۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پوکه معدنی چیست؟ کاردبردهای پوکه ساختمانی

دسته بندی:
۰۹,دی, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
پوکه معدنی

از پوکه معدنی به طور گسترده در ساخت بتن سبک و بلوک های با چگالی کم استفاده می شود. برای استفاده از پوکه معدنی در ساختمان سازی، یک نوع ریزدانه از پوکه به نام پوزولان به عنوان افزودنی در سیمان استفاده می شود و با آهک مخلوط می شود تا بتن سبک، صاف و گچ مانند را تشکیل دهد. این فرم از بتن در زمان رومیان مورد استفاده بوده است. با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا دقیقا بدانید پوکه معدنی چیست؟ و با کاربردهای پوکه ساختمانی آشنا شوید.

بیشتر بدانید :

بلوک های سیمانی و مزیت های آن نسبت به پنل های گچی و فوم

آشنایی با انواع بلوک ساختمانی

آشنایی با پوکه معدنی | پوکه معدنی چیست؟

به احتمال زیاد شما با انواع سنگ ها آشنا هستید و می دانید که دنیای سنگ ها چه دنیای عجیب و خارق العاده ای است. پوکه معدنی هم نوعی سنگ است اما با ویژگی های متفاوت که در ساختمان سازی هم از آن استفاده می شود. در ادامه به طور دقیق تر به شما خواهیم گفت که پوکه معدنی چیست؟ و چگونه تشکیل می شود!

پوکه معدنی

نحوه تشکیل پوکه معدنی

پوکه معدنی در واقع از نوع سنگ های آذرین متخلخل می باشد که همین ویژگی تخلخل آن به دلیل سرعت سرد شدن سنگ و همزمان خروج سریع گاز از دورن گدازه های شیشه ای آن می باشد.

مواد مذابی که به صورت گدازه در دامنه های آتشفشان ها قرار می گیرد تحت شرایط جوی، مثلا بارش باران، به سرعت سرد می شود و پوکه های معدنی را به وجود می آورد. آیا می دانید که سنگ پا هم یک نوع پوکه معدنی است؟ گاهی پوکه معدنی بر اثر رسوبات نیز ایجاد می شود.

کیفیت پوکه معدنی به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی برخی از ویژگی های پوکه های معدنی بر میزان کیفیت آن ها تاثیرگذار است. این ویژگی ها عبارتند از :

 • میزان تخلخل پوکه معدنی
 • فشار، دما و مدت زمانی که طول کشیده تا سنگ تشکیل شود
 • چگالی پوکه معدنی

به علاوه پوکه معدنی در رنگ ها مختلف یافت می شود؛ رنگ های ماسه ای، عدسی، بادامی، نخودی و … .

همانطور که گفتیم از پوکه های معدنی در ساختمان سازی استفاده می شود که از آن ها با عنوان پوکه ساختمانی نیز یاد می شود. این نوع پوکه ها دارای خواص و ویژگی هایی هستند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

مشخصات پوکه های ساختمانی

از مهم ترین خواص پوکه معدنی که به عنوان پوکه ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پوکه معدنی یا همان پوکه ساختمانی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی از قبیل ماسه و شن دارای وزن کمتری می باشد.
 • پوکه معدنی دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به وزن مخصوص آب می باشد و به همین دلیل روی سطح آب شناور می ماند.
 • پوکه معدنی در برابر حرارت از خود مقاومت بالایی نشان می دهد و تا دمای ۷۶۰ درجه سانتی گراد در حجم و شکل آن هیچ تغییری ایجاد نمی شود. در حقیقت نقطه ذوب پوکه ساختمانی ۱۳۴۲ درجه سانتی گراد می باشد.
 • از پوکه های معدنی می توان به عنوان عایق صوت و عایق حرارت در ساختمان سازی استفاده کرد.
پوکه معدنی

مهم ترین کاربردهای پوکه های ساختمانی

 • از آنجا که پوکه معدنی وزن کمی دارد، در ساخت بتن و بلوک های بتنی برای کاربرد در سقف و دیوار استفاده می شود.
 • در شیب بندی سقف ها از پوکه معدنی استفاده می شود.
 • از پوکه معدنی در دپارتمان های تصفیه آب نیز استفاده می شود؛ چون خاصیت متخلخل دارد.
 • به این دلیل که پوکه معدنی دارای وزن کمی می باشد، استفاده از آن باعث می شود که وزن کل سازه کاهش یابد. این ویژگی باعث مقاومت بیشتر ساختمان در برابر نیروهای وارد بر سازه، از جمله زلزله می شود.

کلام پایانی

پوکه معدنی به دلیل وزن سبکی که دارد، یک انتخاب ارجح نسبت به سایر مصالح در ساخت و ساز می باشد؛ وزن پوکه معدنی یک سوم سبک تر از سایر مصالح ساختمانی می باشد و به راحتی توسط نیروی انسانی در محل قابل حمل است. همچنین قیمت آن مقرون به صرفه است.

هنگامی که پوکه در مخلوط بتن استفاده می شود، خاصیت ارتجاعی محصول را افزایش می دهد و ترکیب انعطاف پذیرتری را ایجاد می کند؛ و این خاصیت برای ساختمان های مرتفعی که لازم است مقاومت در برابر باد یا سایر نیروهای طبیعی در آن لحاظ شود، بسیار مفید است.

پوکه های معدنی محصولات ساختمانی کاربر پسند برای نیروی کار هنگام انجام پروژ های ساختمانی می باشد؛ به علاوه به دلیل مقاومت حرارتی بالایی که دارد می توان از آن به عنوان عایق در برابر آتش سوزی و دماهای بالا استفاده کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786