۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

دسته بندی:
۳۱,تیر, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
الیاف مورد استفاده در بتن

قطعا می دانید که در ساختمان سازی، ترک خوردگی بتن امری طبیعی است و این ترک خوردگی نه تنها از لحاظ زیبایی و ظاهر ساختمان خوشایند نیست، بلکه نشان دهنده ی عدم کیفیت کافی، عدم مقاومت، دوام و سایر قابلیت های بتن می باشد. یکی از راه حل های این مشکل افزودن الیاف به بتن است. در این مقاله تیم مهندسی فراز آسمان نجف الیاف مورد استفاده در بتن را به شما معرفی کرده است. لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید.

حتما بخوانید :

صفر تا صد بتن الیافی

بتن خود متراکم چیست؟

عمل آوری بتن به چه معناست؟

نقش الیاف مصنوعی در مقاوم سازی بتن

در واقع استفاده از انواع الیاف مصنوعی در بتن باعث کاهش جمع شدگی و ترک خوردگی بتن می شود. همچنین مقاومت کششی بتن را افزایش می دهد و بتن در مقابل فرسایش و ضربه مقاومت بیشتری پیدا می کند.

انواع الیاف مورد استفاده در بتن کدامند؟

برخی انواع الیاف مصنوعی رایج، که به منظور حل مشکلات مربوط به ترک خوردگی بتن و دیگر مشکلات آن ، مورد استفاده قرار می گیرد را در این بخش از مقاله به شما معرفی کرده ایم.

الیاف مورد استفاده در بتن

الیاف پلی پروپیلن PFR

پلی پروپیلن، نوعی پلیمر ارزان قیمت است که بسیار هم در دسترس می باشد و از آن در تقویت بتن استفاد می شود. این نوع الیاف در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاوم بوده و قابلیت این را دارد که برای مدت زمان کوتاه دمای کار صد درجه را تحمل کند.

الیاف آزبست Asbestos

یکی دیگر از انواع الیاف مورد استفاده در بتن ، الیاف آزبست است. این نوع الیاف نیز در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاومت بالایی دارد. البته آزبست گاها خطر سلامتی را تهدید می کند، به همین منظور این روزها بیشتر از مواد ایمن تری جهت تقویت بتن استفاده می کنند.

الیاف ارگانیک یا آلی

نوع دیگری از انواع الیاف مورد استفاده در بتن ، الیاف طبیعی یا ارگانیک می باشد. این نوع الیاف از سایر الیاف موجود ارزان تر و استفاده از آن مقرون به صرفه تر می باشد. البته ناگفته نماند که برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب جهت جلوگیری از ترک خوردگی بتن و … لازم است که حجم زیادی از الیاف ارگانیک مورد استفاده قرار گیرد.

الیاف فولاد

یکی از رایج ترین و متداول ترین نوع الیاف مورد استفاده در بتن ، الیاف فولاد است. الیاف فولادی در دو نوع گرد و تخت مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف فولادی دارای این خاصیت می باشد که با توزیع تنش های موضعی بر سازه باعث به وجود آمدن مقاومت بیشتری می شود. الیاف فولادی همچنین موجب کاهش آسیب های ناشی از یخ زدگی و جمع شدگی بتن می شود.

الیاف شیشه GFRC

از دیگر الیاف مورد استفاده در بتن می توان الیاف شیشه را نام برد. این نوع الیاف نیز جر رایج ترین ها به شما می آید و اغلب در تولید بتن ورقی نازک مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از الیاف شیشه در بتن، مقاومت موجی و کششی آن بسیار بالا می رود.

الیاف مورد استفاده در بتن

الیاف کربن

الیاف کربن دارای کشش و مقاومت موجی بالایی است و نسبت به الیاف فولادی مقاومت بیشتری دارد، اما در مقایسه با الیاف شیشه آسیب پذیر تر است.

الیاف پلاستیک

یکی از جدیدترین نوع الیاف مورد استفاده در بتن ، الیاف پلاستیک است. در واقع استفاده از الیاف پلاستیک نه تنها به منظور تقویت بتن ، بلکه یک راه بسیار مناسب برای بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به ماده ای مفید برای مقاوم سازی بتن است.

الیاف مصنوعی ماکرو

یکی دیگر از انواع الیاف مورد استفاده در بتن الیاف مصنوعی ماکرو می باشد. به این نوع الیاف، الیاف ساختاری نیز گفته می شود. این الیاف دارای مدول الاستیسیته نسبتا بالا و مقاومت کششی بسیار خوبی است.

نوع دیگری از الیاف مورد استفاده در بتن ، الیاف نایلون است که مشخصات آن با الیاف پلی پروپیلن مشابه است. این نوع الیاف نسبت به جوش دادن سیم در بتن مقاومت بیشتری ایجاد می نماید.

کلام پایانی

این یک امر طبیعی است که بتن دچار ترک خوردگی می شود. برای حل این مشکل از طریق راه ها و روش هایی مقاوم سازی بتن انجام می شود. در این مقاله استفاده از انواع الیاف رایج در مقاوم سازی بتن را مورد بررسی قرار دادیم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786