طور کلی ساخت دیوار دیافراگمی شامل سه مرحله می باشد؛ این مراحل عبارتند از :

  • ساخت دیوار راهنما (Guide Wall)
  • حفاری پانل
  • بتن ریزی دیوار

در ادامه هر کدام از این بخش ها را به طور مختصر عنوان کرده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

ساخت دیوار راهنما

دیوارهای راهنما شامل دو تیر موازی موقت هستند که در امتداد بخش کناری دیوار، به منظور هدایت ابزار حفاری و تثبیت قسمت بالایی آن ساخته می شوند. اجرای دیوارهای راهنما قبل از ساخت دیوار دیافراگمی به حفظ تراز افقی و تداوم دیوارهای دیافراگمی ساخته شده کمک می کند. نقش دیوارهای راهنما در ساخت دیوار دوغابی عبارتست از :

  • جلوگیری از فروریختن خاک
  • به علامت گذاری موقعیت پانل کمک کنید
  • از قفس های فولادی تقویت کننده حمایت کنید

توجه داشته باشید که، از آنجایی که سطوح دوغاب خاک تا حد زیادی متفاوت است، وجود یک تکیه گاه موقت مانند دیوار راهنما ضروری است. ابعاد دیوار راهنما ساخته شده بستگی به نوع خاک سطح، تغییر می کند. در صورتی که سطح خاک در منطقه بیش از حد بالا باشد، دیوار راهنما در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین ساخته می شود تا ساخت و ساز را هدایت کند.

دیوار دیافراگمی

حفاری پانل

این مرحله از ساخت دیوار دیافراگمی شامل حذف و تثبیت خاک است. به منظور حفاری پانل، از ابزار حفاری مستطیلی شکل استفاده می شود. برای حفاری پانل در خاک معمولی از چنگک استفاده می شود. چنگک آویزان شده توسط جرثقیل یا کابل به راحتی در خاک حرکت می کند و در صورت برخورد با مانع، به وسیله چکش گرانشی، مانع را شکسته و به وسیله چنگک خارج می شود.

لازم است که حفاری پانل به صورت اصولی و با پشتیبانی کافی انجام شود، در غیر این صورت، کناره های پانل حفاری شده ممکن است فرو بریزد. برای محافظت از کناره ها از دوغاب بنتونیت استفاده می شود. دوغاب با ایجاد فشار جانبی، به استقامت خاک عمودی کمک می کند.

بتن ریزی دیوار

این مرحله شامل بتن ریزی پانل حفاری شده است. برای این منظور، در ابتدا قفس تقویت کننده در پانل قرار می گیرد؛ اگر عمق دیواره دیافراگم بیشتر باشد، باید دو یا چند قفس تقویت‌کننده فولادی وارد آن شود تا عمق موجود را بپوشاند.

پس از قرار دادن آرماتور، بتن را با کمک لوله های ترمی بتن ریزی به داخل پانل می ریزند. استفاده از لوله های ترمی به جلوگیری از جداسازی بتن کمک می کند. بتن ریخته شده جایگزین خاک رس بنتونیت در پانل می شود.

کلام پایانی در مورد دیوار دیافراگمی

دیوار دیافراگمی یک دیوار بتنی سازه ای است که در حفاری پانل های عمیق ساخته می شود. دیوارهای دیافراگمی اغلب در مکان‌های پر ازدحام، ساخته می شود. این نوع دیوارها بیشتر برای اجرا در زیر خاک ها مناسب می باشد؛ نصب آن ها تنها مقدار کمی ارتعاش و نویز ایجاد می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786