۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

روان کننده بتن چیست و روش ساخت آن چگونه است؟

دسته بندی:
۰۹,آذر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
روان کننده بتن

در حال حاضر یکی ساخت سازه های بتنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همانطور که می دانید یکی از پرکاربردترین و پرقدرت ترین مصالح ساختمانی، بتن است. شما قطعا با مواد تشکیل دهنده بتن آشنا هستید. بتن از ترکیب آب، سیمان، شن و ماسه تشکیل شده است و علاوه بر این از مواد افزودنی دیگر از جمله روان کننده بتن در آن استفاده می شود. در این مقاله ما قصد داریم در مورد این موارد افزودنی و روش ساخت آن مطالبی را ارائه دهیم. لطفا با تیم فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

هر آنچه لازم است در مورد بتن پیش تنیده بدانید

بچینگ بتن و هر آنچه لازم است در مورد در آن بدانید

واش بتن چیست؟ چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟

آشنایی با روان کننده بتن

یکی از انواع مواد افزودنی به بتن، روان کننده بتن است که به منظور افزایش خاصیت شکل پذیری و انعطاف بتن و به عبارتی برای تولید بتن نرم ، در ساخت بتن از آن استفاده می شود. در کل از روان کننده های بتن با هدف دست یابی به موارد زیر استفاده می شود.

  • استفاده از روان کننده بتن به منظور بالا بردن میزان مقاومت بتن و کاهش نسبت آب به سیمان در تولید بتن
  • به منظور سهولت در بتن ریزی و قالب بندی بتن به خصوص حین ساخت سازه های بتن آرمه با میلگردهای فشرده
  • روان کننده بتن به منظور کاهش مصرف سیمان در ساخت بتن با حفظ کارایی آن و همچنین کاهش حرارت در هیدراتاسیون بتن
روان کننده بتن

پس به طور کلی استفاده از مواد افزودنی در بتن به منظور برخی از اصلاحات در این ماده مهم ساختمانی از جمله، افزایش کارایی بتن، افزایش مقاومت بتن، آب بندی بتن و افزایش دوام بتن می باشد.

لازم است بدانید که روان کننده بتن با نام کاهنده آب نیز شناخته می شود ؛ به این دلیل که اگر افزودنی های روان کننده در بتن استفاده شود، دیگر نیازی به افزودن آب اضافه در بتن وجود ندارد و این امر باعث می شود تا کارایی، روانی و همان اسلامپ بتن افزایش یابد.

استفاده از روان کننده بتن چه اهمیتی دارد؟

اگر به جای استفاده از روان کننده ها در بتن، از آب بیشتری برای نرم کردن و انعطاف پذیری بیشتر آن استفاده شود، به مرور زمان با تبخیر شدن آب، بتن ترک می خورد و در واقع جای خالی آب را ترک ها پر می کند. اما روان کننده ، از ایجاد ترک در بتن ممانعت می کند؛ همچنین در مواقعی که بتن از میزان معین سفت تر شود و پمپاژ آن امکان پذیر نباشد، می توان برای نرم کردن آن از روان کننده بتن استفاده کرد.

بر همین اساس در بخش بعدی شما را با مزایای روان کننده بتن آشنا خواهیم کرد. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

روان کننده بتن

مهم ترین مزایای روان کننده بتن را بشناسید

روان کننده ها دارای مزایای بسیاری هستند که در این بخش از مقاله مهم ترین آن ها را برای شما ذکر کرده ایم.

  • روان کننده بتن ، کاهش دهنده آب مصرفی در تولید بتن است
  • روان کننده ها عدد اسلامپ یا روانی بتن را افزایش می دهد
  • برای افزایش مقاومت فشاری بتن می توان از روان کننده ها استفاده کرد
  • روان کننده بتن ، عیار سیمان را کاهش می دهد
  • در بتن ها با سنگدانه های نامناسب می توان از روان کننده استفاده کرد
  • افزایش انعطاف پذیری و روانی بتن های سفت شده، برای پمپاژ بتن

مکانیزم اثر روان کننده بتن

با افزودن روان کننده به بتن ، بین ذرات سیمان بار الکتریکی همنام ایجاد می شود و این باعث کاهش پیوند بین ذرات سیمان شده و همین امر منجر به روان شدن بتن و نرمی و انعطاف پذیری آن می شود.

کلام پایانی

پیش تر به این نکته اشاره کردیم که بتن از مهم ترین مصالح ساختمانی می باشد و روان کننده بتن نیز از مهم ترین مواد افزودنی بتن به حساب می آید. استفاده از این مواد افزودنی باعث می شود که در عملیات هیدراتاسیون بتن، سطح ظاهری بیشتری از ذرات سیمان در معرض این نوع واکنش قرار گیرد و در نتیجه مقاومت بتن در مقایسه با بتن هایی که بیشتر از آب برای روان کردن آن استفاده می شود، افزایش بیشتری یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب