۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

انواع ماشین آلات ساختمانی را بشناسید

دسته بندی:
۱۷,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
ماشین آلات ساختمانی

در انواع پروژه های ساختمانی چه پروژه های کوچک و چه پروژه های بزرگ، از یکسری تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و در هر پروژه با اهداف مختلف و به منظور سرعت کار، افزایش کیفیت کار، رعایت مسائل ایمنی و … از برخی از ماشین آلات خاص استفاده می شود. تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف در این مقاله شما را با انواع ماشین آلات ساختمانی آشنا کرده است. لطفا همراه ما باشید.

حتما بخوانید

میلگرد سنجاقی چیست؟

پایش گود چیست؟

آشنایی با انواع دسته بندی ماشین آلات ساختمانی

به طور کلی می توان ماشین آلات ساختمانی را به چند دسته زیر تقسیم کرد :

  • ماشین آلات سنگین : مانند بیل مکانیکی، لودر، گریدر، بولدوزر و … .
  • ماشین آلات نیمه سنگین : مانند کمپرسی، اب پاش، پمپ بتن و … .
  • ماشین آلات سبک : مانند لندرور و … .
  • سایر ماشین آلات ساختمانی : مانند ماسه شور، ویبراتور و … .

در ادامه ی مقاله این ماشین آلات ساختمانی را به اختصار برای شما معرفی خواهیم کرد.

ماشین آلات ساختمانی

تاور کرین (Tower Crane)

تاور کرین یا جرثقیل های برجی نوعی از ماشین آلات ساختمانی هستند که جز دسته تجهیزات بالابرنده در ساختمان می باشد. از این دستگاه برای نقل و انتقال موارد سنگین در ساختمان سازی استفاده می شود. در پروژه های بزرگ مانند برج سازی، سد سازی و … بیشتر از تاور کرین استفاده می شود.

بکهو (BackHoe)

بکهو یا بیل عقب یکی از ماشین آلات چند منظوره در ساختمان سازی و عمران است که در بخش عقبی آن دارای یک بیل می باشد. به علاوه در بخش جلویی آن یک لودر وجود دارد که برای بلند کردن و تخلیه بار مورد استفاده قرار می گیرد.

بولدوزر (Bulldozer)

یکی دیگر از انواع ماشین آلات ساختمانی بولدوزر می باشد که این ماشین نیز چند منظوره است که برای انجام عملیات خاکی مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه از بولدوزر برای پخش کردن مواد هم استفاده می کنند.

گریدر (Grader)

معمولا در اتمام کارهای ساختمانی، به منظور تسطیح در جاده ها و … از گریدر استفاده می شود. گریدر به طور عمده شامل یک تیغه زاویه دار می باشد که طول آن ۳ الی ۴ متر می باشد. این تیغه روی یک چارچوب قرار گرفته است و آن چارچوب روی یک چرخ سوار است. این تیغه می تواند متناسب با شرایط خاک تنظیم شود.

غلتک (Compactor)

یکی دیگر از انواع ماشین آلات ساختمانی غلتک یا کمپرسور نام دارد. از این ابزار بیشتر در راه و جاده سازی برای فشرده سازی سطح نهایی جاده استفاده می شود. در ساخت و ساز کانال ها و سدها که نیاز به فشرده سازی در عمق دارد نیز از غلتک استفاده می شود.

ماشین آلات ساختمانی

اسکریپر (Scraper)

یکی از کامل ترین نوع ماشین آلات ساختمانی برای بارگیری و حمل و نقل، اسکریپرها هستند. در عملیات خاکبرداری بیشتر از این نوع ماشین آلات به منظور تراشیدن زمین، تخلیه و پخش مواد و بارگیری مجدد از اسکریپر استفاده می شود.

ماشین شمع کوبی (Pile Driving Machine)

همانطور که از نام این ماشین پیداست، از ماشین شمع کوبی برای شمع کوبی در داخل زمین استفاده می شود.

روند شمع کوبی عبارتست از :

  • بلند کردن شمع
  • نگه داشتن آن در موقعیت مشخص شده
  • رساندن آن تا عمق مشخص در خاک

عملیات شمع کوبی توسط بخش بالایی این ماشین و با استفاده از چکش انجام می شود.

کامیون حمل بتن (Truck Mixer)

یکی دیگر از ماشین آلات ساختمانی کامیون حمل بتن است و همانطور که از نام آن پیداست برای حمل بتن از محل کارخانه بتن تا محل پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب که بتن آماده با استفاده از تراکم یکسر به محل پروژه حمل می شود و در آنجا توسط پمپ انتقال بتن تخلیه می شود.

سخن پایانی

انواع ماشین آلات ساختمانی را می توان برای کاربردهای مختلف و با اهداف متفاوت ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. برخی از این ماشین آلات ساختمانی همانطور که گفته شد چند منظوره هستند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

تشکر از همراهی همیشگی تان، لطفا با ما در تماس باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
بهترین نمای ساختمان
با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آیا تا کنون از خود پرسیده اید که بهترین نمای ساختمان چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این ویژگی ها مربوط می شود به ضاهر ساختمان، یا مترال و مصالحی که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود؟ در این مقاله تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف به بررسی ویژگی های بهترین نمای ساختمان...

۰۲,مرداد, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
الیاف مورد استفاده در بتن
الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

قطعا می دانید که در ساختمان سازی، ترک خوردگی بتن امری طبیعی است و این ترک خوردگی نه تنها از لحاظ زیبایی و ظاهر ساختمان خوشایند نیست، بلکه نشان دهنده ی عدم کیفیت کافی، عدم مقاومت، دوام و سایر قابلیت های بتن می باشد. یکی از راه حل های این مشکل افزودن الیاف به بتن...

۳۱,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب
بتن خود متراکم
آشنایی با بتن خود متراکم (Self-Consolidating Concrete) و کاربردهای آن

در ساختمان سازی، زمان اجرای بتن ریزی، در اثر ویبره بتن معمولا مشکلاتی وجود خواهد داشت ازجمله : ایجاد تراکم ناهمگن ، ایجاد بتن کرمو و تفکیک دانه ها آن. این مشکلات می تواند به دلیل عدم دسترسی به ابزار آلات مورد نیاز و نیز ویبره زیاد بتن ایجاد شود. به همین منظور تولید کنندگان...

۲۶,تیر, ۱۴۰۰ 0دیدگاه ادامه مطلب

kusadasi escort