۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

تیرچه فندوله چیست؟ تیرچه سفالی

دسته بندی:
۲۸,بهمن, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
تیرچه فندوله

حتما می دانید که تیرچه های خرپایی یکی از رایج ترین نوع تیرچه در صنعت ساخت و ساز می باشد؛ تیرچه فندوله یا تیرچه سفالی نیز شبیه تیرچه های خرپایی می باشد، اما دارای تفاوت هایی نیز هست که در این مقاله به طور کامل با آن ها آشنا خواهید شد. لطفا با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا بدانید تیرچه فندوله چیست و چه ویژگی هایی دارد.

حتما بخوانید :

آشنایی با انواع بلوک ساختمانی

آشنایی با تیرچه فلزی کرومیت

نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک

آشنایی با تیرچه فندوله

همانطور که گفتیم تیرچه فندوله شبیه تیرچه خرپایی است با این تفاوت که هنگام ساخت تیرچه فندوله ، ابتدا میلگردهای اصلی در قالب های سفالی قرار داده می شود، سپس عملیات بتن ریزی انجام می شود. اما در تیرچه خرپایی عملیات بتن ریزی پس از قرار دادن میلگردها در قالب های موقت انجام می شود. بنابراین می توان گفت تفاوت این دو در نوع قالب آن هاست و تیرچه فندوله در قالب های سفالی ساخته و تولید می شود.

اجرای تیرچه فندوله (تیرچه سفالی)

به طور کلی تیرچه فندوله از ۴ نوع میلگرد، به علاوه بتن تشکیل شده است؛ پس می توان گفت اجزای تشکیل دهنده تیرچه فندوله عبارتست از :

  • بتن پاشنه تیرچه سفالی
  • میلگرد بالایی
  • میلگرد کششی
  • میلگرد عرضی
  • میلگرد کمکی

در ادامه در مورد هر کدام از اجزای تشکیل دهنده تیرچه فندوله مطالب بیشتری را عنوان کرده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

تیرچه فندوله

میلگرد بالایی

این نوع میلگردها به عنوان عضو بالای تیرچه محسوب می شوند و معمولا قطرشان بین ۶ الی ۱۲ سانتی متر می باشد. وظیفه ی این میلگردها تحمل بار مرده سقف و وزن مربوط به حمل و نقل، در مرحله ابتدایی بارگذاری است.

میلگرد عرضی

میلگردهای عرضی، به طور مورب کار می شوند و به عنوان اعضای مورب تیرچه در نظر گرفته می شوند. این نوع میلگردها جهت تحمل وزن تیرچه در کنار یکدیگر قرار داده می شوند؛ همچنین پیوستگی لازم بین بتن پوششی و میلگردهای کششی را نیز ایجاد می کنند. میلگرد بالایی، باید بالاتر از سطح بلوک قرار گیرد؛ بنابراین این میلگردها باید در ارتفاع مناسب قرار گیرند.

میلگرد کششی

قبل از بارگذاری میلگردهای کششی لازم است نیروی ناشی از وزن خود میلگرد کششی، نیروی ناشی از وزن مرده سقف و نیروی کششی حاصل از لنگر خمشی محاسبه گردد. بعد از آن با توجه به نیرویی که میلگردهای کششی باید تحمل کنند، آن ها را بارگذاری می کنند.

میلگرد کمکی

به منظور مهارکردن آرماتورهای کششی به کار رفته در ساخت تیرچه فندوله ، از نوعی میلگرد به نام میلگرد کمکی استفاده می شود.

بتن پاشته تیرچه

بتن پاشنه تیرچه مانطور که از نام آن مشخص است، عبارتست از بتن ریزی در پاشنه تیرچه که به منظور ایجاد تکیه گاه بلوک ها انجام می شود.

اکنون که با اجزای تیرچه فندوله آشنا شدید، خوب است مختصری نیز در مورد کاربرد آن بدانید.

تیرچه فندوله

آشنایی با کاربرد تیرچه سفالی

یکی از مهم ترین کاربردهای تیرچه فندوله در ساخت سقف های تیرچه بلوک می باشد. البته تیرچه های فندوله ، در سقف های تیرچه بلوک نقش تیرهای اصلی را ندارند و تنها نقش فرعی داشته و نقش سازه ای ندارد. از تیرچه های فندوله در ساختمان هایی که اسکلت آن ها از نوع فلزی، آجری و بتنی می باشد استفاده می شود.

البته ناگفته نماند که امروزه به ندرت از تیرچه فندوله در ساخت و ساز استفاده می شود و تیرچه بتنی استاندارد جایگزین تیرچه سفالی شده است.

کلام پایانی : تیرچه فندوله چیست؟

در این مقاله شما را با نوع دیگری از تیرچه، به نام تیرچه فندوله آشنا کردیم که البته جز تیرچه های پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز محسوب نمی شود اما در مواردی به عنوان تیرهای فرعی در اجرای سازه کاربرد دارد. همچنین گفتیم که این نوع تیرچه از چه اجزایی تشکیل شده است و کاربرد اصلی آن چیست. امید است این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

از  همراهی همیشگی تان با تیم فراز آسمان نجف صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا با ما در تماس باشید و از خدمات مشاوره ای ما در حوزه ساخت و ساز بهره مند گردید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786