۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

معماری کلاسیک چیست؟

دسته بندی:
۲۵,شهریور, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
معماری کلاسیک

در واقع نمادین ترین سازه های کلاسیک معابد سنگی بزرگی هستند که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده اند. منشا معماری کلاسیک مربوط می شود به یونان و روم باستان؛ از مهم ترین ویژگی های بارز این نماها تقارن آن هاست. سازه های کلاسیک دارای ستون‌، پنجره‌ های مستطیل شکل و سنگ مرمر می باشد. برای آشنایی هر چه بیشتر با معماری کلاسیک و سازه هایی از این قبیل با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

بیشتر بدانید :

با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان

آشنایی با تاریخچه معماری کلاسیک

سازه های کلاسیک برای اولین بار در قرن پنجم قبل از میلاد در یونان و در حدود قرن سوم پس از میلاد در رم ساخته شد. سبک معماری کلاسیک در طول سال ها بارها احیا شده است.

یکی از رایج ترین انواع معماری کلاسیک که با عنوان معماری نئوکلاسیک شناخته می شود، در پاسخ به معماری باروک ساخته شده است و به شدت بر ایده آل های طراحی روم باستان متکی می باشد.

احیای کلاسیک سبکی از معماری است که مربوط به اواخر قرن نوزدهم می باشد و تفسیر متفاوت تری از ایده ‌آل ‌های معماری کلاسیک دارد. این سبک پس از نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال ۱۸۹۳ رونمایی شد و بسیاری از خانه ها، دادگاه ها، بانک ها، مدارس و کلیسا ها در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به این سبک ساخته شدند.

معماری کلاسیک

معماری کلاسیک : ویژگی های سازه های کلاسیک

در این بخش از مقاله شما را با مهم ترین ویژگی های معماری کلاسیک آشنا خواهیم کرد، لطفا همچنان با ما همراه باشید.

  • از جمله ویژگی های معماری کلاسیک این است که مفاهیمی مانند جسارت، فروتنی و عقل در آن بسیار ارزشمند تلقی می شود. یکی از عناصر کلیدی در این نوع معماری تقارن و تناسب است. ساختمان‌ های کلاسیک معمولاً متقارن هستند و ستون‌ ها و پنجره ‌ها با فاصله ی مساوی از همدیگر قرار گرفته اند.
  • ایوان جلویی با عرشه با ارتفاع کامل، از دیگر عناصر اصلی معماری کلاسیک است که در اغلب خانه‌ ها و ساختمان‌ ها دیده می شود. در معماری کلاسیک، درب معمولا در مرکز خانه قرار می گیرد.
  • از دیگر ویژگی های سازه های کلاسیک این است که در ساخت آن ها از مصالح ساختمانی بادوام مانند سنگ مرمر، بتن و آجر استفاده شده است.
  • نقش و نگارها در سازه های کلاسیک اغلب دارای قالب ‌های دندانه‌ای، سقف‌های شیب‌دار متوسط، لبه ‌های جعبه ‌ای، درب ها با حاشیه های تزئین شده و پایه‌ هایی روی درب ورودی می باشد.

ویژگی هایی که ذکر کردیم در سازه های معماری کلاسیک به وضوح دیده می شود و این ویژگی هایست که سازه های کلاسیک را بسیار زیبا و چشم نواز کرده است.

آشنایی با معروف ترین سازه های کلاسیک در یونان و روم

بسیاری از سازه های باستانی ساخته شده در یونان و روم هنوز پا برجاست و سالانه بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا برای بازدید از آن ها به این کشورها سفر می کنند. در این بخش از مقاله چند مورد از معروف ترین آن ها را معرفی کرده ایم.

پارتنان (Parthenon) : یونانی ها پارتنان را در قرن پنجم قبل از میلاد در آتن ساختند. این ساختمان دارای نظم خاصی می باشد و ستون های آن بسیار ساده و بدون تزئین است. اگر چه پارتنان در طول زمان دچار آسیب شده ، اما توسط معماران مدرن تعمیر و بازسازی شده است.

معماری کلاسیک

اریکتریون (Erechtheion) : یک معبد در یونان باستان است که برای نگهداری مجسمه آتنا ساخته شده است؛ مجسمه ها و ستون های آراسته آن در همان ابتدا بسیار جلب توجه می کند. البته این سازه با معماری کلاسیک پس از قرن ها هوازدگی دچار آسیب های سنگینی شده است، اما بسیاری از سازه های بنیادی آن هنوز پابرجاست.

پانتئون (Pantheon) : پانتئون، یکی از برترین بناهای تاریخی روم باستان است که در دوران امپراتوری روم ساخته شده است و دارای ستون ‌های تزئین‌ شده با نظم و ترتیب خاص و یک گنبد بتنی بزرگ می باشد.

کلام پایانی : معماری کلاسیک

در این مقاله شما را با نوعی از معماری در صنعت ساختمان سازی به نام معماری کلاسیک آشنا کردیم و گفتیم که این نوع معماری دارای چه ویژگی هایی می باشد. امی است مطالبی که گفته شد مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786