۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با تیرچه فلزی کرومیت و مزایای آن

دسته بندی:
۰۶,مرداد, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
تیرچه فلزی کرومیت

در این مقاله تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف قصد دارد یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی را به شما معرفی کند به نام تیرچه فلزی کرومیت. با ما همراه باشید تا شما را با این نوع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن آشنا کنیم.

تیرچه ها یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که در دو نوع تیرچه فلزی کرومیت و تیرچه بتنی موجود می باشد. تیرچه فلزی کرومیت بسیار پرکاربرد است که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم.

تیرچه فلزی کرومیت چیست؟

تیرچه فلزی کرومیت نوعی تیرچه پیش ساخته است که از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های سفالی و بتنی متفاوت است. در ساخت تیرچه فلزی کرومیت در بال تحتانی از ورق فولادی و در بال فوقانی از نبشی استفاده می شود.

تیرچه فلزی کرومیت

دو بال تیرچه فلزی به کمک میلگرد خم شده در نقش جان باز به یکدیگر وصل می شود. تیرچه فلزی کرومیت در واقع نوعی تیرچه خود ایستا می باشد و در حین انجام عملیات اجرایی نیازی به شمع ندارد و می تواند بارهای اجرایی را تحمل کند. به همین دلیل در پروژه هایی که طبقات زیادی دارد و شمع بندی آن سخت است و دارای هزینه های زیادی می باشد، استفاده از تیرچه فلزی کرومیت بهترین گزینه می باشد.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت دارای بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی می باشد که در این بخش از مقاله این بخش ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 • بال تحتانی : اولین عضو تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، بال تحتانی است. بال تحتانی از ورق برش خورده ساخته می شود و به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کند و در سه مرحله بارهای اعمال شده به سازه را متحمل می شود.
 • اعضای قطری : عضو دیگر تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، اعضای قطری است که در ساخت آن از میلگرد استفاده می شود. اعضای قطری به عنوان جز مورب خرپا عمل کرده و تحمل بارهای وارده بر تیرچه فلزی را در سه مرحله تامین می کند.
 • بال فوقانی : بال فوقانی تیرچه فلزی کرومیت از تسمه و نبشی که درون بتن پوششی متسقر می باشد تشکیل می شود. در اولین و دومین مرحله بارگذاری تیرچه فلزی، بال فوقانی در زمان حمل و نقل، متحمل وزن تیرچه و نیز وزن مرده سقف در زمان بتن ریزی می باشد.
تیرچه فلزی کرومیت

با مزایای تیرچه فلزی کرومیت آشنا شوید

تیرچه فلزی به دلیل مزیت هایی که دارد در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد. مزیت های تیرچه فلزی کرومیت عبارتند از :

 • در استفاده از تیرچه کرومیت ، میزان مصرف بتن کاهش می یابد
 • تیرچه فلزی کرومیت دارای هزینه و مدت زمان اجرای کم می باشد و بسیار مقرون به صرفه است
 • امکان استفاده از تیرچه فلزی کرومیت در ساختمان های فولادی و بتنی وجود دارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت به دلیل مصرف کم تیرچه و بتن ریزی، سازه بسیار سبک می باشد
 • در سازه هایی که از تیرچه فلزی کرومیت استفاده می شود، نیازی به شمع بندی وجود ندارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت ، بتن ریزی چند سقف به طور همزمان در یک مرحله امکان پذیر است.

مراحل اجرای تیرچه کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت طی چهار مرحله اجرا می شود، این مراحل عبارتند از :

 • مرحله اول : نصب کردن تیرچه ها در دهانه ها
 • مرحله دوم : پر کردن فضای بین تیرچه ها
 • مرحله سوم : مش بندی
 • مرحله چهارم : بتن ریزی

سخن پایانی

تیرچه فلزی کرومیت نوعی از مصالح ساختمانی است که به صورت پیش ساخته در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. تیرچه فلزی کرومیت مانند تیرچه بتنی است، اما از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های بتنی متفاوت می باشد.

در این مقاله شما را با مزیت های تیرچه فلزی کرومیت و نحوه اجرای آن آشنا کردیم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786