۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

بازیافت ضایعات ساختمانی ؛ بازیافت نخاله های ساختمانی

دسته بندی:
۲۶,دی, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
بازیافت ضایعات ساختمانی

ضایعات ساختمانی به عنوان مصالح ساختمانی نسبتاً تمیز و ناهمگن تعریف می شوند که فعالیت های مختلف ساختمانی از قبیل ساخت و ساز، نوسازی و تخریب منجر به تشکیل نخاله های ساختمانی و ضایعات می شود. آیا می دانید ضایعات ساختمانی خطرات زیادی برای محیط زیست ایجاد می کنند؟ به همین دلیل صنایع ساختمانی همواره به دنبال روش های مناسبی برای حفاظت از محیط زیست از طریق بازیافت ضایعات ساختمانی می باشند که در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم. لطفا با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

بازیافت بتن و استفاده مجدد از آن

بازیافت ضایعات ساختمانی : معرفی منابع تولید نخاله ها

حقیقت این است که ضایعات ساختمانی توسط منابع مختلفی تولید می شوند که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

  • منابع مرتبط با طراحی
  • تدارکات
  • مدیریت منابع
  • عملیات مختلف ساخت و ساز
  • و …
بازیافت ضایعات ساختمانی

معرفی انواع نخاله ها و روش های بازیافت ضایعات ساختمانی

در این بخش از مقاله انواع نخاله ها در ساختمان سازی را به شما معرفی کرده ایم، به همراه روش بازیافت ضایعات ساختمانی .

آجر

یکی از انواع ضایعات ساختمانی آجر است.  ضایعات آجر در اثر تخریب ایجاد می شود و ممکن است به ملات و گچ نیز آلوده باشد. بازیافت ضایعات ساختمانی از نوع آجر، از طریق خرد کردن و استفاده به عنوان مواد پرکننده انجام می شود.

بتن

یکی دیگر از انواع ضایعات ساختمانی ، بتن است. ضایعات بتن به دلیل تخریب سازه های موجود و یا آزمایش نمونه های بتنی و غیره تولید می شود.

نحوه بازیافت ضایعات ساختمانی به این صورت است که سنگدانه بتن خرد شده به عنوان جایگزینی برای سنگدانه های طبیعی در بتن جدید و همچنین در ساخت پایه جاده ها و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

فلز آهنی

فلزات آهنی نوع دیگری از ضایعات ساختمانی است که نه تنها سودآوری بالایی دارد، بلکه بازیافت ضایعات ساختمانی از این نوع، تقریباً به طور کامل انجام می شود. علاوه بر این، فلز آهنی را می توان چندین بار بازیافت کرد.

ضایعات بنایی

ضایعات بنایی در نتیجه تخریب ساختمان ها تولید می شود و بازیافت ضایعات ساختمانی از این نوع، از طریق خرد کردن نخاله ها و استفاده به عنوان سنگدانه سنگ تراشی بازیافتی می باشد.

به علاوه، کاربرد ویژه سنگدانه های بنایی بازیافتی، به عنوان بتن عایق حرارتی است. یکی دیگر از کاربردهای بالقوه سنگدانه های بنایی بازیافتی، استفاده از آن به عنوان سنگدانه در آجرهای رسی سنتی است.

بازیافت ضایعات ساختمانی

فلزات غیر آهنی

آلومینیوم، مس، سرب و روی، نمونه هایی از ضایعات ساختمانی غیرآهنی است که در سایت های ساختمانی تولید می شوند. بازیافت ضایعات ساختمانی از این نوع به راحتی قابل انجام است.

کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا نوع دیگری از ضایعات است و تخمین زده شده که  یک سوم ضایعات ساختمانی را تشکیل می دهند. این مواد زائد برای تولید محصولات کاغذی جدید بازیافت و بازفرآوری می شوند.

پلاستیک

ضایعات پلاستیکی نیز نوع دیگری از ضایعات ساختمانی است. در صورتی که این مواد به طور جداگانه جمع آوری و تمیز شوند، بازیافت ضایعات ساختمانی از این نوع به بهترین شکل ممکن امکان پذیر است. اما چنانچه زباله های پلاستیکی با سایر پلاستیک ها یا آلاینده ها مخلوط شوند، بازیافت دشوار می شود.

پلاستیک پس از بازیافت، به طور خاص برای طراحی مبلمان ، سقف و کف، عایق صوتی پنجره پی وی سی، کانال کشی کابل، پانل و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

الوار

الوار یکی از انواع ضایعات ساختمانی است که بر اثر تخریب ساختمانی، به مقدار زیادی در سراسر جهان تولید می شود. بازیافت ضایعات ساختمانی از این نوع به سادگی قابل انجام است. الوار کامل حاصل از ساخت و ساز و تخریب را می توان به راحتی و به طور مستقیم برای استفاده مجدد در سایر پروژه های ساختمانی پس از تمیز کردن، میخ زدایی و اندازه گیری مورد استفاده قرار داد.

کلام پایانی : بازیافت ضایعات ساختمانی

در این مقاله شما را با انواع ضایعات ساختمانی آشنا کردیم و گفتیم که نحوه بازیافت ضایعات ساختمانی چگونه است. به طور کلی کمیت و کیفیت زباله های ساختمانی تولید شده از هر پروژه، بسته به شرایط و نوع مصالح مورد استفاده در آن پروژه متفاوت است. بر همین اساس نحوه بازیافت ضایعات ساختمانی از هر نوع نیز متفاوت می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786