۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز ؛ اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان

دسته بندی:
۲۱,تیر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

درحوزه ساختمان سازی، معماری و عمران، اصطلاحات پرکاربردی وجود دارد که لازم است متخصصان ساخت و ساز این اصطلاحات را بدانند و کاملا با ان ها آشنا باشند؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز آشنا کنیم. پس با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز که لازم است بدانید

شما به عنوان یک مهندس عمران و فردی که در صنعت ساختمان سازی به طور حرفه ای مشغول فعالیت است، لازم است اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان را به خوبی بشناسید؛ پس این بخش از مقاله را به ذقت مطالعه نمایید.

زیرزمین (Basement)

یکی از رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز ، زیرزمین است. به طبقه ای از ساختمان که از سطح زمین پایین تر است، زیرزمین گفته می شود. از زیرزمین بشتر در ساختمان های قدیمی استفاده می شد؛ اما امروزه در ساختمان های نوساز  ومدرن از آن به عنوان پارکینگ استفاده می شود.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

نمای ساختمان (Facade)

از رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز می توان نمای ساختمان را نام برد. نما عبارتست از بخش بیرونی بنا که شامل دو جر می باشد، ارکان و اجزا؛ اجزا شامل درب و پنجره و … می باشد و سایر بخش های بنا جز ارکان بنا به حساب می آید.

حتما بخوانید : با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آتش بند (Fireproofing)

به کلیه ی سیستم های محافظت از حریق در ساختمان سازی، آتش بند گفته می شود؛ که شامل استفاده از انواع عایق ضد حریق، اتصالات و … به منظور ممانعت از گسترش آتش، هنگام آتش سوزی در ساختمان می شود.

تیر (Beam)

از دیگر اصطلاحات رایج در ساختمان سازی می توان تیر را نام برد. تیر دارای سه ویژگی اصلی می باشد که عبارتست از ماده سازنده تیر، پروفیل و طول تیر. از تیرها بیشتر برای تحمل نیروی های برشی ناشی از بارهای وارده و همچنین وزن تیر، استفاده می شود.

رسانایی (Conduction)

یکی از اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساخت و ساز عبارتست از رسانایی. رسانایی در ساختمان سازی دو مورد کاربرد دارد؛ رسانایی الکتریکی و رسانایی گرمایی. مورد اول به معنای ماده ای است که جریان الکتریکی را عبور می دهد و مورد دوم ماده ای است که انرژی گرمایی را از درون خود عبور می دهد.  

دیوار غیر باربری (Non bearing wall)

در صنعت ساختمان سازی دو دسته دیوار وجود دارد. دیوارهای باربری و دیوارهای غیرباربری. دیوارهای باربری به آن دسته از دیوارهایی اتلاق می شود که نه تنها وزن خود، بلکه وزن طبقات بالایی و سقف را نیز تحمل می کند. اما دیوارهای غیرباربری تنها می توانند وزن خود را تحمل کنند. دیوارهای غیر باربری معمولا با نام دیوارهای داخلی نیز شناخته می شود.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

دیوار حائل (Retaining wall)

دیوار حائل یکی از اطلاحات رایج دیگر در صنعت ساخت و ساز است. زمانی که به واسطه خاکبرداری و یا خاکریزی در ساختمان سازی، اختلاف تراز ایجاد می شود، دیوار حائل فشار ناشی از این اختلاف را تحمل می کند و باعث افزایش مقاومت و پایداری سازه می شود.

بیشتر بدانید : سولجر پایل یا دیوار برلینی

بار مرده (Dead load)

در هر سازه، نیروهایی وجود دارد که غیر قابل اجتناب می باشد، به این نیروها، بار مرده گفته می شود. نمونه هایی از بار مرده در ساز عبارتند از : بارهای اجرایی چون دیوارها و سقف، نیروی تجهیزات تاسیساتی ثابت، ستون ها و … .

آسمان خراش (Skyscraper)

آسمان خراش را نیز می توان جز اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساخت و ساز نام برد. در حوزه ی معماری و عمران، به ساختمان هایی که دارای حداقل ارتفاع ۱۵۰ متر می باشد و بیش از ۴۰ طبقه دارد، آسمان خراش یا برج گفته می شود.

کلام پایانی در مورد رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

در هر حوزه از کسب وکار و در مشاغل مختلف، یکسری اصطلاحات وجود دارد که کاملا تخصصی می باشد و بسیار هم پرکاربرد هستند؛ بنابراین لازم است فعالان در آن حوزه با این اصطلاحات به خوبی آشنا باشند. در حوزه ی ساختمان سازی نیز یکسری اصطلاحات وجود دارد که جز رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز محسوب می شود؛ در این مقاله معرفی آن ها پرداختیم و شما را با اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان آشنا کردیم. امید است مطالعه این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786