۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

سقف کامپوزیت چیست ؟ الزامات اجرایی سقف کامپوزیت

دسته بندی:
۰۸,اسفند, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
سقف کامپوزیت چیست

از انواع سقف کامپوزیت در طراحی سازه های مختلف استفاده می شود به این دلیل که این نوع سقف ها دارای عملکرد یکپارچه ای هستند. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا شما به شما بگوییم سقف کامپوزیت چیست ، الزامات اجرایی سقف کامپوزیت چیست و همچنین با انواع این سقف ها  آشنا شوید.

بیشتر بدانید :

سقف کوبیاکس Cobiax چیست؟

آشنایی با سقف وافل

تفاوت سقف یوبوت با دیگر سقف ها

انواع سقف کامپوزیت چیست ؟

در اجرای سقف های کامپوزیت یا سقف های ترکیبی بیشتر از ترکیب بتن و فلز استفاده می شود. اغلب سقف های کامپوزیت در سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد و بتن  به عنوان یک پوشش در سقف های کامپوزیت به کار برده می شود. این نوع سقف ها شامل یکسری تیرهای فرعی می باشد که دال بتنی روی آن قرار می گیرد و توسط برشگیرها می تواند به صورت یکپارچه عمل کند. حال که می دانید سقف کامپوزیت چیست ؛ در ادامه شما را با انواع سقف کامپوزیت آشنا خواهیم کرد.

انواع سقف کامپوزیت

به طور کلی با توجه به اینکه چه نوع مصالحی در اجرای سقف کامپوزیت استفاده می شود، می توان این نوع سقف ها را به انواع مختلف تقسیم کرد. انواع سقف کامپوزیت عبارتست از :

  • سقف کامپوزیت با تیرهای فرعی
  • سقف کامپوزیت با شبکه میلگردهای حرارتی و دال بتنی
  • سقف کامپوزیت با ورق های فولادی فرم دهی شده
  • سقف کامپوزیت با برشگیرهایی از نوع گل میخ
  • سقف کامپوزیت با برشگیرهایی از نوع ناودانی
سقف کامپوزیت چیست

حال که می دانید سقف کامپوزیت چیست و با انواع سقف کامپوزیت آشنا شدید، در ادامه الزامات اجرایی سقف کامپوزیت را به شما معرفی خواهیم کرد.

الزامات اجرایی سقف کامپوزیت چیست؟

از آنجا که در سقف های کامپوزیت از یونولیت استفاده نمی شود، به منظور ایجاد یک سطح یکنواخت در زیر سقف لازم است که موارد مهمی رعایت شود. در این بخش از مقاله به شما خواهیم گفت الزامات اجرایی سقف کامپوزیت چیست ! لطفا همچنان با ما همراه باشید.

برشگیرها و ضخامت دال بتنی

یکی از مهم ترین الزامات اجرایی سقف کامپوزیت مربوط می شود به برشگیرها و ضخامت دال بتنی. کاربرد برشگیرها در سقف های کامپوزیت یا مرکب متصل نمودن و یکپارچگی تیرها و دال بتنی می باشد. برشگیرها در سقف های کامپوزیت از نوع ناودانی است. از الزامات اجرایی برشگیرها در سقف کامپوزیت این است که وقتی تیر از وسط به دو قسمت تقسیم می شود، ناودانی ها را باید به گونه ای در آن ها قرار داد که به سمت خارج تیر باشد. در غیر این صورت اجرای برشگیرها اصولی نبوده و تخلف محسوب می شود.

فاصله تیرهای فرعی

یکی دیگر از الزامات اجرایی سقف کامپوزیت مربوط به فاصله تیرهای فرعی است. همانطور که می دانید برای بتن ریزی سقف، لازم است که ابتدا قالب بندی صورت گیرد. در قالب بندی برای بتن ریزی سقف های کامپوزیت فاصله تیرها باید حداکثر ۱۱۰ سانتی متر باشد.

نکته ی مهمی که در این بخش باید مد نظر داشته باشید این است که چون در سقف های کامپوزیت از یونولیت استفاده نمی شود، ممکن است موقع راه رفتن و بارگذاری روی سقف کامپوزیت، لرزش ایجاد شود، بنابراین توصیه می شود که از تیرهای فرعی با نمره های خیلی پایین استفاده نشود و تیرها متناسب با محاسبات انجام شده انتخاب شود.

سقف کامپوزیت چیست

الزامات محاسباتی در اجرای سقف کامپوزیت

با ورود تکنولوژی به حوزه ساختمان سازی و نرم افزارهایی که در این زمینه ارائه شده است، دیگر نیازی به انجام محاسبات به صورت دستی نیست و از طریق نرم افزارهایی چون Etabs ، می توان محاسبات را بسیار دقیق و کامل انجام داد؛ و از آنجا که انجام محاسبات دقیق از الزامات کار در اجرای سقف کامپوزیت می باشد، به مدد ورود تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی این امر بسیار آسان و دقیق قابل انجام است.

الزامات اجرایی سقف کامپوزیت : کلام پایانی

سقف های کامپوزیت یا ترکیبی یکی دیگر از انواع سقف های پرکاربرد در امر ساختمان سازی می باشد که در این مقاله با این نوع سقف ها آشنا شدید و اکنون می دانید که الزامات اجرایی سقف کامپوزیت چیست و با نکاتی در مورد آن ها آشنا شدید. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورت وجود هرگونه سوال یا مشکل با ما تماس بگیرید؛ ما با کمال میل به کلیه ی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786