۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

دسته بندی:
۰۴,خرداد, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
اصول طراحی نمای ساختمان

در حوزه ی ساختمان سازی، همانقدر که توجه کافی به اصول ساختمان سازی برای تولید ساختمان های مقاوم و مستحکم لازم است، توجه به نمای ساختمان نیز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است؛ به این علت که نه تنها نمای ساختمان باید زیبا باشد، بلکه لازم است که از استحکام لازم برخوردار باشد. برای این منظور لازم است که اجرای نمای ساختمان طبق اصول طراحی نمای ساختمان انجام شود. در این مقاله گروه مهندسی شرکت فراز آسمان نجف شما را با این اصول آشنا خواهد کرد. لطفا با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : نورپردازی هوشمند نمای ساختمان

اهمیت طراحی اصولی نمای ساختمان

از آنجا که نما، اولین بخش یک ساختمان است که پیش از سایر بخش های ساختمان به چشم می خورد، پس پر واضح است که نمای ساختمان بسیار حائز اهمیت است و لازم است که به درستی طراحی شده باشد، به گونه ای که هم اصولی باشد و هم زیبا و چشم نواز.

اصول طراحی نمای ساختمان

از سوی دیگر نماس ساختمان عضوی از سازه می باشد که تاثیر بسیار زیادی در نمای شهری دارد و از این دیدگاه نیز باید اصول طراحی نمای ساختمان به درستی رعایت شده باشد.

حال که با اهمیت طراحی اصولی نمای ساختمان آشنا شدید در ادامه شما را با این اصول آشنا خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

آشنایی با اصول طراحی نمای ساختمان

به منظور اینکه اجرای نمای ساختمان از جنبه های مختلف، به درستی انجام شود، لازم است که اصول طراحی نمای ساختمان به درستی رعایت شود. در این بخش از مقاله به این اصول اشاره کرده ایم. آن ها را به دقت مطالعه نمائید.

اصل اول : مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان

پیش تر گفتیم که در امر ساختمان سازی، توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که ساختمان ها به گونه ای ساخته شود که از استحکام و دوام کافی برخوردار باشد.

در کنار آن لازم است که نمای ساختمان نیز از دوام کافی و ماندگاری لازم برخوردار باشد و طراحی و ساخت نما به گونه ای باشد که خیلی زود پس از گذشت چند سال از عمر ساختمان، نیاز به بازسازی پیدا نکند.

پس آنچه در این حوزه مهم تلقی می شود، مصالح ساختمانی است که در ساخت نمای ساختمان از آن ها استفاده می شود.

بنابراین یک اصل مهم از اصول طراحی نمای ساختمان استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت و با دوام است.

اصل دوم : ترکیب بندی و طراحی نمای ساختمان

از لحاظ روانشناسی، ذهن انسان همواره به دنبال تقارن در ترکیب های مختلف است. در نمای ساختمان نیز ترکیب اجزا باید به گونه ای باشد که از تقارن کافی برخوردار باشد و پاسخگوی نیاز انسان در ارتباط با درک تقارن و زیبایی نما باشد.

اصول طراحی نمای ساختمان

اصل سوم : رعایت مقیاس و اندازه های نسبی در نمای ساختمان

المان های به کار رفته در نمای ساخمان باید از ابعاد و اندازه های درستی برخوردار باشد و با توجه به فاصله ی بیننده از نمای ساختمان، چه از دور و چه از نزدیک به درستی و کاملا واضح قابل تشخیص باشد و اندازهه ای نسبی در نما، کاملا رعایت شده باشد.

اصل چهارم : رعایت نسبت ها در ابعاد نما

به طور کلی در نمای ساختمان ها از اجزای مختلفی از جمله پنجره و … استفاده می شود. نسبت ها در این اصل از اصول طراحی نمای ساختمان مربوط می شود به رعایت نسبت ها و ابعاد صحیح طول و عرض ها، هنگام تعبیه درب و پنجره و … در نمای ساختمان، به گونه ای که کاربر درک درستی از کاربرد آن ها در بخش نما داشته باشد.

اصل پنجم : آهنگ و ریتم نمای ساختمان

منظور از ریتم یا آهنگ در نمای ساختمان قرار گیری خطوط، اجزا و اشکال موجود در نما، در جای درست و تکرار منظم و اصولی آن ها است. در واقع این اجزا لازم است که در ذهن انسان نسبت به نمای ساختمان یک هماهنگی به وجود آورد.

یک اصل دیگر از اصول طراحی نمای ساختمان نیز مربوط به رنگ نما می شود که لازم است ترکیب رنگ به کاربرده شده در نمای ساختمان نیز مناسب و دارای تناسب و با رعایت اصول رنگ شناسی انتخاب شود.

به این ترتیب شما می توانید با رعایت اصول طراحی نمای ساختمان ، ساختمان هایی با نمای زیبا و چشم نواز احداث نمائید، که نه تنها از استحکام لازم برخوردار است، بلکه نمای شهری جلوه ی زیباتری پیدا کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786