۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

نحوه طراحی و ساخت ساختمان ضد زلزله

دسته بندی:
۳۰,بهمن, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
ساختمان ضد زلزله

زلزله یا همان زمین لرزه، یکی از مخرب ترین نیروهای زمین است که امواج لرزه ای آن می تواند منجر به تخریب ساختمان ها، به خطر افتادن سلامتی و جان انسان ها و از دست رفتن هزینه های زیادی بشود. در چند دهه گذشته، مهندسان، طرح ها و مصالح ساختمانی جدیدی را برای احداث ساختمان های مقاوم در برابر زلزله ارائه داده اند؛ و بر اساس آن اقدام به طراحی و ساخت ساختمان ضد زلزله نموده اند. قطعا شما با این نام آشنا هستید، اما ممکن است دقیقا ندانید نحوه طراحی ساختمان های ضد زلزله چگونه است. به همین دلیل در این مقاله این موضوع را عنوان نموده ایم و نکاتی مهم را در مورد ساختمان ضد زلزله گفته ایم. لطفا تا انتهای مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

سازه چیست؟ با انواع سازه آشنا شوید

اصول و نحوه شیب بندی ساختمان

اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

چگونه زلزله ساختمان ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟

قبل از اینکه بحث در مورد ساختمان ضد زلزله را آغاز کنیم،  بهتر است بدانید چگونه زلزله‌ بر سازه‌ ها تأثیر می‌گذارد و منجر به تخریب آن ها می شود.

هنگامی که زلزله رخ می دهد، امواج ضربه ای را در فواصل کوتاه و سریع به سراسر زمین ارسال می کند که این امواج در تمام جهات گسترش می یابد. به دلیل اینکه ساختمان ها به طور کلی تنها برای مقابله با نیروهای عمودی ناشی از وزن و گرانش خود مجهز هستند، نمی توانند نیروهای جانبی که از زلزله ساطع می شود راکنترل کنند.

ساختمان ضد زلزله

حرکات افقی ناشی از زمین لرزه، باعث ارتعاش دیوارها، کف، ستون ها، تیرها و اتصال دهنده هایی می شود که آن ها را در کنار هم نگه می دارند؛ این تفاوت در حرکت بخش پایین و بالای ساختمان، باعث ایجاد فشار شدید در قاب نگهدارنده سازه می شود و در نهایت کل سازه فرو می ریزد.

به این ترتیب زمین لرزه می تواند باعث تخریب ساختمان ها بشود.

چگونه ساختمان ضد زلزله بسازیم؟

برای طراحی یک ساختمان ضد زلزله، مهم ترین کاری که مهندسان انجام می دهند این است که سازه را برای مقابله با نیروهای احتمالی زلزله تقویت کنند. از آنجایی که زمین لرزه نوعی انرژی آزاد می کند که از یک جهت به ساختمان ها فشار می آورد، استراتژی ساخت سازه های ضد زلزله شامل عملیاتی می باشد که بتواند این فشار را به سمت مخالف هدایت کند. در این بخش از مقاله نحوه طراحی و ساخت ساختمان ضد زلزله را گفته ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

ایجاد فونداسیون انعطاف پذیر

یکی از راه ‌های احداث ساختمان ضد زلزله و مقاوم در برابر نیروهای زمینی، طراحی فونداسیون های انعطاف پذیر است. این کار از طریق بالا بردن پایه ساختمان از روی زمین به روش جداسازی پی است. در این نوع پروژه ها، ساختمان بر روی لنت های انعطاف پذیر ساخته شده از فولاد، لاستیک و سرب قرار داده می شود. این کار به طور موثری به جذب امواج لرزه و جلوگیری از حرکت آن ها در ساختمان کمک می کند.

ساختمان ضد زلزله

محافظت از ساختمان در برابر ارتعاشات

یکی دیگر از نکات مربوط به احداث ساختمان ضد زلزله این است که به جای صرفاً مقابله با نیروهای وارده از سوی زمین به ساختمان، ساختمان ها را طوری بسازند که انرژی ناشی از زلزله را به طور کلی منحرف کند و مسیر آن را تغییر دهد.

تقویت سازه ساختمان

به طور کلی یک ساختمان ضد زلزله باید در برابر ریزش، مقاومت داشته باشد. برای این منظور لازم است سازه تقویت شود و ساختمان ها، نیروهایی که در طول یک رویداد لرزه ای از خود عبور می دهند را دوباره توزیع کنند. روش های متعددی برای این کار وجود دارد از جمله، ساخت دیوارهای برشی، مهاربندهای متقاطع، ایجاد دیافراگم ها و قاب های خمشی و … .

کلام پایانی : طراحی و ساخت ساختمان ضد زلزله

سال های قبل، زمانی که ساختمان ها بیشتر به روش های سنتی ساخته می شدند، آمار تخریب سازه ها بر اثر زلزله بالاتر بود؛ ولی امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم تر و بهره مندی از روش های طراحی و ساخت مدرن معماری و ساختمان سازی، مهندسان تلاش می کنند ساختمان ها را ضد زلزله بسازند. در این مقاله با روش احداث ساختمان ضد زلزله آشنا شدید. امید است این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب