۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

پدستال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دسته بندی:
۱۵,مرداد, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه
پدستال

یکی از انواع ستون های بتنی پدستال ها هستند. ستون های فلزی روی پدستال ها نصب می شود و در زیر آن ستون ها، صفحات زیرستون نصب می شود. به طور کلی هدف از به کار بردن پدستال ، هم تراز نمودن ستون هایی است که با یکدیگر اختلاف ارتفاع دارد. با تیم مهندسین شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با پدستال بیشتر آشنا شوید.

حتما بخوانید :

عمل آوری بتن چیست؟

هر آنچه لازم است در مورد بتن پیش تنیده بدانید

الیاف مورد استفاده در بتن را بشناسید

معرفی ستون های بتنی پدستال

پدستال ها، ستو های بتنی کم آرماتور و یا بدون آرماتور هستند. این نوع ستون ها روی پی های بتنی اجرا می شود. زیر ستون ها، صفحه های زیرستون قرار می گیرد و سپس ستون های فلزی روی آن ها نصب می شود. در حقیقت پدستال ها یکی از انواع اجزای قائم فشاری هستند و بیشترین موارد کاربرد آن ها در سازه های صنعتی می باشد.

از آنجا که پدستال دارای عرض زیادی نسبت به ارتفاع آن می باشد، این ویژگی باعث می شود که این ستون ها از مقاومت فشار بالایی برخوردار باشد.

در پدستال ها به منظور مقاوم سازی بیشتر از الیاف FRP استفاده می شود تا از ترک خوردگی و پوسیدگی آن ها جلوگیری شود. این کار منجر به افزایش طول عمر پدستال شده و در برابر خوردگی از آن محافظت می کند.

پدستال

آشنایی با کاربردهای پدستال

پدستال ها در ساختمان سازی با اهداف مختلفی صورت می گیرد که عبارتند از :

  • در مواقعی که بخشی از ستون های فلزی درون خاک مدفون می باشد، از پدستال استفاده می شود؛ به این دلیل که از پوسیدگی آن بخش از ستون های فلزی که در خاک قرار گرفته است، جلوگیری شود.
  • چنانچه در اجرای سازه قصد استفاده از ستون های فلزی در بخش زیرین ساختمان را نداشته باشید، می توانید از پدستال استفاده کنید.
  • در شرایطی که ستون فلزی دارای ارتفاع زیادی باشد، جهت مهار کردن عرض کم آن ها در بخشی که در سمت پی قرار دارد، از پدستال ها استفاده می شود.

عملکرد پدستال چگونه است؟

به طور کلی از پدستال ها به منظور ممانعت از تماس خاک با ستون های چوبی یا ستون های فلزی استفاده می شود.

زمانی که ستون های فلزی یا چوبی در مجاورت خاک قرار می گیرد، به دلیل رطوبت موجود در خاک این ستو ها دچار خوردگی و پوسیدگی می شود. پدستال ها با ایجاد فاصله بین ستون فلزی یا چوبی با خاک، از خوردگی و یا پوسیدگی ستون ها جلوگیری می کند.

پدستال

نکات مهم برای استفاده از پدستال ها

برای استفاده از ستون های بتنی پدستال ، لازم است که دو نکته ی بسیار مهم را در نظر بگیرید. این نکات عبارتند از :

  • توصیه می شود که تنها زمانی که لنگر در پای ستون وجود ندارد از پدستال استفاده شود. چنانچه لنگر در پای ستون قرار نداشته باشد، محاسبات آن ها مانند ستون های بتنی انجام شده و لازم است که آرماتورهای مورد نیاز محاسبه گردد.
  • برای اینکه پدستال خرد نشود، از یک شبکه مش آرماتور ضعیف تا نمره ۱۴ روی پدستال و در زیر صفحه ستون استفاده می شود.

کلام پایانی

در این مقاله شما را با نوعی از انواع ستون های بتنی به نام پدستال آشنا کردیم. همچنین ویژگی ها و کاربردهای آن را نیز برای شما گفتیم. امید است آنچه گفته شد مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

لطفا در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل با ما تماس بگیرید. همکاران و مشاوران ما در تیم مهندسی شرکت فراز آسمان نجف با کمال میل آماده ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. شما می توانید از راهنمایی های آن ها بهره مند گردیده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمائید.

از توجه و همراهی همیشگی تان تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم.

لطفا با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سازه نگهبان خرپایی
سازه نگهبان خرپایی چیست؟ آشنایی با نحوه اجرای آن

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و مهم ترن مراحل ساخت و ساز، مرحله ی گودبرداری است و یکی از مهم ترین فاکتورهای مربوط به گودبرداری، انتخاب بهترین روش برای پایدارسازی گود است. اجرای سازه نگهبان خرپایی یکی از انواع روش های پایدار سازی گود است که در این مقاله مطالبی را در...

۱۲,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نازک کاری ساختمان
نازک کاری ساختمان و نکات مربوط به آن

نازک کاری ساختمان عبارتست از عملیات پایانی ساختمان که با هدف زیبا سازی فضای داخلی و فضای خارجی ساختمان انجام می شود، به طوری که پس از آن، ساختمان قابل سکونت می شود. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید تا با نکات مربوط به نازک کاری ساختمان آشنا شوید....

۰۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
دیوار پوش سلولزی
دیوار پوش سلولزی و هر آنچه لازم است در مورد آن ها بدانید

از زمانی که انواع دیوار پوش های سلولزی روانه ی بازار شد، مشکلاتی که برای انتخاب طرح و رنگ دیوارها و سقف، در انواع ساختمان با کاربری های مختلف وجود داشت، برطرف شد و اکنون افراد می توانند با توجه به سلیقه و نظر خود، طرح و رنگ سقف و دیوارها را انتخاب کنند و...

۰۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب