۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

منظور از ارزیابی کیفی مناقصه گران چیست؟

دسته بندی:
۲۰,خرداد, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
ارزیابی کیفی مناقصه گران

آیا قبلا اصطلاح ارائه ارزیابی کیفی را شنیده اید؟ هدف از ارزیابی کیفی مناقصه گران چیست ؟ تا انتهای این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه باشید تا بدانید هدف از ارزیابی کیفی مناقصه گران چیست و شامل چه مراحلی می باشد.

به طور کلی می توان گفت ارزیابی کیفی مناقصه گر عبارتست از، عملکرد مناقصه گران که توسط مناقصه گزار  یا به تشخیص وی توسط کمیته فنی بازرگانی ارزیابی می شود. ارزیابی کیفی دارای فرایندی است که در ادامه به ذکر مراحل آن پرداخته ایم.

حتما بخوانید :

مشاوره بازسازی ساختمان : شرکت فراز آسمان نجف

عوارض نوسازی چیست؟ عوارض نوسازی شهرداری

آشنایی با فرایند ارزیابی کیفی مناقصه گران

فرایند ارزیابی کیفی مناقصه گران شامل مراحل زیر است:

  • قبل از انتشار آگهی ارزیابی، دستگاهی که مناقصه را برگزار می‌کند باید اقدامات زیر را صورت دهد : مراحل تأمین مالی برای انجام تعهدات موضوع مناقصه، انجام کارهای مربوط به  اجرای تعهدات موضوع مناقصه مانند تهیه و تصویب مطالعات، تأمین مالی برای انجام تعهدات موضوع مناقصه، انجام کارهای مربوط به  اجرای تعهدات موضوع مناقصه مانند تهیه و تصویب مطالعات، تهیه گزارش شناخت، مستند سازی پیش از فراخوان و تهیه صورت جلسه پیش از فراخوان ، تهیه آگهی ارزیابی، تهیه استعلام ارزیابی، تشکیل کمیته فنی بازرگانی یا ابلاغ ارزیابی کیفی به مدیر.
  • مرحله بعد انتشار آگهی ارزیابی کیفی مناقصه گران است که اگر لازم باشد منتشر می شود؛ این آگهی شامل ای موارد می باشد :  نام و نشانی دستگاه مناقصه گزار، موضوع مناقصه، تاریخ، مهلت و نشانی دریافت و تحویل استعلام ارزیابی کیفی مناقصه گران، نحوه دریافت اسناد استعلام و هزینه آن در صورت لزوم.
  • مرحله بعد از انتشار آگهی، مربوط به توزیع استعلام ارزیابی و دریافت پاسخ متقاضیان است. درخواست های ارزیابی باید توسط مناقصه گران با اطلاعات واقعی و کامل توسط مدیرعامل یا سهام دارانی که مجوز امضا دارند امضا شود و برای مناقصه گزار ارسال گردد. استعلام ارزیابی مناقصه شامل، اطلاعاتی از قبیل نام و نشانی مناقصه گزار، موضوع مناقصه، مدارک صلاحیت و گواهینامه‌ های لازم، مقدار یا برآورد اولیه موضوع مناقصه، معیارهای ارزیابی، محل، زمان و مهلت دریافت و تحویل استعلام‌ها و برنامه زمانی ارزیابی می باشد.
ارزیابی کیفی مناقصه گران

لازم به ذکر است که در ارزیابی کیفی مناقصه گران، ساختار و توزیع نظرسنجی ارزیابی باید برای همه متقاضیان یکسان باشد.

  • یکی دیگر از مراحل ارزیابی کیفی مناقصه گران ارزیابی درخواست های ارسالی است که باید در زمان تعیین شده در طرح ارزیابی و پس از پایان مهلت ارسال درخواست ها انجام شود.
  • مرحله بعد شامل تهیه فهرست بلند و کوتاه است. در صورت عمومی بودن مناقصه، فهرست بلند به معنی نام شرکت هایی است که در مناقصه شرکت کرده اند و فهرست کوتاه اسامی شرکت هایی است که دارای شرایط لازم در بین شرکت های مناقصه گر هستند.

معرفی روش وزنی در ارزیابی کیفی مناقصه گران

در این روش، مجموع ضریب وزنی معیارها معادل صد در صد است و هر مناقصه گر در ازای هر معیار، امتیازی بین صفر تا صد دریافت می کند. امتیاز کل هر مناقصه‌گر، معادل مجموع حاصل ضرب امتیاز دریافت شده برای هر معیار در ضریب وزنی مربوط به خودش است.

توجه داشته باشید که حداقل نمره قابل قبول و نحوه تعیین امتیاز باید در استعلام ارزیابی بیان شود و نتایج آن با امضای اعضای منتخب رییس دستگاه مناقصه گزار به ایشان گزارش شود.

برای ارزیابی کیفی در کارهای پیمانکاری باید معیارهایی از جمله  ارزیابی تجربه مدیریتی پیمانکار، تجربه سابقه اجرایی و دانش در زمینه مورد نظر، حسن سابقه در کارهای قبلی، ارزیابی توان مالی پیمانکاران و امتیاز توان تجهیزاتی پیمانکاران در نظر گرفته شود.

مناقصه‌ به‌ چند طرق‌ انجام‌ می‌ شود؟

مناقصه درمعاملات کوچک به این صورت است که، کارپرداز باید قیمت معامله (کالا، خدمات یا حقوق) را بر حسب کمیت و کیفیت موضوع معامله (کالا،خدمت) تعیین کند و با اخذ فاکتور مشخص، بنا به تشخیص و مسئولیت خود، کیفیت معامله را تضمین نماید.

در معاملات متوسط، کارپرداز باید هزینه معامله را بر اساس کمیت و کیفیت موضوع معامله (کالا،خدمت)، تعیین کند و اخذ حداقل‌ سه‌ فقره‌ استعلام‌ کتبی‌ لازم است؛ سپس اگر مسئول واحد تدارکاتی، بهای مورد نظر تایید کرد معامله‌ با عقد قرارداد یا اخذ فاکتورانجام می شود.

در معاملات‌ بزرگ‌، مناقصه عمومی از طریق منتشر کردن فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار انجام می شود.

ارزیابی کیفی مناقصه گران

کلام پایانی در مورد ارزیابی کیفی مناقصه گران

در کل می توان گفت یکی از اهداف ارزیابی کیفی مناقصه، افزایش کارایی مناقصات است یعنی انتخاب پیمانکاری که بتواند موضوع مناقصه را به بهترین نحو ممکن انجام دهد و اجرا کند با این شرایط که از تبعیض در تعیین برنده پرهیز شود.

تضمین کیفیت خدمات و کالاهای پیمانکاربه نوع خدمات یا کالاهای قبلی پیمانکار، کاهش امکان تبانی، ایجاد یک فضای رقابتی برای گسترش فعالیت های اقتصادی بین شرکت های پیمانکاری که در مناقصه شرکت می کنند، بستگی دارد.

در حقیقت، توسعه و حمایت از صنعت ملی و دستیابی به خدمات با مناسب ترین قیمت، تنها با ایجاد یک محیط رقابتی سالم در بین داوطلبان، تحت قوانین و مقررات خاص امکان پذیر است؛ و این مهم به مدد انجام مناقصات اصولی از طریق ارزیابی کیفی مناقصه گران میسر خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786