۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

دسته بندی:
۰۴,اردیبهشت, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
ستون گذاری

انتخاب دقیق و اصولی موقعیت ستون ها در سازه، مانند سایر موارد مربوط به طراحی ساختمان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و چنانچه به صورت اصولی و به درستی انجام نشود، منجر به ایجاد مشکلات و اختلالاتی در ساختمان می شود که ممکن است قابل تغییر و ترفیع نباشد. بنابراین لازم است که با نکات کاربردی در مورد ستون گذاری آشنا باشید. پس در این مقاله با تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

مراحل اجرای اسکلت فلزی ساختمان

اهمیت آشنایی با نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

اگر شما یکی از طراحان سازه هستید و مایلید که کار خود را بدون نقص و مطابق با اصول ساختمان سازی انجام دهید، لازم است که با نکات کاربردی در مورد ستون گذاری آشنا باشید. در این صورت :

 • زمانی که محل ستون ها را به درستی انتخاب کنید، به میزان قابل توجهی در هزینه ها صرفه جوئی خواهید کرد
 • نه تنها سازه ای با ظاهر زیبا طراحی می کنید، بلکه می توانید از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید
ستون گذاری

پس نکات کاربردی در مورد ستون گذاری را که در ادامه ذکر کرده ایم را به دقت مطالعه نمائید.

آشنایی با نکات کاربردی در مورد ستون گذاری

ستون گذاری در ساختمان سازی باید بر اساس مواردی که در این بخش از مقاله ذکر کرده ایم باشد تا نتیجه ی کار مطلوب و استاندارد باشد.

ستون گذاری باید بر مبنای معماری ساختمان باشد

 • از آنجا که وظیفه ی ستون، انتقال بارهای ساختمان به پی است، محل قرارگیری ستون ها و فاصله ی آن ها از یکدیگر بسیار اهمیت پیدا می کند؛ و باید به گونه ای باشد که با حداقل تعداد ستون، کل بارهای ساختمان به زمین منتقل شود.
 • محل ستون ها باید به گونه ای باشد که ارتباط بین آن ها حفظ شود و از زیبائی ساختمان نکاهد
 • بهتر است ستون ها تا جای ممکن درون دیوارها، کمد دیواری ها و جرزها قرار گیرد.
 • هنگام ستون گذاری باید عرض مورد نیاز برای آسانسور، راه پله ها و سایر فضاهایی از این قبیل در نظر گرفته شود.
 • ستون گذاری در پارکینگ باید به گونه ای باشد که فضای مربوط به حرکت ماشین ها را اشغال نکند و فضای پرت ایجاد نکند.
ستون گذاری

ستون گذاری باید بر مینای ضوابط سازه ای باشد

 • قطعا می دانید که بهتر است در هر راستا، قاب های باربر جانبی نیروی زلزله همان راستا را تحمل کند؛ و چون نیروی زلزله در دو جهت عمود بر هم بر سازه وارد می شود، جهت ستون گذاری نیز باید به نحوی باشد که قاب های سازه بر همدیگر عمود باشد.
 • در بخش هایی از ساختمان که پیش آمدگی وجود دارد مثلا در بخش بالکن ها، نیازی به تعبیه ستون در هر چهار طرف آن نیست.
 • توصیه می شود که حتما در چهار طرف اتاق پله ستون قرار داده شود. همچنین در صورت امکان در چهار طرف آسانسور نیز ستون گذاری شود.
 • چنانچه پلان دارای فرو رفتگی یا شکستگی بود، لازم است که در محل تقاطع ضلع های آن، ستون گذاری شود. به این علت که پس رفتگی در پلان باعث می شود که نامنظمی هندسی در پلان سازه ایجاد شود.
 • ستون ها نباید در محل قرار گیری مکان هایی مثل نورگیر یا داکت که امکان عبور تیر از داخل آن ها وجود ندارد قرار گیرد؛ بلکه باید به گونه ای باشد که ستون گذاری از دوطرف امجام شده، ستون ها به یکدیگر وصل شود و مهار گردد.

این نکات از مهم ترین موارد مربوط به ستون گذاری در ساختمان سازی می باشد که به منظور احداث پروژه های اصولی و استاندارد که در آینده مشکل ساز نشود، لازم است که این نکات را هنگام ستون گذاری رعایت کنید.

از همراهی همیشگی شما گرامیان صمیمانه تشکر می کنیم. لطفا با ما در تماس باشید و سوالات و مشکلات خود را مطرح نمائید. ما با کمال میل به کلیه ی سوالاتتان پاسخگو خواهیم بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
سنگ کورین
سنگ کورین چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

سنگ کورین همانطور که از نام آن پیداست نوعی سنگ است که از جنس کورین Corian ساخته شده است و دارای یک سطح جامد می باشد. کورین از مخلوط کردن مواد معدنی با رزین های اکریلیک ایجاد می شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع سنگ ها تا انتهای مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز...

۲۵,اسفند, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب