۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

گواهی پایان کار ساختمان چیست ؟ ضرورت اخذ پایان کار

دسته بندی:
۲۶,اردیبهشت, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
گواهی پایان کار ساختمان

ممکن است بارها، زمانی که قصد خرید یک ملک را کرده اید و به دفاتر مشاور املاک یا ثبت سند مراجعه نموده اید، اصطلاح گواهی پایان کار را شنیده باشید، اما دقیقا ندانید که این گواهی چیست و اخذ پایان کار چه ضرورتی دارد؟! در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که گواهی پایان کار و ضرورت اخذ پایان کار چیست ! لطفا تا انتهای این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید.

حتما بخوانید :

اخذ جواز ساخت و ساز از شهرداری

چرا اخذ گواهی پایان کار ساختمان ضرورت دارد؟

معمولا قبل از اینکه پیمانکاران کار ساختمان سازی و احداث یک بنا را آغاز نمایند، لازم است که پروانه ی ساخت داشته باشند و به این ترتیب آن ها برای شروع ساخت، مجوز دریافت می نمایند . می توانند ساخت آن بنا را آغاز نمایند.

پس از اتمام کار ساختمان سازی، لازم است که سند مالکیت ملک به نام مالک آن دریافت شود و در صورتی سند مالکیت ساختمان صادر می شود که گواهی پایان کار ساختمان برای آن بنا، صادر شده باشد.

بنابراین یکی از مراحل مهم و ضروری در ساختمان سازی که پیش نیاز دریافت سند مالکیت ساختمان می باشد، دریافت گواهی پایان کار است.

گواهی پایان کار ساختمان

گواهی پایان کار ساختمان چیست ؟

گواهی پایان کار ساختمان در واقع مدرکی است که پس از اتمام کار ساختمان سازی از سوی شهرداری صادر می شود که گویای نکات مهمی در ارتباط با یک ساختمان می باشد که عبارتند از :

  • گواهی پایان کار ساختمان نشان می دهد که در احداث و ساخت این بنا کلیه ی اصول و قواعد ساختمان سازی رعایت شده است و عملیات ساخت و ساز مطابق با استانداردهای مشخص شده انجام شده است. به این معنا که کلیه ی اصول فنی و ایمنی در ساخت، رعایت شده است.
  • گواهی پایان کار ساختمان نشان دهنده ی این مسئله ی مهم می باشد که بنای ساخته شده کاملا قانونی می باشد و مورد تایید شهرداری و ارگان های مربوط به مسکن سازی می باشد.

ضرورت اخذ پایان کار ساختمان چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم، یکی از گواهی های مهم که در فرایند ساختمان سازی و در مرحله اتمام ساخت و ساز لازم است دریافت شود، گواهی پایان کار ساختمان است. به دلایلی که در این بخش ذکر خواهیم کرد لازم است که در گواهی پایان کار ساختمان حتما اخذ شود.

  • صدور سند مالکیت در گرو دریافت گواهی پایان کار می باشد. در واقع، در صورتی که قانونی بودن احداث یک ساختمان تایید شود و گواهی پایان کار برای آن صادر شود، سند مالکیت، مهم ترین سند مربوط به مسکن یا هر نوع ساختمان دیگر، به نام مالک صادر می شود.
  • مهندسان و معماران فعال در حوزه پیش فروش مسکن، لازم است زمانی که برای پیش فروش واحدهای مسکونی یا تجاری خود اقام می نمایند، در دفاتر اسناد رسمی متعهد شوند که حتما گواهی پایان کار دریافت نمایند و در تاریخ دقیق و مشخصی، سند مالکیت را به نام افرادی که آن ساختمان را پیش فروش کرده اند، صادر نمایند. بنابراین در چنین شرایطی اخذ گواهی پایان کار ساختمان حتما ضرورت دارد.
گواهی پایان کار ساختمان

جهت اخذ پایان کار ساختمان چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان لازم است که مدارک زیر را تهیه نمایید :

  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • اصل و کپی فیش عوارض نوسازی سالیانه
  • ارائه برگه ی اتمام کار سازه و عملیات ساخت و ساز
  • اصل و کپی پروانه ساختمان
  • اصل و کپی فیش آب و برق و گاز و تلفن
  • نقشه ی ساختمان که مورد تایید شهرداری قرار گرفته است

گواهی پایان کار ساختمان چه مدت اعتبار دارد؟

سال ها قبل زمانی که ساخت یک بنا به پایان می رسید، گواهی پایان کاری که ریافت می کردند، تنها به مدت ۶ ماه اعتبار داشت و طی این مدت محدود، حتما باید فرایند ثبت سند انجام می شد. اما پس از گذشت چند سال، به منظور رفع مشکلات به دلیل مراجعات مکرر افراد برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان و همچنین با هدف تسهیل امور مربوطه، مدت زمان اعتبار گواهی پایان کار به یک سال افزایش یافت. و در نهایت نتیجه این شد که پس از یک بار صدرو گواهی پایان کار ساختمان، دیگر نیازی به تمدید آن نمی باشد و برای مدت زمان نامحدود معتبر می باشد و تنها در صورتی که گزارشی مبنی بر تخلف در ساخت و ساز برای آن ملک اعلام شود، مجددا لازم است برای دریافت گواهی پایان کار اقدامات لازم صورت گیرد.

کلام پایانی در مورد گواهی پایان کار ساختمان

در صورتی که ملکی به صورت استاندارد و کاملا قانونی ساخته شده باشد، می تواند موفق به دریافت گواهی پایان کار شود و اخذ گواهی پایان کار از الزامات صدور سند مالکیت می باشد.    

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786