۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

چند نکته مهم برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

دسته بندی:
۲۸,مهر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

رعایت نکات ایمنی در ساختمان سازی، مطابق با اصول و استانداردهای تبیین شده، از الزامات کار پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز است. بر همین اساس انواع ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی دارای طرح های تخلیه هستند تا هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه مثل آتش سوزی و به طور کلی در شرایط اضطراری،  خروج از ساختمان برای افراد داخل آن مکان میسر شود. اما آنچه همه ما به آن معتقد هستیم این است که بهتر است همواره به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری باشیم تا احتمال وقوع حادثه را به حداقل برسانیم. به همین دلیل در این مقاله چند نکته مهم برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان را مطرح نموده ایم. پس برای دانستن این نکات تا انتهای این مقاله با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

بیشتر بدانید :

مهم ترین نکات در مورد بیمه آتش سوزی ساختمان که لازم است بدانید

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

مشاوره بازسازی ساختمان 

توصیه هایی برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

پیش تر گفتیم برای ساخت و ساز ایمن، یکی از راهکارهای موجود، طراحی و احداث ساختمان با در نظر گرفتن طرح های تخلیه در مواقع اضطراری می باشد؛ اما از دیدگاهی دیگر، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان نیز قطعا لازم و ضروری است. بنابراین برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان این موارد را رعایت کنید.

جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

اصول ایمنی مربوطه را رعایت کنید

قبل از شروع فرآیند ساختمان سازی، تمام جنبه های ساخت و ساز را در نظر بگیرید و مطابق قوانین ایمنی مرتبط با آتش نشانی، عمل نمایید. برای مثال از مصالح ساختمانی ضد حریق یا عایق حرارتی استفاده کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که ساختمان شما از مقاومت کافی در برابر آتش برخوردار است.

تست تجهیزات ایمنی

از قوانین آتش نشانی که مرتبا به روز رسانی می شود آگاه باشید و تجهیزات مربوط به آن را مرتبا تست کنید و از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل نمایید. این یکی از نکات مهم برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان است.

بستن منابعی که موجب آتش سوزی می شود

چه ساختمان اداری باشد، چه مسکونی فرقی نمی کند؛ در ساعاتی از شبانه روز که در آن محل حضور ندارید، منابع را کاملا قطع نمایید. در این صورت نه تنها از ایمن ماندن ساختمان در آن ساعات مطمئن خواهید بود، بلکه در مصرف سوخت به طرز قابل توجهی صرفه جویی خواهید کرد. بنابراین از نکات مهم دیگر برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان ، قطع کردن منابع سوخت غیر ضروری است.

جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

چک کردن اتصالات و سیم ها

در این مورد، تنها به چک کردن تجهیزات و سیم کشی هایی که قابل رویت هستند بسنده نکنید، زیرا یکی از دلایل رایج آتش سوزی، شکستگی یا فرسودگی سیم ها و کابل هایی است که از درون تعبیه شده اند. بنابراین برای بررسی های منظم عواملی که منجر به آتش سوزی در ساختمان می شود، به طور منظم برنامه ریزی کنید.

آموزش و اطلاع رسانی

یکی دیگر از راه های جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان این است که برنامه های آموزشی برای آگاهی ساکنان ساختمان در نظر داشته باشید تا این افراد بتوانند در جهت ارتقا سطح ایمنی ساختمان نقش خود را ایفا کنند. آگاهی از اقدامات پیشگیرانه، به همراه ارائه آموزش های لازم مربوط به زمان وقوع حادثه، بسیار مهم و ضروری است.

به این ترتیب شما می توانید با در نظر گرفتن نکات مهم برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان ، نه تنها احتمال وقوع حادثه را به حداقل برسانید، بلکه از عواقب ناشی از آتش سوزی در امان بمانید.

کلام پایانی : جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان

در این مقاله شما را با ضرورت رعایت نکات ایمنی در ساختمان سازی آشنا کردیم و گفتیم علاوه بر در نظر گرفتن طرح های خروج از ساختمان هنگام وقوع حادثه، لازم است موارد ایمنی را برای جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان نیز در نظر داشته باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب