۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

هر آنچه لازم است در مورد سازه های موج شکن بدانید

دسته بندی:
۲۰,فروردین, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
موج شکن

موج شکن ها سازه هایی هستند که از آن ها به طور گسترده ای برای کنترل فرسایش ساحلی و اطمینان از دسترسی ایمن به بنادر استفاده می شود. این نوع سازه ها در واقع موانعی هستند که اغلب به صورت عمود بر جهت موج غالب قرار می گیرند، تا بخشی از انرژی موج را جذب کند، بشکند و یا منعکس کند؛ به این ترتیب میزان انرژی که به خط ساحلی می رسد کاهش می یابد. با تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با انواع موج شکن و هدف از طراحی این نوع سازه ها آشنا شوید.

بیشتر بدانید:

سازه چیست؟ با انواع سازه آشنا شوید

مقاوم سازی سازه و انواع روش های آن

سازه های پیش ساخته بتنی

هدف از طراحی سازه موج شکن چیست؟

شما ممکن است بارها به بنادر مختلف سفر کرده باشید و در ساحل بنادر سازه های موج شکن را دیده باشید و این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد که به چه دلیل و با چه هدفی موج شکن ها ساخته می شود؟ در این بخش از مقاله به این سوال شما پاسخ داده ایم. لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

مهم ترین هدف از طراحی موج شکن ها، محافظت از ساحل در برابر امواج است. موج شکن ها به منظور کاهش تجمع میزان گل و لای در ورودی بنادر نیز طراحی و ساخته می شود. به علاوه، در سواحلی که از حفاظت طبیعی کمی برخوردار است یا اصلا حفاظت طبیعی وجود ندارد، موج شکن ها اغلب به عنوان تاسیسات اسکله نیز عمل می کنند.

یکی از مهم ترین اهداف استفاده از سازه های موج شکن ، هدایت جریان ها در کانال یا در امتداد ساحل می باشد.

موج شکن

چه عواملی در ساخت سازه های موج شکن تاثیرگذار است؟

طراحی و ساخت موج شکن ها مستلزم در دست داشتن اطلاعات کافی می باشد و لازم است که کلیه ی امکان سنجی انجام شود و این بسیار مهم است.

به عنوان مثال، باید در نظر داشت که حجم مواد مورد نیاز برای ساخت موج شکن تپه، قلوه سنگ و … چقدر است و یا اطلاعات کافی در مورد جزر و مد در ورودی ساحل نیاز است؛ همچنین داده ها و اطلاعات در حوزه هواشناسی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

وزش باد، دمای هوا و اطلاعاتی از این قبیل برای انتخاب مصالح ساختمانی مورد نیاز در ساخت موج شکن ها نیز بسیار پر اهمیت است. مهم باشد.

معرفی انواع موج شکن

در این بخش از مقاله برخی از انواع موج شکن را معرفی کرده ایم به همراه توضیحات مختصری در مورد مصالحی که در ساخت آن به کار می رود. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

  • موج شکن سواحل مصنوعی : از شن یا ماسه تشکیل شده است که باعث شکستن امواج می شود.
  • موج شکن تپه : از قلوه سنگ ها تشکیل شده است و ساختار دائمی و یکپارچه ی عمودی دارد.
  • موج شکن شناور انعطاف پذیر : این نوع موج شکن ساختاری  انعطاف پذیر و موقت دارد که انرژی موج را جذب می کند.
  • موج شکن یکپارچه متخلخل : یک سازه یکپارچه دائمی که دارای دیواره جلویی متخلخل است.
  • موج شکن یکپارچه با شیب در بخش جلو : یک سازه یکپارچه می باشد که در قسمت بالایی دارای یک وجه عمودی با زاویه ۴۵ درجه و به عقب متمایل است.
موج شکن

کلام پایانی

طراحی موج شکن شامل ارزیابی چندین موضوع مختلف است که عبارتند از : پایداری سازه، غوطه وری آن، میزان نفوذپذیری، قدرت انتقال، میزان ورود آب و موارد دیگر.

از موج شکن ها نه تنها برای کنترل فشار آب و محافظت از ساحل استفاده می شود، بلکه برای کنترل حمل و نقل رسوب از ساحل در داخل حوضه های بنادر نیز استفاده می شود که به نوبه خود برای کاهش نیاز به لایروبی بسیار مفید است.

در این مقاله شما را با سازه هایی به نام موج شکن آشنا کردیم و گفتیم که هدف از طراحی این نوع سازه ها در سواحل بندرگاه ها چیست؛ به علاوه انواع موج شکن را معرفی کردیم و گفتیم هر کدام از آن ها از چه نوع مصالحی ساخته شده و دارای چه ویژگی هایی می باشد.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. لطفا در صورت وجود هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786