۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

انواع ماشین آلات ساختمانی را بشناسید

دسته بندی:
۱۷,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
ماشین آلات ساختمانی

در انواع پروژه های ساختمانی چه پروژه های کوچک و چه پروژه های بزرگ، از یکسری تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و در هر پروژه با اهداف مختلف و به منظور سرعت کار، افزایش کیفیت کار، رعایت مسائل ایمنی و … از برخی از ماشین آلات خاص استفاده می شود. تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف در این مقاله شما را با انواع ماشین آلات ساختمانی آشنا کرده است. لطفا همراه ما باشید.

حتما بخوانید

میلگرد سنجاقی چیست؟

پایش گود چیست؟

آشنایی با انواع دسته بندی ماشین آلات ساختمانی

به طور کلی می توان ماشین آلات ساختمانی را به چند دسته زیر تقسیم کرد :

  • ماشین آلات سنگین : مانند بیل مکانیکی، لودر، گریدر، بولدوزر و … .
  • ماشین آلات نیمه سنگین : مانند کمپرسی، اب پاش، پمپ بتن و … .
  • ماشین آلات سبک : مانند لندرور و … .
  • سایر ماشین آلات ساختمانی : مانند ماسه شور، ویبراتور و … .

در ادامه ی مقاله این ماشین آلات ساختمانی را به اختصار برای شما معرفی خواهیم کرد.

ماشین آلات ساختمانی

تاور کرین (Tower Crane)

تاور کرین یا جرثقیل های برجی نوعی از ماشین آلات ساختمانی هستند که جز دسته تجهیزات بالابرنده در ساختمان می باشد. از این دستگاه برای نقل و انتقال موارد سنگین در ساختمان سازی استفاده می شود. در پروژه های بزرگ مانند برج سازی، سد سازی و … بیشتر از تاور کرین استفاده می شود.

بکهو (BackHoe)

بکهو یا بیل عقب یکی از ماشین آلات چند منظوره در ساختمان سازی و عمران است که در بخش عقبی آن دارای یک بیل می باشد. به علاوه در بخش جلویی آن یک لودر وجود دارد که برای بلند کردن و تخلیه بار مورد استفاده قرار می گیرد.

بولدوزر (Bulldozer)

یکی دیگر از انواع ماشین آلات ساختمانی بولدوزر می باشد که این ماشین نیز چند منظوره است که برای انجام عملیات خاکی مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه از بولدوزر برای پخش کردن مواد هم استفاده می کنند.

گریدر (Grader)

معمولا در اتمام کارهای ساختمانی، به منظور تسطیح در جاده ها و … از گریدر استفاده می شود. گریدر به طور عمده شامل یک تیغه زاویه دار می باشد که طول آن ۳ الی ۴ متر می باشد. این تیغه روی یک چارچوب قرار گرفته است و آن چارچوب روی یک چرخ سوار است. این تیغه می تواند متناسب با شرایط خاک تنظیم شود.

غلتک (Compactor)

یکی دیگر از انواع ماشین آلات ساختمانی غلتک یا کمپرسور نام دارد. از این ابزار بیشتر در راه و جاده سازی برای فشرده سازی سطح نهایی جاده استفاده می شود. در ساخت و ساز کانال ها و سدها که نیاز به فشرده سازی در عمق دارد نیز از غلتک استفاده می شود.

ماشین آلات ساختمانی

اسکریپر (Scraper)

یکی از کامل ترین نوع ماشین آلات ساختمانی برای بارگیری و حمل و نقل، اسکریپرها هستند. در عملیات خاکبرداری بیشتر از این نوع ماشین آلات به منظور تراشیدن زمین، تخلیه و پخش مواد و بارگیری مجدد از اسکریپر استفاده می شود.

ماشین شمع کوبی (Pile Driving Machine)

همانطور که از نام این ماشین پیداست، از ماشین شمع کوبی برای شمع کوبی در داخل زمین استفاده می شود.

روند شمع کوبی عبارتست از :

  • بلند کردن شمع
  • نگه داشتن آن در موقعیت مشخص شده
  • رساندن آن تا عمق مشخص در خاک

عملیات شمع کوبی توسط بخش بالایی این ماشین و با استفاده از چکش انجام می شود.

کامیون حمل بتن (Truck Mixer)

یکی دیگر از ماشین آلات ساختمانی کامیون حمل بتن است و همانطور که از نام آن پیداست برای حمل بتن از محل کارخانه بتن تا محل پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب که بتن آماده با استفاده از تراکم یکسر به محل پروژه حمل می شود و در آنجا توسط پمپ انتقال بتن تخلیه می شود.

سخن پایانی

انواع ماشین آلات ساختمانی را می توان برای کاربردهای مختلف و با اهداف متفاوت ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. برخی از این ماشین آلات ساختمانی همانطور که گفته شد چند منظوره هستند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

تشکر از همراهی همیشگی تان، لطفا با ما در تماس باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سوله
سوله چیست ؟ معرفی کاربردها و انواع آن

سوله صنعتی در واقع مکانی است برای نگهداری ماشین آلات سنگین و یک روش مقرون به صرفه که البته لازم است از ویژگی ها و امکانات لازم جهت نگهداری این نوع ماشین آلات برخوردار باشد. برای مثال کناره‌ های باز، پانل‌ های شیب‌ دار، و کف ‌پوش‌های بتنی سوله ، شرایطی را فراهم خواهد کرد...

۰۳,بهمن, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
کرتین وال
نمای کرتین وال چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

کرتین وال یک فناوری پرکاربرد در نمای ساختمانی است و بیشتر برای ساختمان های بزرگ کاربرد دارد. نمای کرتین وال طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند تحمل وزن خود و قابلیت انتقال بارهای افقی (باد) وارده بر آنُ به سازه اولیه ساختمان را داشته باشد. در این مقاله به طور کامل با نمای...

۳۰,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
بازیافت ضایعات ساختمانی
بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره...

۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب