۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز ؛ اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان

دسته بندی:
۲۱,تیر, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

درحوزه ساختمان سازی، معماری و عمران، اصطلاحات پرکاربردی وجود دارد که لازم است متخصصان ساخت و ساز این اصطلاحات را بدانند و کاملا با ان ها آشنا باشند؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز آشنا کنیم. پس با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز که لازم است بدانید

شما به عنوان یک مهندس عمران و فردی که در صنعت ساختمان سازی به طور حرفه ای مشغول فعالیت است، لازم است اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان را به خوبی بشناسید؛ پس این بخش از مقاله را به ذقت مطالعه نمایید.

زیرزمین (Basement)

یکی از رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز ، زیرزمین است. به طبقه ای از ساختمان که از سطح زمین پایین تر است، زیرزمین گفته می شود. از زیرزمین بشتر در ساختمان های قدیمی استفاده می شد؛ اما امروزه در ساختمان های نوساز  ومدرن از آن به عنوان پارکینگ استفاده می شود.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

نمای ساختمان (Facade)

از رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز می توان نمای ساختمان را نام برد. نما عبارتست از بخش بیرونی بنا که شامل دو جر می باشد، ارکان و اجزا؛ اجزا شامل درب و پنجره و … می باشد و سایر بخش های بنا جز ارکان بنا به حساب می آید.

حتما بخوانید : با ویژگی های بهترین نمای ساختمان آشنا شوید

آتش بند (Fireproofing)

به کلیه ی سیستم های محافظت از حریق در ساختمان سازی، آتش بند گفته می شود؛ که شامل استفاده از انواع عایق ضد حریق، اتصالات و … به منظور ممانعت از گسترش آتش، هنگام آتش سوزی در ساختمان می شود.

تیر (Beam)

از دیگر اصطلاحات رایج در ساختمان سازی می توان تیر را نام برد. تیر دارای سه ویژگی اصلی می باشد که عبارتست از ماده سازنده تیر، پروفیل و طول تیر. از تیرها بیشتر برای تحمل نیروی های برشی ناشی از بارهای وارده و همچنین وزن تیر، استفاده می شود.

رسانایی (Conduction)

یکی از اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساخت و ساز عبارتست از رسانایی. رسانایی در ساختمان سازی دو مورد کاربرد دارد؛ رسانایی الکتریکی و رسانایی گرمایی. مورد اول به معنای ماده ای است که جریان الکتریکی را عبور می دهد و مورد دوم ماده ای است که انرژی گرمایی را از درون خود عبور می دهد.  

دیوار غیر باربری (Non bearing wall)

در صنعت ساختمان سازی دو دسته دیوار وجود دارد. دیوارهای باربری و دیوارهای غیرباربری. دیوارهای باربری به آن دسته از دیوارهایی اتلاق می شود که نه تنها وزن خود، بلکه وزن طبقات بالایی و سقف را نیز تحمل می کند. اما دیوارهای غیرباربری تنها می توانند وزن خود را تحمل کنند. دیوارهای غیر باربری معمولا با نام دیوارهای داخلی نیز شناخته می شود.

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

دیوار حائل (Retaining wall)

دیوار حائل یکی از اطلاحات رایج دیگر در صنعت ساخت و ساز است. زمانی که به واسطه خاکبرداری و یا خاکریزی در ساختمان سازی، اختلاف تراز ایجاد می شود، دیوار حائل فشار ناشی از این اختلاف را تحمل می کند و باعث افزایش مقاومت و پایداری سازه می شود.

بیشتر بدانید : سولجر پایل یا دیوار برلینی

بار مرده (Dead load)

در هر سازه، نیروهایی وجود دارد که غیر قابل اجتناب می باشد، به این نیروها، بار مرده گفته می شود. نمونه هایی از بار مرده در ساز عبارتند از : بارهای اجرایی چون دیوارها و سقف، نیروی تجهیزات تاسیساتی ثابت، ستون ها و … .

آسمان خراش (Skyscraper)

آسمان خراش را نیز می توان جز اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساخت و ساز نام برد. در حوزه ی معماری و عمران، به ساختمان هایی که دارای حداقل ارتفاع ۱۵۰ متر می باشد و بیش از ۴۰ طبقه دارد، آسمان خراش یا برج گفته می شود.

کلام پایانی در مورد رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

در هر حوزه از کسب وکار و در مشاغل مختلف، یکسری اصطلاحات وجود دارد که کاملا تخصصی می باشد و بسیار هم پرکاربرد هستند؛ بنابراین لازم است فعالان در آن حوزه با این اصطلاحات به خوبی آشنا باشند. در حوزه ی ساختمان سازی نیز یکسری اصطلاحات وجود دارد که جز رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز محسوب می شود؛ در این مقاله معرفی آن ها پرداختیم و شما را با اصطلاحات پرکاربرد صنعت ساختمان آشنا کردیم. امید است مطالعه این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786