۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری : شرکت مهندسی فراز آسمان نجف

دسته بندی:
۱۵,آبان, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری

به طور کلی مسئله جمع آوری فاضلاب و دفع پساب ها از محیط زیست در جهان به اوایل قرن هجدهم میلادی مربوط می شود و اولین کانال های شبکه فاضلاب شهری برای اولین بار در سال ۱۷۸۹ میلادی در شهر پاریس ساخته شد که طول آن به ۳۶ کیلومتر می رسید. اما به طور کلی با گسترش شهرها و روی آوردن افراد به سمت زندگی شهری و گسترش شبکه های آبرسانی، مسئله ی پاکیزگی و نظافت فردی و اجتماعی بیش از پیش برای انسان مورد اهمیت قرار گرفت و به دنبال آن مسئله بیرون راندن فاضلاب ها از محل زندگی افراد به شدت مورد توجه قرار گرفت. طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری دارای اصول و قوانینی است که در این مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم. با ما در شرکت مهندسی فراز اسمان نجف همراه شوید تا با اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری بیشتر آشنا شوید.

روش های دفع فاضلاب با توجه به وضعیت سطح آب زیرزمینی

در کشور عزیز ما ایران در سال های گذشته مسئله ی دفع فاضلاب ها با توجه به وضعیت سطح آب زیرزمینی به دو روش قابل انجام بود که عبارتند از :

روش اول : در شهرهایی که عمق سطح آب های زیر زمینی زیاد بود و زمین در آن مناطق از نفوذپذیری بیشتری برخوردار بود، از روش های سنتی برای دفع فاضلاب استفاده می شد. به این ترتیب که از طریق حفر چاه های جاذب ، فاضلاب دفع می شد.

اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری

روش دوم : در شهرهایی که سطح آب زیر زمینی بالا بود و زمین از نفوذپذیری کمتری برخوردار بود، با استفاده از زهکش های طبیعی و یا ساخت فاضلاب های موضعی ، برای انتقال فاضلاب اقدام می کردند و بدون هیچ اقدامی برای تصفیه فاضلاب ها، آن ها را به بیرون از شهر منتقل می کردند.

اما در سال های اخیر در شهرهای بزرگ نظیر شهر اصفهان از طریق احداث شبکه های آب و فاضلاب شهری، اقدام به جمع آوری فاضلاب نموده اند و با انتقال آن به تصفیه خانه مجددا به چرخه طبیعی آب باز می گردانند. بنابراین امروزه ما دیگر با مشکل حادی در زمینه جمع آوری فاضلاب روبرو نخواهیم بود.

احداث شبکه های آب و فاضلاب شهری دارای اصول و قوائدی است که در ادامه شما را با اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری آشنا کرده ایم. همچنان با ما همراه باشید.

اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری

قبل از اقدام به ساخت پروژه شبکه آب و فاضلاب شهری لازم است که موارد زیر مورد بررسی قرار گرفته و اصول مربوط به آن به درستی رعایت شود. اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری عبارتند از :

  • جمعیت نهایی شهری که قرار است شبکه آب و فاضلاب شهری در آنجا احداث شود.
  • بودجه و میزان موجودی که برای احداث شبکه آب و فاضلاب در نظر گرفته شده است.
  • تعیین کیفیت فاضلابی که می بایست جمع آوری و تصفیه شود.
  • وضعیت کنون دفع فاضلاب در آن شهر
  • مقادیر ریزش باران در هر منطقه از آن شهر
  • بررسی منابع مختلفی که فاضلاب تولید می کند؛ به علاوه میزان فاضلابی که قرار است تولید شود.
  • نقشه شهر و نحوه ی گسترش آن در آینده
  • مشخص شدن روش های تصفیه فاضلاب
اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری

این مواردی که ذکر شد از مهم ترین اصول طراحی شبکه آب و فاضلاب شهری است که قبل از هر اقدامی برای احداث شبکه آب و فاضلاب شهری باید به آن ها توجه کرد و این اصول را مورد توجه قرار داد.

انواع روش های جمع آوری فاضلاب شهری

به طور کلی جمع آوری فاضلاب به دو روش انجام پذیر است. این دو روش عبارتند از :

جمع آوری فاضلاب به روش درهم : در این روش تنها با استفاده از یک رشته فاضلاب رو ، هم فاضلاب های خانگی و هم آب های سطحی هدایت می شود. در این روش ممکن است میزان هزینه کمتر شود، اما میزان آلودگی بیشتر خواهد شد.

جمع آوری فاضلاب به روش مجزا : در این روش برای هدایت فاضلاب خانگی و آب های سطحی از دو رشته مجزا فاضلاب رو استفاده می شود. در این روش ممکن است میزان هزینه قدری بیشتر از روش قبلی بشود، اما تا حد زیادی آلودگی ها کاهش می یابد.

ما در شرکت مهندسی فراز آسمان نجف ، خدمات خود را در زمینه احداث شبکه های آب و فاضلاب شهری نیز ارائه کرده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای گروه فراز آسمان نجف با ما تماس بگیرید.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786