۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اثرات کلرید کلسیم بر بتن چیست؟

دسته بندی:
۲۴,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
اثرات کلرید کلسیم بر بتن

بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که بسیار قوی و بادوام می باشد و برای استفاده در سطح بیرونی ساختمان بسیار مناسب است. به علاوه سیمان یکی از مقرون به صرفه ترین مصالح ساختمانی و مخلوطی از سیمان پرتلند، آب و سنگدانه هایی مانند ماسه، سنگ یا شن است. البته استفاده از بتن دارای محدودیت‌ هایی است، که با افزودن کلرید کلسیم به مخلوط بتن آن محدودیت ها از بین خواهد رفت و عملکرد بتن بهبود خواهد یافت. در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد اثرات کلرید کلسیم بر بتن پرداخته ایم. لطفا با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

معرفی انواع قالب بندی بتن

عمل آوری بتن (کیورینگ بتن) چیست؟ روش های عمل آوری بتن

دال بتنی چیست؟

با اثرات کلرید کلسیم بر بتن آشنا شوید

همانطور که گفتیم کلرید کلسیم را به مخلوط سیمان، آب و شن (بتن) اضافه می کنند تا بتوانند به بهبود عملکرد بتن کمک کنند. افزودن کلرید کلسیم به مخلوط بتن بر خواص فیزیکی بتن تاثیرگذار است و محصول نهایی در ساخت پروژه های مسکونی و تجاری کاربرد بسیاری دارد. در ادامه با اثرات کلرید کلسیم بر بتن بیشتر آشنا خواهید شد.

زمان گیرش : افزودن کلرید کلسیم به بتن می تواند زمان گیرش آن را تا دو سوم کاهش دهد. برای مثال مدت زمان گیرش بتن در دمای ۷۰ درجه فارنهایت، معادل گیرش بتن با افزودن ۲ درصد کلرید کلسیم در دمای ۵۰ درجه فارنهایت می باشد.

اثرات کلرید کلسیم بر بتن

نسبت آب سیمان : کلرید کلسیم می تواند باعث سفت شدن زود هنگام بتن شود و در نتیجه میزان بلیدینگ یا به اصطلاح آب انداختن بتن را کاهش دهد (محتوای آب به بالا می رود)، اما مقدار آب مورد نیاز برای رسیدن به یک اسلامپ یا قوام معین را کاهش نمی دهد.

مقاومت در برابر یخ زدگی/ذوب شدن : از اثرات کلرید کلسیم بر بتن این است که باعث افزایش مقاومت بتن در برابر ذوب شدگی یا یخ زدگی می شود. به عبارت دیگر سخت شدن سریع بتن باعث می شود مقاومت اولیه بتن در برابر آسیب یخ زدگی یا ذوب شدگی افزایش یابد.

حباب هوا موجود در بتن : در هنگام افزودن کلرید کلسیم به بتن برای تولید هوای بیشتر، به عامل حباب هوای کمتری نیاز است. لازم است بدانید خود کلرید باعث حباب هوا نمی شود. این یکی دیگر از اثرات کلرید کلسیم بر بتن است.

اثرات کلرید کلسیم بر بتن : مزایای استفاده از کلرید کلسیم در بتن

اگر بخواهیم به طور خلاصه از مزیت های افزودن کلرید کلسیم بر بتن بگوییم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • تسریع زمان گیرش بتن
  • افزایش قدرت اولیه بتن
  • جلوگیری از آسیب یخ زدگی بتن
  • جلوگیری از آسیب ذوب شدگی بتن
  • کاهش آب انداختن بتن
  • کاهش هزینه ها
  • افزایش کارایی و بهبود عملکرد بتن
اثرات کلرید کلسیم بر بتن

چگونه کلرید کلسیم به بتن اضافه می شود؟

کلرید کلسیم در اشکال مختلف موجود است و می توان آن را به صورت گلوله و سایر گرانول ها تهیه کرد، اما فرم پولکی شکل آن نیز رایج است که می توان بر اساس نیاز، هر کدام از آن ها را به بتن اضافه کرد.

کلرید کلسیم نباید در تماس مستقیم با سیمان قرار گیرد، زیرا سریعا باعث سفت شدن سیمان می شود. روش توصیه شده این است که محلول را در آب رقیق کرده و سپس آن را با سنگدانه مخلوط کنید.

کلام پایانی : اثرات کلرید کلسیم بر بتن

در این مقاله مطالبی را در مورد اثرات کلرید کلسیم بر بتن عنوان نمودیم؛ به طور کلی کلرید کلسیم باعث می شود بتن سریع ‌تر ببندد و استحکام اولیه آن افزایش یابد ، عملکرد بتن بهبود یابد و در نهایت هزینه ها کاهش پیدا کند.

کلرید کلسیم سرعت هیدراتاسیون سیمان را تسریع می کند. زمان گیرش بتن را کاهش داده و به محافظت از بتن تازه کمک می کند؛ در نهایت به پیمانکاران برای ساخت و ساز در فصول سرد سال کمک کرده و ارائه کار با کیفیت را تضمین می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
انبار کردن میلگرد
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

همانطور که می دانید، میلگرد معمولاً برای استحکام و پایداری سازه های بتنی مورد استفاد قرار می گیرد. با وجودی که بتن فوق العاده قوی است، اما می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی از دست بدهد که این منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این شرایط،...

۱۶,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
جلوگیری از خوردگی فلزات
روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

پیمانکاران و متخصصین امر ساخت و ساز، از نقش مهم فلزات در ساختمان سازی کاملا آگاه هستند و می دانند که زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی فلزات می تواند منجر به بروز مشکلات اساسی در ارتباط با ایمنی ساختمان شود. بنابراین دانستن روش های جلوگیری از خوردگی فلزات امری حیاتی و ضروری است؛ ما...

۱۴,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
معماری دیکانستراکشن
معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

دیکانستراکشن (Deconstruction) در لغت به معنای ساختار شکنی، بنیان فکنی ساختار زدایی و مفاهیمی از این قبیل می باشد و جنبشی است متعلق به معماری معاصر و بر خلاف عقلانیت منظم مدرنیسم ایجاد شد. در واقع سبک غیر خطی و از بین بردن تقارن  اشکال در ساخت و ساز، باعث ایجاد ساختمان هایی با ظاهر...

۱۲,آذر, ۱۴۰۱ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
مهم ترین نکات برای انبار کردن میلگرد ؛ نگهداری میلگرد

روش های جلوگیری از خوردگی فلزات

معرفی سبک معماری دیکانستراکشن (Deconstruction)

بتن پلیمری چیست؟ مشخصات و کاربردها

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786