۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان

دسته بندی:
۰۵,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
طول عمر ساختمان

هنگامی که پیمانکاران و مهندسا معماری پروژه ای را آغاز می کنند، یا شروع به تعمیر یا بازسازی یک ساختمان می کنند، طول عمر ساختمان یک عامل تعیین کننده است که فاکتورها و عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان را لازم است حتما مد نظر داشت باشند. عوامل زیادی در تعیین طول عمر یک ساختمان دخیل هستند که در این مقاله به ذکر مهم ترین آن ها پرداخته ایم. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان کاملا آشنا شوید.

حتما بخوانید :

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

معرفی بهترین روش های عایق کاری ساختمان

راهنمای تخریب ساختمان و معرفی انواع روش های آن

چه عواملی بر طول عمر ساختمان تاثیر گذار است؟

عوامل متعددی در طول عمر ساختمان تاثیرگذار می باشد از جمله  نحوه نگهداری از ساختمان با توجه به کاربری سازه برای یا مواد و مصالح به کار رفته در فرآیند ساخت و ساز و … که در ادامه به ذکر آن ها پرداخته ایم.

طول عمر ساختمان

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی تقریباً در هر نوع پروژه جز فاکتورهای مهم و تعیین کننده طول عمر ساختمان است. یک سازه ی با کیفیت باید از استحکام کافی در هر نوع شرایط آب و هوایی، از گرمای شدید تا سرمای شدید برخوردار باشد؛  همچنین پتانسیل کافی برای مقاومت در برابر بادهای شدید، تگرگ و باران نیز داشته باشد. بنابراین شرایط آب و هوایی و نوع خاک محل احداث پروژه نقش مهمی در طول عمر ساختمان دارد.

مواد و مصالح ساختمانی

نوع مواد و مصالح ساختمانی نقش اساسی و تعیین کننده در طول عمر ساختمان دارد؛ استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت، منجر به استحکام و تقویت سازه خواهد شد. در طول تاریخ ساختمان های زیادی بنا شده است و از میان آن ها ماندگارترین ساختمان ها از جنس چوب، آجر، سنگ، بتن، فولاد و آهن بوده است.

نوع کاربری ساختمان

نوع کاربری ساختمان نیز یکی دیگر از فاکتورهای اصلی و تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان است. به عبارت دیگر اینکه ساختمان برای چه نوع کاربردی ساخته شده است تأثیر زیادی بر پایداری و طول عمر آن سازه دارد. برای مثال انباری که برای تولید مواد صنعتی استفاده می‌شود، نسبت به فروشگاه ‌های خرده ‌فروشی بیشتر و زودتر به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد. به این معنا که کاربری ساختمان بر میزان فرسودگی آن طی سال ها، تاثیرگذار است.

طول عمر ساختمان

نگهداری از سازه برای افزایش طول عمر ساختمان

علاوه بر مواردی که ذکر شد، نحوه ی نگهداری از ساختمان نیز جز عواملی است که در طول عمر ساختمان نقش مهمی دارد. هدف از نگهداری یک ساختمان، حفظ آن از لحاظ ساختاری و زیبایی شناختی، برای استفاده از آن طی سال های متمادی می باشد.

علاوه بر این نگهداری از ساختمان باعث می شود بتوانید ارزش سرمایه خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

ساختمان‌های امروزی به ‌عنوان دارایی‌های با ارزشی تلقی می‌شوند و عموماً باید محیطی امن و مساعد برای انجام فعالیت ‌های مختلف انسانی در آن ها فراهم شود. به همین دلیل تلاش برای افزایش طول عمر ساختمان و حفظ و نگهداری آن مسئله ای مهم محسوب می شود.

کلام پایانی : عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان

در این مقاله گفتیم که چه عواملی بر طول عمر ساختمان تاثیرگذار است و چرا نگهداری از ساختمان برای افزایش طول عمر آن امری مهم و ضروری است!

بنابراین لازم است فاکتورهای ضروری برای افزایش طول عمر ساختمان را حین ساخت و ساز در نظر داشته باشید؛ با این وجود چنانچه پس از گذشت مدتی متوجه شدید که ساختمان شما دچار فرسودگی شده است ، لازم است اقدامات لازم را برای تعمیر و بازسازی آن انجام دهید. به علاوه، چنانچه به قوانین نگهداری از ساختمان پایبند باشید، طول عمر ساختمان بیشتر خواهد شد و به این ترتیب نیازی به صرف هزینه های زیاد برای بازسازی آن ندارید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786