۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

آشنایی با تیرچه فلزی کرومیت و مزایای آن

دسته بندی:
۰۶,مرداد, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
تیرچه فلزی کرومیت

در این مقاله تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف قصد دارد یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی را به شما معرفی کند به نام تیرچه فلزی کرومیت. با ما همراه باشید تا شما را با این نوع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن آشنا کنیم.

تیرچه ها یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که در دو نوع تیرچه فلزی کرومیت و تیرچه بتنی موجود می باشد. تیرچه فلزی کرومیت بسیار پرکاربرد است که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم.

تیرچه فلزی کرومیت چیست؟

تیرچه فلزی کرومیت نوعی تیرچه پیش ساخته است که از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های سفالی و بتنی متفاوت است. در ساخت تیرچه فلزی کرومیت در بال تحتانی از ورق فولادی و در بال فوقانی از نبشی استفاده می شود.

تیرچه فلزی کرومیت

دو بال تیرچه فلزی به کمک میلگرد خم شده در نقش جان باز به یکدیگر وصل می شود. تیرچه فلزی کرومیت در واقع نوعی تیرچه خود ایستا می باشد و در حین انجام عملیات اجرایی نیازی به شمع ندارد و می تواند بارهای اجرایی را تحمل کند. به همین دلیل در پروژه هایی که طبقات زیادی دارد و شمع بندی آن سخت است و دارای هزینه های زیادی می باشد، استفاده از تیرچه فلزی کرومیت بهترین گزینه می باشد.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت دارای بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی می باشد که در این بخش از مقاله این بخش ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 • بال تحتانی : اولین عضو تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، بال تحتانی است. بال تحتانی از ورق برش خورده ساخته می شود و به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کند و در سه مرحله بارهای اعمال شده به سازه را متحمل می شود.
 • اعضای قطری : عضو دیگر تشکیل دهنده تیرچه فلزی کرومیت ، اعضای قطری است که در ساخت آن از میلگرد استفاده می شود. اعضای قطری به عنوان جز مورب خرپا عمل کرده و تحمل بارهای وارده بر تیرچه فلزی را در سه مرحله تامین می کند.
 • بال فوقانی : بال فوقانی تیرچه فلزی کرومیت از تسمه و نبشی که درون بتن پوششی متسقر می باشد تشکیل می شود. در اولین و دومین مرحله بارگذاری تیرچه فلزی، بال فوقانی در زمان حمل و نقل، متحمل وزن تیرچه و نیز وزن مرده سقف در زمان بتن ریزی می باشد.
تیرچه فلزی کرومیت

با مزایای تیرچه فلزی کرومیت آشنا شوید

تیرچه فلزی به دلیل مزیت هایی که دارد در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد. مزیت های تیرچه فلزی کرومیت عبارتند از :

 • در استفاده از تیرچه کرومیت ، میزان مصرف بتن کاهش می یابد
 • تیرچه فلزی کرومیت دارای هزینه و مدت زمان اجرای کم می باشد و بسیار مقرون به صرفه است
 • امکان استفاده از تیرچه فلزی کرومیت در ساختمان های فولادی و بتنی وجود دارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت به دلیل مصرف کم تیرچه و بتن ریزی، سازه بسیار سبک می باشد
 • در سازه هایی که از تیرچه فلزی کرومیت استفاده می شود، نیازی به شمع بندی وجود ندارد.
 • با استفاده از تیرچه فلزی کرومیت ، بتن ریزی چند سقف به طور همزمان در یک مرحله امکان پذیر است.

مراحل اجرای تیرچه کرومیت

تیرچه فلزی کرومیت طی چهار مرحله اجرا می شود، این مراحل عبارتند از :

 • مرحله اول : نصب کردن تیرچه ها در دهانه ها
 • مرحله دوم : پر کردن فضای بین تیرچه ها
 • مرحله سوم : مش بندی
 • مرحله چهارم : بتن ریزی

سخن پایانی

تیرچه فلزی کرومیت نوعی از مصالح ساختمانی است که به صورت پیش ساخته در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. تیرچه فلزی کرومیت مانند تیرچه بتنی است، اما از لحاظ ساخت و ساز با تیرچه های بتنی متفاوت می باشد.

در این مقاله شما را با مزیت های تیرچه فلزی کرومیت و نحوه اجرای آن آشنا کردیم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب