۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان

دسته بندی:
۰۵,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
طول عمر ساختمان

هنگامی که پیمانکاران و مهندسان معماری پروژه ای را آغاز می کنند، یا شروع به تعمیر یا بازسازی یک ساختمان می کنند، طول عمر ساختمان یک عامل تعیین کننده است که فاکتورها و عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان را لازم است حتما مد نظر داشت باشند. عوامل زیادی در تعیین طول عمر یک ساختمان دخیل هستند که در این مقاله به ذکر مهم ترین آن ها پرداخته ایم. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان کاملا آشنا شوید.

حتما بخوانید :

رایج ترین اصطلاحات ساخت و ساز

معرفی بهترین روش های عایق کاری ساختمان

راهنمای تخریب ساختمان و معرفی انواع روش های آن

چه عواملی بر طول عمر ساختمان تاثیر گذار است؟

عوامل متعددی در طول عمر ساختمان تاثیرگذار می باشد از جمله  نحوه نگهداری از ساختمان با توجه به کاربری سازه برای یا مواد و مصالح به کار رفته در فرآیند ساخت و ساز و … که در ادامه به ذکر آن ها پرداخته ایم.

طول عمر ساختمان

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی تقریباً در هر نوع پروژه جز فاکتورهای مهم و تعیین کننده طول عمر ساختمان است. یک سازه ی با کیفیت باید از استحکام کافی در هر نوع شرایط آب و هوایی، از گرمای شدید تا سرمای شدید برخوردار باشد؛  همچنین پتانسیل کافی برای مقاومت در برابر بادهای شدید، تگرگ و باران نیز داشته باشد. بنابراین شرایط آب و هوایی و نوع خاک محل احداث پروژه نقش مهمی در طول عمر ساختمان دارد.

مواد و مصالح ساختمانی

نوع مواد و مصالح ساختمانی نقش اساسی و تعیین کننده در طول عمر ساختمان دارد؛ استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت، منجر به استحکام و تقویت سازه خواهد شد. در طول تاریخ ساختمان های زیادی بنا شده است و از میان آن ها ماندگارترین ساختمان ها از جنس چوب، آجر، سنگ، بتن، فولاد و آهن بوده است.

نوع کاربری ساختمان

نوع کاربری ساختمان نیز یکی دیگر از فاکتورهای اصلی و تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان است. به عبارت دیگر اینکه ساختمان برای چه نوع کاربردی ساخته شده است تأثیر زیادی بر پایداری و طول عمر آن سازه دارد. برای مثال انباری که برای تولید مواد صنعتی استفاده می‌شود، نسبت به فروشگاه ‌های خرده ‌فروشی بیشتر و زودتر به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد. به این معنا که کاربری ساختمان بر میزان فرسودگی آن طی سال ها، تاثیرگذار است.

طول عمر ساختمان

نگهداری از سازه برای افزایش طول عمر ساختمان

علاوه بر مواردی که ذکر شد، نحوه ی نگهداری از ساختمان نیز جز عواملی است که در طول عمر ساختمان نقش مهمی دارد. هدف از نگهداری یک ساختمان، حفظ آن از لحاظ ساختاری و زیبایی شناختی، برای استفاده از آن طی سال های متمادی می باشد.

علاوه بر این نگهداری از ساختمان باعث می شود بتوانید ارزش سرمایه خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

ساختمان‌های امروزی به ‌عنوان دارایی‌های با ارزشی تلقی می‌شوند و عموماً باید محیطی امن و مساعد برای انجام فعالیت ‌های مختلف انسانی در آن ها فراهم شود. به همین دلیل تلاش برای افزایش طول عمر ساختمان و حفظ و نگهداری آن مسئله ای مهم محسوب می شود.

کلام پایانی : عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساختمان

در این مقاله گفتیم که چه عواملی بر طول عمر ساختمان تاثیرگذار است و چرا نگهداری از ساختمان برای افزایش طول عمر آن امری مهم و ضروری است!

بنابراین لازم است فاکتورهای ضروری برای افزایش طول عمر ساختمان را حین ساخت و ساز در نظر داشته باشید؛ با این وجود چنانچه پس از گذشت مدتی متوجه شدید که ساختمان شما دچار فرسودگی شده است ، لازم است اقدامات لازم را برای تعمیر و بازسازی آن انجام دهید. به علاوه، چنانچه به قوانین نگهداری از ساختمان پایبند باشید، طول عمر ساختمان بیشتر خواهد شد و به این ترتیب نیازی به صرف هزینه های زیاد برای بازسازی آن ندارید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786