۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

خدمت شهرک سازی

امروزه یکی از مهم ترین موضوعات اصلی در قرن بیست و یکم، تغییر الگوی شهرسازی از طریق شهرک سازی می باشد؛ به علاوه به منظور رشد توسعه شهرها، سازمان مدیریت شهری ناچار است که به طور برنامه ریزی شده به توسعه شهرها بپردازد. بر این اساس شرکت فنی مهندسی فراز آسمان نجف به منظور توسعه شهرها، خدمات خود را در حوزه شهرک سازی نیز ارائه می دهد.

مشکلات تراکم بیش از حد جمعیت

زمانی که جمعیت شهرها سر ریز شود و ما با تراکم بیش از حد جمعیت مواجه شویم، با مشکلاتی نیز در این حوزه روبرو خواهیم شد، که عبارتند از :

  • عدم ارائه ی خدمات شهروندی به طور صحیح و کافی
  • فشار بیش از حد به سیستم های حمل و نقل عمومی و افزایش بار ترافیکی در خیابان ها
  • افزایش آلودگی های زیست محیطی و آسیب های جدی به محیط زیست
  • بروز انواع مشاغل کاذب به دلیل عدم وجود مشاغل استاندارد و تعریف شده
شهرک سازی

این موارد از مهم ترین مشکلاتی است که بر اثر افزایش بیش از حد جمعیت در یک منطقه بروز می کند و بیانگر لزوم شهرک سازی و توسعه شهری می باشد.

شرکت فنی مهندسی فراز آسمان نجف ، به منظور مقابله با مشکلات این چنینی و مقابله با بحران های موجود در کلان شهر ها و شهرهای بزرگ پرجمعیت، خدمات اصلی خود را در حوزه ی شهرک سازی نیز ارائه می کند.

اهداف اصلی  شهرک سازی و ایجاد شهرهای جدید

به طور کلی شهرک سازی را می توان به عنوان شیوه ای در نظر گرفت برای مقابله با مشکلات و بحران های شهرنشینی که در حال حاضر با ان ها مواجه هستیم.

اهداف اصلی ساخت شرکت ها اعم از دولتی و خصوصی برای مشارکت در امر  شهرک سازی عبارتند از : ممانعت از رشد بی رویه و بیش از حد شهرهای بزرگ، توزیع بهینه ی جمعیت شهرها، جلوگیری از سرریز شدن جمعیت شهرها، کاهش بازاقتصادی در شهرهای بزرگ و … .

لزوم شهرک سازی در الگوی شهرسازی

شهرک سازی و ایجاد شدهرهای جدید در جهت جذب جمعیت بر اساس یکسری مکان یابی ها انجام می شود و این مکان یابی با دو هدف کلی صورت می گیرد که عبلرتند از :

  • تلاش برای تمرکز زدایی جمعیت از شهرهای بزرگ و کلان شهرها
  • ایجاد جمعیت های شهری در مناطق دور افتاده و محرومی که از قابلیت های کافی برای رشد و توسعه در آینده نزدیک برخوردار است.

این دو هدف در راستای یکدیگر منجر به توسعه جمعیت در مناطقی با فاصله های کم از مناطق شهری و توسعه شهرها می باشد و این شهرک ها نیز می تواند نقش واسطه بین کلان شهرها و شهرهای کوچک تر نیز داشته باشد؛ که این منجر به توسعه اقتصادی و ایجاد صنایع مختلف در مناطق دیگر شهر های بزرگ نیز می شود.

شهرک سازی

مزیت شهرک سازی در مواجه با بلایای طبیعی

مسئله ی بلایای طبیعی، سیل، زلزله و … همواره وجود دارد و مکان سنجی هایی که برای شهرک سازی انجام می شود باید با درنظر گرفتن محاسبات لازم  و در نظر گرفتن کلیه ی امکان سنجی ها و پیش بینی های لازم انجام شود. به این ترتیب در مواقع بروز چنین اتفاقات غیر مترقبه ای هم ساختمان ها مصون هستند و هم می توان شهرک ها را به عنوان محلی برای اسکان در مواقع اضطراری، به طور موقت در شرایط بحرانی  برای اسکان در نظر گرفت.

انواع رشد شهری

از یک نقطه نظر می توان رشد شهرها را به دو نوع رشد طبیعی و رشد برنامه ریزی شده تقسیم کرد.

رشد طبیعی شهره ها : این نوع رشد شهری بیشتر مربوط به زمان های گذشته است که شهرها بدون برنامه ریزی و کاملا اتفاقی رشد می کردند و کلیه ی ساختمان ها اعم از تجاری، پزشکی، سیستم های جاده ای، مدارس و پارک ها همه دون هیچ نظم خاصی ساخته می شدند.

رشد برنامه ریزی شده شهری : رشد برنامه ریزی شده شهری که در حال حاضر در کشور ما در حال انجام است، بر اساس یکسری برنامه های جامع انجام می شود. در این روش توسعه شهری و شهرک سازی ، با در نظر گرفتن وسعت و نوع اراضی و مناطق مورد نظر ، برای احداث انواع ساختمان ای مسکونی، تجاری، اداری، بازرگانی، صنعتی و … تصمیم گیری می شود. در این روش شهرک سازی برای توسعه شهری، مراقبت های لازم در ابتدا و در خلال کار لحاظ می شود تا عملیات ساخت و ساز به هیچ عنوان به محیط ریست، منابع طبیعی، تاریخی و … آسیب وارد نکند و نکات ایمنی نیز به درستی و بر اساس اصول ساختمان سازی رعایت شود.