۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

مزایا و معایب استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

دسته بندی:
۱۰,اسفند, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

به طور کلی تیرهای فولادی یا تیر آهن ها نوعی از متریال ساختمانی هستند که می توانند باره وارد بر سازه را تحمل کنند؛ در عین حال قدرت آن ها محدود و این باعث می شود در به کارگیری آن ها محدودیت وجود داشته باشد تا دچار خمش نشوند. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایا و معایب استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی آشنا کنیم. لطفا تا پایان این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

آشنایی با تیرچه فلزی کرومیت

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز 

مزایای استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

در این بخش از مقاله به مواردی اشاره کرده ایم که جز مزیت های استفاده از تیر آهن در امر ساخت و ساز به حساب می آید؛ جهت آگاهی از مزایای تیرهای فولادی، این بخش از مقاله را با دقت مطالعه کنید.

از آنجا که بسته به نوع سازه، مصالح ساختمانی مختلفی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین انتخاب  نوع متریال ساختمانی اهمیت ویژه ای پیدا می کند. برای مثال جهت  ساختمان های مسکونی یا ساختمان های خصوصی، بیشتر از تیرهای فولادی استفاده می شود، به این دلیل که از استحکام و دوام کافی برخوردار هستند. بنابراین یکی از مزیت های استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی مربوط می شود به استحکام و دوام آن.

از آنجا که تیر آهن ها جز متریال ساختمانی همگن به حساب می آیند، استفاده از آن ها باعث می شود عدم قطعیت ها در محاسبات کمتر شود و بنابراین طراحی مطمئن تری خواهید داشت.

استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

تحقیقات نشان داده است، تیرهای فولادی می توانند تا ۳۰ سال عمر کنند و این یکی از دلایل استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی است.

تیرهای فولادی بسته به ساختار سازه و شیب آن می توانند از پیش ساخته شوند. به علاوه فولاد را می توان به هر شکل و اندازه ای درآورد و این مسئله بر کیفیت مواد خللی وارد نمی کند.

تیر آهن معمولا خارج از محل ساخته می شود، به علاوه فرایند ساخت آن بسیار سریع است؛ بنابراین استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی به طور ذاتی ایمن تر خواهد بود.

تیر آهن ها از قابلیت چکش خواری بالایی برخوردارند.

تیرهای فولادی سبک وزن هستند، در حالی که در واقع با دست قابل حمل نمی باشند، اما جز متریال تقریباً سبک وزن به حساب می آیند.

مقاومت در برابر آتش و خوردگی؛ تیر آهن در برابر آتش و خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار است.

تا این بخش از مقاله به ذکر مهم ترین مزیت های استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی پرداختیم؛ در ادامه به ذکر معایب آن نیز پرداخته ایم که بهتر است در مورد آن ها نیز بدانید.

استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

معایت استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

استفاده از تیر آهن نیز مانند دیگر متریال ساختمانی در ساخت و ساز، علاوه بر مزیت هایی دارد، دارای معایبی نیز می باشد که در این بخش از مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

تیرهای فولادی سنگین تر از میل های چوبی هستند و کار با آن ها برای کارگران سخت تر است. علاوه بر این، جابجایی سازه های فولادی نیز دشوارتر است.

تولید تیر آهن و کلا تیرهای فولادی نیاز به سازندگان با استعداد و کاربلد دارد. به این دلیل که لازم است از استحکام کافی و مطابق با استاندارهای موجود برخوردار باشند؛ در غیر این صورت، سازه می تواند در حین ساخت یا پس از آن به سرعت دچار تخریب شود.

همانطور که می دانید، تیرهای فولادی باید به یکدیگر جوش داده شوند؛ چنانچه جوش از کیفیت پایینی برخوردار باشد، می تواند استحکام سازه را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تخریب زود هنگام سازه شود.

کلام پایانی : مزایا و معایب استفاده از تیر آهن در ساختمان سازی

برخی از انواع مصالح ساختمانی، از قبیل چوب، نسبت به تیرهای فولادی عمر پایینی دارد و احتمالاً زودتر از تیر آهن خراب و فرسوده می شوند. اما ترکیب شیمیایی تیرهای فولادی آنه ا را در برابر خوردگی و زنگ زدگی غیرقابل نفوذ می کند. در این مقاله شما را با مزایا و معایب تیرهای فولادی آشنا کردیم. امید است مطالعه این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786