۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

برج خنک کننده چیست و چگونه کار می کند؟

دسته بندی:
۱۹,دی, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
برج خنک کننده

برج های خنک کننده در واقع یک نوع دستگاه حذف گرما است که از آب برای حذف گرمای اضافه در یک فرآیند و انتقال آن به جو استفاده می کند. به همین ترتیب، یک برج خنک کننده صنعتی بر اساس اصل حذف گرما از آب، با تبخیر بخش کوچکی از آب که از طریق واحد به گردش در می آید، عمل می کند. مخلوط شدن آب گرم و هوای خنک تر، گرمای نهان تبخیر را آزاد می کند و باعث خنک شدن آب می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا بدانید منظور از برج خنک کننده چیست و چگونه کار می کند.

بیشتربدانید :

سیسستم های گرمایشی تابشی چیست؟

کف کاذب چیست؟

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

ضرورت ایجاد برج خنک کننده در ساختمان ها

مسلما افراد از سکونت در ساختمان هایی که تهویه مطبوع مناسبی ندارد، اجتناب می کنند و حاضر نیستند حداقل برای مدت زمان کوتاهی در چنین مکانی ساکن شوند. این یکی از دلایل ساخت برج خنک کننده است که به مدد مدرن سازی و نوآوری ها در صنعت ساختمان سازی قابل اجرا شده است. بنابراین ضرورت  ساخت برج خنک کننده، ایجاد تهویه مطبوع هوا در ساختمان ها می باشد.

برج خنک کننده

هدف از قرار دادن برج های خنک کننده چیست؟

به طور کلی، برج خنک کننده برای خنک کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد و در حقیقت برج خنک کننده یک مبدل حرارتی بزرگ است که گرمای ساختمان را به سوی اتمسفر خارج می کند و آب سرد تر را به چیلر باز می گرداند. یک برج خنک کننده آب، آب گرم را از چیلر دریافت می کند. این آب گرم به آب کندانسور معروف است زیرا گرمای خود را از کندانسور چیلر می گیرد. چیلر معمولا در یک سطح پایین تر قرار می گیرد، مانند یک زیرزمین. بنابراین در نهایت می توان گفت هدف از برج های خنک کننده ، حذف گرمای اضافه و خنک کردن آب است.

برج خنک کننده چگونه کار می کند؟

اکنون که تا حدودی با برج خنک کننده آشنا شدید و می دانید هدف از ایجاد آن در ساختمان ها چیست و چه ضرورتی دارد، در این بخش از مقاله شما را با نحوه عملکرد برج خنک کننده آشنا خواهیم کرد. پس همچنان همراه ما باشید.

در حقیقت در تجهیزات تهویه مطبوع در فرآیندهای صنعتی به اندازه ی چندین تن آب گرم تولید می شود که لازم است گرمای اضافه از طریق یک سیستم خنک کننده، از آب حذف شود. اینجاست که یک برج خنک‌کننده صنعتی به کار می آید و آب بیش از حد گرم شده، در برج خنک‌کننده به جریان می افتد و در جایی که به گردش در می‌آید، در معرض هوای خنک و خشک قرار می‌گیرد؛ و در نهایت گرمای اضافه از طریق تبخیر آب برج خنک کننده در حال گردش از سیستم خارج می شود. به این خنک سازی در برج خنک کننده ، خنک سازی تبخیری گفته می شود. در مرحله بعد، آب سردتر دوباره وارد تجهیزات در فرآیند تهویه مطبوع می شود تا خنک شود و این چرخه خنک کننده بارها و بارها تکرار می شود.

برج خنک کننده

در بالای برج خنک کننده یک فن قرار داده شده است؛ هدف از قرار دادن این فن، وارد کردن هوا از پایین برج و حرکت آن به سمت بالا و خارج در خلاف جهت آب گرم کندانسور در بالای دستگاه است. به این ترتیب، جریان هوا، گرما را از طریق تبخیر آب از برج خنک کننده به جو منتقل می کند.

بهترین متریال برای ساخت برج های خنک کننده چیست؟

در ساخت انواع برج خنک کننده آب عمدتاً سه متریال اصلی استفاده می شود که عبارتند از : فلز، فایبرگلاس و پلاستیک. همانطور که می دانید، فلز ممکن است زنگ بزند و خورده شود، و به مرور زمان آنچه داخل آن قرار دارد می تواند نشت کند.

بنابراین برج های خنک کننده فلزی نیاز به نگهداری با رنگ اپوکسی، درزگیرها و … دارد. بر همین اساس تولید کنندگان برج خنک کننده متریال دیگر از جمله فایبرگلاس، و پلاستیک را  جایگزین بهتری برای فلز می دانند.

کلام پایانی : برج خنک کننده چیست؟

در این مقاله شما را با نوعی سازه در ساختمان سازی به نام برج خنک کننده آشنا کردیم و گفتیم ضرورت استفاده از این نوع ساز های در ساختمان سازی چیست ، نحوه عملکرد آن چگونه است و از چه متریالی ساخته می شود. امید است آنچه گفته شد برایتان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب