۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ . ۰۳۱-۴۲۵۱۲۵۵۵ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک

دسته بندی:
۰۶,بهمن, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
اجرای سقف تیرچه بلوک

در سقف های تیرچه بلوک از بلوک های سبک استفاده می کنند تا میزان بتن مورد استفاده در این نوع سقف ها را به حداقل برسانند. آیا می دانید مزیت این کار چیست؟ بار مرده ساختمان کاهش می یابد و این باعث می شود که هزینه های کلی ساختمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش یابد. لازم است بدانید که حین اجرای سقف تیرچه بلوک باید نکاتی را رعایت کنید. در این مقاله با گروه مهندسی فراز آسمان نجف همراه باشید تا با نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک آشنا شوید.

بیشتر بدانید : آشنایی با سقف های عرشه فولادی

حین اجرای سقف تیرچه بلوک به چه نکاتی باید توجه کنید؟

به منظور بهره مندی از مزیت های سقف تیرچه بلوک باید نکاتی را حین اجرای این سقف ها رعایت کنید. در این بخش از مقاله مهم ترین نکات حین اجرای سقف تیرچه بلوک را برای شما آورده ایم. همچنان با ما همراه باشید.

اجرای سقف تیرچه بلوک
 • هنگام بتن ریزی، بتن پاشنه باید حداقل ضخامتی برابر با ۱۰ سانتی متر داشته باشد و به طور صاف ریخته شود تا بتواند تکیه گاه مناسبی باشد برای بلوک ها.
 • قبل از بتن ریزی سقف باید به دقت قالب ها را چک کنید، و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه شن و ماسه یا ضایعات دیگر در قالب ها و جو نداشته باشد.
 • اگر از تیرچه ها در هوای آزاد استفاده می کنید، باید قبل از اجرای سقف تیرچه بلوک ، سطح زیرین آن را به ضخامت ۱۵ میلی متر ماسه اندود یا سیمان کنید.
 • برای کاربرد تیرچه های آماده، باید از میلگرد تقویتی استفاد کنید.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک باید در سازه های بتنی، محل اتصال بتن با دیوار ها زاویه ۴۵ درجه داشته باشد و سطوح دیگر با بتن سبک تر یا بتن پوکه پر شود.
 • اگر در ساختمان های آجری از سقف تیرچه بلوک استفاده می کنید، لازم است که روی دیوار باربر، شناژ افقی اجرا کنید.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک، بلوک سقف حتما باید قبل از نصب، خیس باشد.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک برای پارکینگ های طبقاتی باید تیرچه بلوک ها به صورت دوبل استفاده شود، چرا که قرار است ماشین روی آن ها قرار بگیرد.
 • در محل تماس بلوک ها با تیر هنگام اجرای سقف تیرچه بلوک ، از بسته بودن ته آن ها مطمئن شوید و اطمینان حاصل کنید که بتن به درون آن ها نفوذ نکند.
 • جهت اجرای میلگردهای حرارتی برای اجرای سقف تیرچه بلوک باید شبکه هایی ایجاد کنید به اضلاع ۲۵ سانتی متر
اجرای سقف تیرچه بلوک
 • برای هر تیرچه در اجرای سقف تیرچه بلوک لازم است که کلاف عرضی اجرا شود.
 • به این نکته توجه نمائید که برای حفظ ایمنی بیشتر هنگام عبور از زیر سقف های نیمه آماده ، بر روی تیرچه هایی که استحکام کافی دارند قدم بگذارید.
 • برای شیب بندی سقف بهتر است از خرده آجر های سفالی و یا پوکه های معدنی استفاده کنید؛ به این علت که سبک تر هستند و بار مرده سازه کمتر می شود.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک دقت کنید که جک های زیر سقف تیرچه بلوک باید حداقل به مدت ۱۰ روز بی حرکت بماند.

این نکات مهم را لازم است حین اجرای سقف تیرچه بلوک رعایت کنید تا بتوانید وزن بار مرده را به حداقل برسانید و در نتیجه هزینه های ساخت وساز را تا حد ممکن به حداقل برسانید.

کلام آخر

در این مقاله شما عزیزان را با مهم ترین نکاتی که برای اجرای سقف تیرچه بلوک لازم است در نظر داشته باشید برای شما ذکر کردیم. امید است این مطالب توانسته باشد بر اطلاعات مفید شما در زمینه سقف های تیرچه بلوک افزوده باشد.

در صورتی که پس از مطالعه مقالات ما با سوالی مواجه شدید، حتما با ما تماس بگیرید. مشاوران مجرب ما در شرکت مهندسی فراز آسمان نجف آماده ی پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان هستند.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انجماد خاک (Ground Freezing)
هر آنچه لازم است در مورد انجماد خاک (Ground Freezing) بدانید

روش های مختلفی برای بهسازی خاک وجود دارد که از طریق آن می توان هنگام احداث ساختمان در مناطقی که خاک سست دارد، از مشکلات احتمالی و چالش های موجود پیشگیری کرد. شمع  کوبی، میکروپایل و انجماد خاک از جمله این روش ها می باشد. در این مقاله با تیم مهندسی فراز آسمان نجف همراه...

۰۵,اسفند, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب
میکروپایل یا ریزشمع
آشنایی با میکروپایل یا ریزشمع

یکی از چالش هایی که مهندسان عمران در ساختمان سازی با آن مواجه هستند، مربوط به جنس خاک هر منطقه است و در مناطق آب و هوایی مرطوب که امکان نشست ساختمان بیشتر است، ساخت سازه های عمرانی با مشکل مواجه خواهد شد. به دلیل اینکه نمی توان در این مناطق ساختمان سازی را متوقف...

۳۰,بهمن, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب
شمع کوبی
شمع کوبی چیست؟ | هر آنچه لازم است در مورد شمع کوبی بدانید!

زمانی که لایه های سطحی خاک از ظرفیت بالایی برای تحمل نیروهای وارد بر آن برخوردار نباشد، نیاز به پایدار سازی گود و بهسازی خاک وجود دارد تا نیروی وارده به سطح زیرین خاک منتقل شود. روش شمع کوبی یکی از متداول ترین راه ها برای افزایش مقاومت و پایدار سازی گود می باشد. در...

۲۶,بهمن, ۱۳۹۹ 0دیدگاه ادامه مطلب