۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ . ۰۳۱-۴۲۵۱۲۵۵۵ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) یا جت گروتینگ

دسته بندی:
۳۰,اسفند, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
اختلاط عمیق خاک

به منظور اصلاح زمین محل احداث یک پروژه و رساندن مشخصات ژئوتکنیکی خاک به سطح مطلوب و قابل قبول، اختلاط خاک در عمق استفاده می شود که از طریق مخلوط نمودن خاک با مواد پایدارکننده انجام می شود. با گروه مهندسی فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما را با مطالب بیشتری در مورد اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) یا جت گروتینگ آشنا کنیم.

اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) یا جت گروتینگ چیست؟

از طریق مخلوط نمودن خاک با مواد پایدارکننده نظیر سیمان و آهک در عمق خاک به واسطه یک راد حفاری به صورت مکانیکی ، یک ستون یکنواخت ایجاد می کنند که دارای پهنای ثابتی است و از خاک و این مواد افزودنی تشکیل شده است. به این ترتیب خاک در جا اصلاح می شود و مشخصات ژئوتکنیکی آن به طرز چشمگیری اصلاح می شود. به این فرایند اصلاح خاک، اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) یا جت گروتینگ گفته می شود.

اختلاط عمیق خاک

بنابراین با استفاده از این روش نه تنها دیوارهای پیوسته زیر زمین اصلاح شده و قابل احداث می شود، بلکه امکان کنترل کیفی کار و تائید آن که از مهم ترین ویژگی های این روش محسوب می شود، نیز وجود دارد.

موارد کاربرد روش اختلاط عمیق خاک (DSM)

 • تقویت پی در راه سازی
 • تقویت پی در زیر سازه های اجرایی
 • کاهش پتانسیل رانگرایی
 • پایدار سازی تونل
 • توسعه بنادر
 • اجرای دیوار آب بند و دیوارهای حائل به صورت قائم
 • تقویت پی سازه های جدید
 • استفاد در پی مخازن نفتی

هدف از اصلاح خاک به روش اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) چیست؟

به طور کلی می توان گفت روش اختلاط عمیق خاک به منظور بهسازی خاک هایی که از سایر روش های بهسازی خاک برای آن ها قابل استفاده نیست، کاربرد دارد. به علاوه در زمین هایی با خاک های نرم غیرآلی نیز از جت گروتینگ برای بهسازی خاک استفاده می کنند.

 • هدف از جت گروتینگ یا اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) این است که پارامترهای ژئوتکنیکی زمین که عبارتند از : میزان نفوذپذیری، مقاومت فشاری و مقاومت برشی خاک، اصلاح شود.
 • به علاوه اختلاط عمیق خاک به منظور محدود کردن و ثابت نگه داشتن مواد شیمیایی مضر خاک که یکی از جنبه های زیست محیطی کار است، استفاده می شود.

جت گروتینگ با استفاده از دستگاه اختلاط انجام می شود که دارای مته های تکی به قطر ۰.۶ تا ۲ متر می باشد. با استفاده از این دستگاه در عمق خاک ستونی ایجاد می کنند که از خاک و موارد افزودنی تشکیل شده است و مقاومت این ستون تابع عواملی می باشد نظیر : نوع خاک، روش اجرا و نوع مواد افزودنی.

اختلاط عمیق خاک

آشنایی با مراحل اجرای اختلاط عمیق خاک

در این بخش از مقاله به صورت مرحله به مرحله شما را با نحوه ی اجرای جت گروتینگ آشنا می کنیم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

 • مرحله اول : مرحله ی اول مربوط می شود به اجرای عملیات حفاری با استفاده از دستگاه اوگر. پس از رسیدن اوگر به عمق مورد نظر، عملیات حفاری متوقف می شود و اوگر حرکت خود را به صورت معکوس و آهسته به سمت بالا آغاز می کند.
 • مرحله دوم : زمانی که اوگر به سمت بالا در حال حرکت است، از درون نازل های تعبیه شده در انتهای بازوها، با فشار مناسب، دوغاب به دورن خاک تزریق می شود.
 • حرکت دستگاه به سمت بالا به صورت مرحله ای بوده و فاصله طی شده در مدت زمان توقف در هر مرحله، با توجه به شرایط خاک و نوع دستگاه مشخص می گردد.

به این ترتیب پس از اجرای روش اختلاط خاک می توان ستون های متوالی اجرا کرد، دیوار آب بند ایجاد نمود و هر گونه آرایش را در زیر پی ساختمان اجرا کرد.

اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) یا جت گروتینگ چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از روش جت گروتینگ نسبت به سایر روش های بهسازی خاک دارای مزیت هایی می باشد که در ادامه به ذکر آن ها پرداخته ایم.

 • هزینه تجهیز کارگاه در روش اختلاط عمیق خاک بسیار کم تر است.
 • جت گروتینگ باعث افزایش مقاومت خاک و کاهش نفوذپذیری آن می شود.
 • جت گروتینگ باعث اصلاح درجای زمین می شود
 • سرعت اجرای این روش بسیار بالاست
 • این روش بهسازی خاک سازگار با محیط زیست است
 • آلودگی صوتی و ارتعاش در این روش در مقایسه با سایر روش ها بسیار پائین تر است.

از توجه و همراهیتان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بتن الیافی
صفر تا صد بتن الیافی یا gfrc

بتن الیافی یا gfrc  که با الیاف شیشه ای مسلح شده اند .یک مخلوط بتنی با مقاومت و دوام بسیار بالااست که در اشکال مختلف تهیه و برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی ببیشتر با ویژگی های این نوع الیاف، در این نوشته با تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف همراه...

۱۹,خرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
اصول طراحی نمای ساختمان
اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

در حوزه ی ساختمان سازی، همانقدر که توجه کافی به اصول ساختمان سازی برای تولید ساختمان های مقاوم و مستحکم لازم است، توجه به نمای ساختمان نیز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است؛ به این علت که نه تنها نمای ساختمان باید زیبا باشد، بلکه لازم است که از استحکام لازم برخوردار باشد. برای...

۰۴,خرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
بیس پلیت یا صفحه ستون
بیس پلیت یا صفحه ستون چیست؟

در حوزه ی ساخت و ساز و در صنعت ساختمان سازی از سازه های فلزی و عناصر فولادی زیادی استفاده می شود که هر کدام کاربرد خاصی داشته و با اهداف مختلفی ساخته می شود. یکی از این عناصر فولادی، بیس پلیت یا صفحه ستون است. ما در این مقاله در مورد بیس پلیت یا...

۱۹,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
صفر تا صد بتن الیافی یا gfrc

اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

بیس پلیت یا صفحه ستون چیست؟

خط تولید قطعات پیش ساخته بتنی شرکت فراز آسمان نجف راه اندازی شد

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786

kusadasi escort