۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

تست التراسونیک بتن چیست و روش انجام آن چگونه است؟

دسته بندی:
۰۱,مهر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
تست التراسونیک بتن

تست التراسونیک بتن یا Ultrasonic Pulse Velocity (UPV) ، یک روش موثر و غیر مخرب  برای کنترل کیفیت مواد بتنی و تشخیص آسیب در اجزای سازه است. در سال های اخیر با پیشرفت های چشمگیری که در این حوزه انجام شده است، این آزمایش در مورد مواد بتنی به طور گسترده انجام می شود. آزمایش التراسونیک بتن یک روش موثر برای ارزیابی کیفیت و یکنواختی بتن یا برآورد میزان همگن بودن و عمق ترک در بتن است. با تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما را با تست التراسونیک بتن و نحوه انجام آن آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

بچینگ بتن و هر آنچه لازم است در مورد در آن بدانید

آشنایی با بتن خود متراکم

هر آنچه لازم است در مورد بتن پیش تنیده بدانید

تست التراسونیک بتن چگونه انجام می شود و عملکرد آن چگونه است؟

حقیقتی که در پس این تکنولوژی نهفته است، عبارتست از اندازه گیری زمان عبور امواج صوتی در یک ماده و ارتباط آن با خواص ارتجاعی و چگالی آن. زمان عبور امواج فراصوتی نشان دهنده وضعیت داخلی ماده مورد آزمایش است.

در مورد بتن نیز تست التراسونیک بتن عبارتست از اندازه گیری سرعت عبور امواج فراصوتی از درون بتن؛ که هر چه سرعت کمتر باشد و زمان عبور امواج فراصوتی بیشتر باشد، به این معناست که بتن از کیفیت پائین تری برخوردار بوده و ناهمگن است و بالعکس هر چه این زمان کوتاه تر باشد، بتن کیفیت بالاتر و ناهنجاری های کمتری دارد.

تست التراسونیک بتن

عملکرد تست التراسونیک بتن اینگونه است، هنگامی که موج التراسونیک در منطقه آزمایش گسترش می یابد ، موج در مرز ناهنجاری ها منعکس می شود و در نتیجه زمان عبور آن بیشتر می شود. این امر باعث افزایش زمان انتقال (سرعت موج کمتر) در بتن بی کیفیت و زمان انتقال کمتر (سرعت موج بیشتر) در بتن با کیفیت می شود.

معرفی دستگاه آزمایش التراسونیک بتن

دستگاه های آزمایش التراسونیک در بازار بسیار متنوع هستند. اما به طور کلی این دستگاه ها دارای اجزایی هستند که آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • بدنه اصلی دستگاه
 • بخش تنظیم ولتاژ
 • کلید دستگاه
 • کلید تنظیم دقت خروجی
 • کلید تنظیم امواج
 • گوشی های دستگاه
 • بخش مربوط به کالیبره دستگاه

مزیت های تست التراسونیک بتن چیست؟

همانطور که گفتیم به منظور تست مقاومت، کیفیت و میزان همگنی بتن از آزمایش التراسونیک بتن استفاده می شود. این تست دارای مزیت هایی می باشد که در این بخش به ذکر آن ها پرداخته ایم.

 • تست بتن با استفاده از دستگاه های التراسونیک به آسانی انجام می شود، به این دلیل که این دستگاه بسیار سبک است و برای استفاده از آن نیازی به اتصال به برق نیست، چون با باتری هم کار می کند.
 • تست التراسونیک بتن با دقت بالایی می تواند میزان ناپیوستگی های بتن را تشخیص دهد
 • از آنجا که امواج فراصوتی از قابلیت نفوذ بالایی برخوردار است، با استفاده از تست التراسونیک می توان قطعات بتنی با ضخامت بالا را نیز مورد آزمایش قرار داد.
 • در آزمایش التراسونیک بتن ، دسترسی به یک سمت بتن کافیست و از این طریق می توان کیفیت کل بتن را مورد سنجش قرار داد.
 • از طریق تست التراسونیک بتن می توان عمق و سایز عیوب بتن را نیز تشخیص داد.
تست التراسونیک بتن

کلام پایانی

تست التراسونیک بتن که با هدف اندازه گیری میزان مقاومت و کیفیت بتن انجام می شود، بر اساس سرعت پالس التراسونیک یا سرعت عبور امواج فراصوتی از درون بتن انجام می شود.

سرعت پالس التراسونیک در این نوع آزمایش به ویژگی های بتن بستگی دارد و هر سرعت عبور این پالس ها بیشتر باشد به این معناست که ناخالصی و ناهمگنی بتن کمتر است و بتن باکیفیت تر بوده و از مقاومت بیشتری برخوردار است.

در این مقاله شما را با نوعی آزمایش مقاومت و کیفیت بتن آشنا کردیم به نام تست التراسونیک بتن ، همچنین مزایت های این نوع آزمایش را برای شما بازگو کردیم. امید است آنچه گفته شد بر اطلاعات مفید شما در این حوزه افزوده باشد.

از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786