۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با تیرچه فلزی کرومیت و مزایای آن

دسته بندی:
۰۶,مرداد, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
تیرچه فلزی کرومیت

در این مقاله تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف قصد دارد یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی را به شما معرفی کند به نام تیرچه فلزی کرومیت. با ما همراه باشید تا شما را با این نوع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن آشنا کنیم.

تیرچه ها یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که در دو نوع تیرچه فلزی کرومیت و تیرچه بتنی موجود می باشد. تیرچه فلزی کرومیت بسیار پرکاربرد است که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم.

تیرچه فلزی کرومیت چیست؟

تیرچه فلزی کرومیت نوعی تیرچه پیش ساخته است که از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های سفالی و بتنی متفاوت است. در ساخت تیرچه فلزی کرومیت در بال تحتانی از ورق فولادی و در بال فوقانی از نبشی استفاده می شود.

تیرچه فلزی کرومیت

دو بال تیرچه فلزی به کمک میلگرد خم شده در نقش جان باز به یکدیگر وصل می شود. تیرچه فلزی کرومیت در واقع نوعی تیرچه خود ایستا می باشد و در حین انجام عملیات اجرایی نیازی به شمع ندارد و می تواند بارهای اجرایی را تحمل کند. به همین دلیل در پروژه هایی که طبقات زیادی دارد و شمع بندی آن سخت است و دارای هزینه های زیادی می باشد، استفاده از تیرچه فلزی کرومیت بهترین گزینه می باشد.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت دارای بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی می باشد که در این بخش از مقاله این بخش ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 • بال تحتانی : اولین عضو تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، بال تحتانی است. بال تحتانی از ورق برش خورده ساخته می شود و به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کند و در سه مرحله بارهای اعمال شده به سازه را متحمل می شود.
 • اعضای قطری : عضو دیگر تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، اعضای قطری است که در ساخت آن از میلگرد استفاده می شود. اعضای قطری به عنوان جز مورب خرپا عمل کرده و تحمل بارهای وارده بر تیرچه فلزی را در سه مرحله تامین می کند.
 • بال فوقانی : بال فوقانی تیرچه فلزی کرومیت از تسمه و نبشی که درون بتن پوششی متسقر می باشد تشکیل می شود. در اولین و دومین مرحله بارگذاری تیرچه فلزی، بال فوقانی در زمان حمل و نقل، متحمل وزن تیرچه و نیز وزن مرده سقف در زمان بتن ریزی می باشد.
تیرچه فلزی کرومیت

با مزایای تیرچه فلزی کرومیت آشنا شوید

تیرچه فلزی به دلیل مزیت هایی که دارد در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد. مزیت های تیرچه فلزی کرومیت عبارتند از :

 • در استفاده از تیرچه کرومیت ، میزان مصرف بتن کاهش می یابد
 • تیرچه فلزی کرومیت دارای هزینه و مدت زمان اجرای کم می باشد و بسیار مقرون به صرفه است
 • امکان استفاده از تیرچه فلزی کرومیت در ساختمان های فولادی و بتنی وجود دارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت به دلیل مصرف کم تیرچه و بتن ریزی، سازه بسیار سبک می باشد
 • در سازه هایی که از تیرچه فلزی کرومیت استفاده می شود، نیازی به شمع بندی وجود ندارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت ، بتن ریزی چند سقف به طور همزمان در یک مرحله امکان پذیر است.

مراحل اجرای تیرچه کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت طی چهار مرحله اجرا می شود، این مراحل عبارتند از :

 • مرحله اول : نصب کردن تیرچه ها در دهانه ها
 • مرحله دوم : پر کردن فضای بین تیرچه ها
 • مرحله سوم : مش بندی
 • مرحله چهارم : بتن ریزی

سخن پایانی

تیرچه فلزی کرومیت نوعی از مصالح ساختمانی است که به صورت پیش ساخته در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. تیرچه فلزی کرومیت مانند تیرچه بتنی است، اما از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های بتنی متفاوت می باشد.

در این مقاله شما را با مزیت های تیرچه فلزی کرومیت و نحوه اجرای آن آشنا کردیم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786