۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک

دسته بندی:
۰۶,بهمن, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
اجرای سقف تیرچه بلوک

در سقف های تیرچه بلوک از بلوک های سبک استفاده می کنند تا میزان بتن مورد استفاده در این نوع سقف ها را به حداقل برسانند. آیا می دانید مزیت این کار چیست؟ بار مرده ساختمان کاهش می یابد و این باعث می شود که هزینه های کلی ساختمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش یابد. لازم است بدانید که حین اجرای سقف تیرچه بلوک باید نکاتی را رعایت کنید. در این مقاله با گروه مهندسی فراز آسمان نجف همراه باشید تا با نکات کاربردی حین اجرای سقف تیرچه بلوک آشنا شوید.

بیشتر بدانید : آشنایی با سقف های عرشه فولادی

حین اجرای سقف تیرچه بلوک به چه نکاتی باید توجه کنید؟

به منظور بهره مندی از مزیت های سقف تیرچه بلوک باید نکاتی را حین اجرای این سقف ها رعایت کنید. در این بخش از مقاله مهم ترین نکات حین اجرای سقف تیرچه بلوک را برای شما آورده ایم. همچنان با ما همراه باشید.

اجرای سقف تیرچه بلوک
 • هنگام بتن ریزی، بتن پاشنه باید حداقل ضخامتی برابر با ۱۰ سانتی متر داشته باشد و به طور صاف ریخته شود تا بتواند تکیه گاه مناسبی باشد برای بلوک ها.
 • قبل از بتن ریزی سقف باید به دقت قالب ها را چک کنید، و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه شن و ماسه یا ضایعات دیگر در قالب ها و جو نداشته باشد.
 • اگر از تیرچه ها در هوای آزاد استفاده می کنید، باید قبل از اجرای سقف تیرچه بلوک ، سطح زیرین آن را به ضخامت ۱۵ میلی متر ماسه اندود یا سیمان کنید.
 • برای کاربرد تیرچه های آماده، باید از میلگرد تقویتی استفاد کنید.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک باید در سازه های بتنی، محل اتصال بتن با دیوار ها زاویه ۴۵ درجه داشته باشد و سطوح دیگر با بتن سبک تر یا بتن پوکه پر شود.
 • اگر در ساختمان های آجری از سقف تیرچه بلوک استفاده می کنید، لازم است که روی دیوار باربر، شناژ افقی اجرا کنید.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک، بلوک سقف حتما باید قبل از نصب، خیس باشد.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک برای پارکینگ های طبقاتی باید تیرچه بلوک ها به صورت دوبل استفاده شود، چرا که قرار است ماشین روی آن ها قرار بگیرد.
 • در محل تماس بلوک ها با تیر هنگام اجرای سقف تیرچه بلوک ، از بسته بودن ته آن ها مطمئن شوید و اطمینان حاصل کنید که بتن به درون آن ها نفوذ نکند.
 • جهت اجرای میلگردهای حرارتی برای اجرای سقف تیرچه بلوک باید شبکه هایی ایجاد کنید به اضلاع ۲۵ سانتی متر
اجرای سقف تیرچه بلوک
 • برای هر تیرچه در اجرای سقف تیرچه بلوک لازم است که کلاف عرضی اجرا شود.
 • به این نکته توجه نمائید که برای حفظ ایمنی بیشتر هنگام عبور از زیر سقف های نیمه آماده ، بر روی تیرچه هایی که استحکام کافی دارند قدم بگذارید.
 • برای شیب بندی سقف بهتر است از خرده آجر های سفالی و یا پوکه های معدنی استفاده کنید؛ به این علت که سبک تر هستند و بار مرده سازه کمتر می شود.
 • در اجرای سقف تیرچه بلوک دقت کنید که جک های زیر سقف تیرچه بلوک باید حداقل به مدت ۱۰ روز بی حرکت بماند.

این نکات مهم را لازم است حین اجرای سقف تیرچه بلوک رعایت کنید تا بتوانید وزن بار مرده را به حداقل برسانید و در نتیجه هزینه های ساخت وساز را تا حد ممکن به حداقل برسانید.

کلام آخر

در این مقاله شما عزیزان را با مهم ترین نکاتی که برای اجرای سقف تیرچه بلوک لازم است در نظر داشته باشید برای شما ذکر کردیم. امید است این مطالب توانسته باشد بر اطلاعات مفید شما در زمینه سقف های تیرچه بلوک افزوده باشد.

در صورتی که پس از مطالعه مقالات ما با سوالی مواجه شدید، حتما با ما تماس بگیرید. مشاوران مجرب ما در شرکت مهندسی فراز آسمان نجف آماده ی پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان هستند.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786