۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

گچ کشته چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

دسته بندی:
۱۷,مهر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
گچ کشته

یکی از انواع مصالح ساختمانی که شاید بارها نام آن را شنیده باشید، کچ کشته است. آیا می دانید گچ کشته چیست و چگونه ساخته می شود؟ در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکاتی مهم در مورد یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، یعنی گچ کشته آشنا شوید.

حتما بخوانید :

آشنایی با انواع بلوک ساختمانی

سنگ نمای ساختمانی

ملات چیست

گچ کشته به چه منظور ساخته می شود؟

متخصصان امر ساخت و ساز و معماران به خوبی می دانند که یکی از مهم ترین ویژگی های گچ معمولی این است که زود سخت می شود و به اصطلاح می گویند زودگیر است. به همین دلیل خاصیت شکل پذیری خود را بلافاصله از دست می دهد و کار کردن با آن سخت و دشوار می شود. به منظور رفع این مشکل اقدام به تولید نوعی گچ کاراتر به نام گچ کشته می کنند و اصطلاحا اقدام به کشتن گچ می کنند.

در بخش بعدی شما را با نحوه ی ساخت گچ کشته آشنا خواهیم کرد.

گچ کشته

آشنایی با فرایند ساخت گچ کشته و نکات مربوط به آن

گچ طی چند مرحله ی زیر کشته می شود و گچ کشته تولید می شود.

برای ساخت گچ کشته از گچ با دانه بندی ریز و گچی که مخصوص سفید کاری است استفاده می شود. در این صورت محصول نهایی مرغوب تر و باکیفیت تر می شود.

برای تهیه گچ کشته باید وزن آب و گچ به نسبت های درست انتخاب شود و مخلوط این دو دارای تناسب باشد؛ به این ترتیب که وزن آب باید ۷۰ الی ۸۰ درصد گچ باشد.

مراحل تهیه گچ کشته

برای تهیه کچ کشته ابتدا ظرفی تمیز تهیه کنید و از نسبت آبی که در نظر گرفته اید، داخل ظرف بریزید.

حالا گچ الک شده را به آرامی داخل ظرف بریزید و شروع به هم زدن این مخلوط نمایید. بعد از آن تمام گچی که در نظر گرفته اید را درون ظرف ریختید، به طور مداوم برای مدت زمان ۱۰ دقیقه آن را به هم بزنید. لازم به ذکر است که این مرحله مهم ترین مرحله ی تهیه ی گچ کشته است و باید هم زدن و ورز دادن گچ را تا زمانی ادامه دهید که خاصیت گیرش زود هنگام گچ از دست برود.

بعد از اتمام این مدت زمان، گچی که در اختیار دارید گچ کشته است و می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

گچ کشته

ویژگی های گچ کشته چیست؟

همانطور که گفتیم گچ کشته یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که دلیل آن ویژگی ها و مزیت های آن می باشد. آیا مایلید تا با ویژگی های گچ کشته آشنا شوید؟ لطفا این بخش از مقاله را به دقت مطالعه کنید.

  • گچ کشته بسیار انعطاف پذیر است و به هیچ عنوان زودگیر نمی باشد
  • به دلیل اینکه کند گیر است و به زودی خشک نمی شود، در موارد مختلفی می توان آن را به کار برد و به اصطلاح از قابلیت مانور بالایی برخوردار است
  • سطحی که از گچ کشته در آن استفاده می شود، کاملا صاف و یکنواخت می باشد
  • گچ کشته از خاصیت آکوستیک یا عایق صدا برخوردار است
  • همانطور که گفتیم طرز تهیه و ساخت آن بسیار ساده است
  • در مقابل آتش سوزی و حریق از مقاومت بالایی برخوردار است
  • مواد اولیه آن آب و گچ است که به آسانی در دسترس قرار می گیرد
  • استفاده از آن مقرون به صرفه است، به این دلیل که قیمت مناسبی دارد

این موارد از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های گچ کشته است که آن را به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل کرد است.

کلام پایانی : گچ کشته چیست؟

در این مقاله شما را با گچ کشته که یکی از انواع مصالح ساختمانی است آشنا کردیم و گفتیم که چگونه تهیه می شود. به علاوه گفتیم که در تهیه آن لازم است چه نکاتی را رعایت کنید.

در نهایت باید بگوییم که استفاده از گچ کشته در ساختمان سازی جز الزامات است و اجتناب ناپذیر می باشد به این دلیل که تهیه ی آن آسان و استفاده از آن نیز آسان است و در نهایت سطوحی صاف و هموار ایجاد می شود که ظاهری زیبا و دلخواه خواهد داشت.

از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب