۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

معماری کلاسیک چیست؟

دسته بندی:
۲۵,شهریور, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
معماری کلاسیک

در واقع نمادین ترین سازه های کلاسیک معابد سنگی بزرگی هستند که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده اند. منشا معماری کلاسیک مربوط می شود به یونان و روم باستان؛ از مهم ترین ویژگی های بارز این نماها تقارن آن هاست. سازه های کلاسیک دارای ستون‌، پنجره‌ های مستطیل شکل و سنگ مرمر می باشد. برای آشنایی هر چه بیشتر با معماری کلاسیک و سازه هایی از این قبیل با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

بیشتر بدانید :

با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان

آشنایی با تاریخچه معماری کلاسیک

سازه های کلاسیک برای اولین بار در قرن پنجم قبل از میلاد در یونان و در حدود قرن سوم پس از میلاد در رم ساخته شد. سبک معماری کلاسیک در طول سال ها بارها احیا شده است.

یکی از رایج ترین انواع معماری کلاسیک که با عنوان معماری نئوکلاسیک شناخته می شود، در پاسخ به معماری باروک ساخته شده است و به شدت بر ایده آل های طراحی روم باستان متکی می باشد.

احیای کلاسیک سبکی از معماری است که مربوط به اواخر قرن نوزدهم می باشد و تفسیر متفاوت تری از ایده ‌آل ‌های معماری کلاسیک دارد. این سبک پس از نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال ۱۸۹۳ رونمایی شد و بسیاری از خانه ها، دادگاه ها، بانک ها، مدارس و کلیسا ها در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به این سبک ساخته شدند.

معماری کلاسیک

معماری کلاسیک : ویژگی های سازه های کلاسیک

در این بخش از مقاله شما را با مهم ترین ویژگی های معماری کلاسیک آشنا خواهیم کرد، لطفا همچنان با ما همراه باشید.

  • از جمله ویژگی های معماری کلاسیک این است که مفاهیمی مانند جسارت، فروتنی و عقل در آن بسیار ارزشمند تلقی می شود. یکی از عناصر کلیدی در این نوع معماری تقارن و تناسب است. ساختمان‌ های کلاسیک معمولاً متقارن هستند و ستون‌ ها و پنجره ‌ها با فاصله ی مساوی از همدیگر قرار گرفته اند.
  • ایوان جلویی با عرشه با ارتفاع کامل، از دیگر عناصر اصلی معماری کلاسیک است که در اغلب خانه‌ ها و ساختمان‌ ها دیده می شود. در معماری کلاسیک، درب معمولا در مرکز خانه قرار می گیرد.
  • از دیگر ویژگی های سازه های کلاسیک این است که در ساخت آن ها از مصالح ساختمانی بادوام مانند سنگ مرمر، بتن و آجر استفاده شده است.
  • نقش و نگارها در سازه های کلاسیک اغلب دارای قالب ‌های دندانه‌ای، سقف‌های شیب‌دار متوسط، لبه ‌های جعبه ‌ای، درب ها با حاشیه های تزئین شده و پایه‌ هایی روی درب ورودی می باشد.

ویژگی هایی که ذکر کردیم در سازه های معماری کلاسیک به وضوح دیده می شود و این ویژگی هایست که سازه های کلاسیک را بسیار زیبا و چشم نواز کرده است.

آشنایی با معروف ترین سازه های کلاسیک در یونان و روم

بسیاری از سازه های باستانی ساخته شده در یونان و روم هنوز پا برجاست و سالانه بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا برای بازدید از آن ها به این کشورها سفر می کنند. در این بخش از مقاله چند مورد از معروف ترین آن ها را معرفی کرده ایم.

پارتنان (Parthenon) : یونانی ها پارتنان را در قرن پنجم قبل از میلاد در آتن ساختند. این ساختمان دارای نظم خاصی می باشد و ستون های آن بسیار ساده و بدون تزئین است. اگر چه پارتنان در طول زمان دچار آسیب شده ، اما توسط معماران مدرن تعمیر و بازسازی شده است.

معماری کلاسیک

اریکتریون (Erechtheion) : یک معبد در یونان باستان است که برای نگهداری مجسمه آتنا ساخته شده است؛ مجسمه ها و ستون های آراسته آن در همان ابتدا بسیار جلب توجه می کند. البته این سازه با معماری کلاسیک پس از قرن ها هوازدگی دچار آسیب های سنگینی شده است، اما بسیاری از سازه های بنیادی آن هنوز پابرجاست.

پانتئون (Pantheon) : پانتئون، یکی از برترین بناهای تاریخی روم باستان است که در دوران امپراتوری روم ساخته شده است و دارای ستون ‌های تزئین‌ شده با نظم و ترتیب خاص و یک گنبد بتنی بزرگ می باشد.

کلام پایانی : معماری کلاسیک

در این مقاله شما را با نوعی از معماری در صنعت ساختمان سازی به نام معماری کلاسیک آشنا کردیم و گفتیم که این نوع معماری دارای چه ویژگی هایی می باشد. امی است مطالبی که گفته شد مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب