۰۳۱-۴۲۵۱۳۵۳۸ دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان

دید وسیع،

تفکر دقیق،

طراحی هنرمندانه

اثرات کلرید کلسیم بر بتن چیست؟

دسته بندی:
۲۴,آبان, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه
اثرات کلرید کلسیم بر بتن

بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که بسیار قوی و بادوام می باشد و برای استفاده در سطح بیرونی ساختمان بسیار مناسب است. به علاوه سیمان یکی از مقرون به صرفه ترین مصالح ساختمانی و مخلوطی از سیمان پرتلند، آب و سنگدانه هایی مانند ماسه، سنگ یا شن است. البته استفاده از بتن دارای محدودیت‌ هایی است، که با افزودن کلرید کلسیم به مخلوط بتن آن محدودیت ها از بین خواهد رفت و عملکرد بتن بهبود خواهد یافت. در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد اثرات کلرید کلسیم بر بتن پرداخته ایم. لطفا با مهندسان شرکت فراز آسمان نجف همراه شوید.

حتما بخوانید :

معرفی انواع قالب بندی بتن

عمل آوری بتن (کیورینگ بتن) چیست؟ روش های عمل آوری بتن

دال بتنی چیست؟

با اثرات کلرید کلسیم بر بتن آشنا شوید

همانطور که گفتیم کلرید کلسیم را به مخلوط سیمان، آب و شن (بتن) اضافه می کنند تا بتوانند به بهبود عملکرد بتن کمک کنند. افزودن کلرید کلسیم به مخلوط بتن بر خواص فیزیکی بتن تاثیرگذار است و محصول نهایی در ساخت پروژه های مسکونی و تجاری کاربرد بسیاری دارد. در ادامه با اثرات کلرید کلسیم بر بتن بیشتر آشنا خواهید شد.

زمان گیرش : افزودن کلرید کلسیم به بتن می تواند زمان گیرش آن را تا دو سوم کاهش دهد. برای مثال مدت زمان گیرش بتن در دمای ۷۰ درجه فارنهایت، معادل گیرش بتن با افزودن ۲ درصد کلرید کلسیم در دمای ۵۰ درجه فارنهایت می باشد.

اثرات کلرید کلسیم بر بتن

نسبت آب سیمان : کلرید کلسیم می تواند باعث سفت شدن زود هنگام بتن شود و در نتیجه میزان بلیدینگ یا به اصطلاح آب انداختن بتن را کاهش دهد (محتوای آب به بالا می رود)، اما مقدار آب مورد نیاز برای رسیدن به یک اسلامپ یا قوام معین را کاهش نمی دهد.

مقاومت در برابر یخ زدگی/ذوب شدن : از اثرات کلرید کلسیم بر بتن این است که باعث افزایش مقاومت بتن در برابر ذوب شدگی یا یخ زدگی می شود. به عبارت دیگر سخت شدن سریع بتن باعث می شود مقاومت اولیه بتن در برابر آسیب یخ زدگی یا ذوب شدگی افزایش یابد.

حباب هوا موجود در بتن : در هنگام افزودن کلرید کلسیم به بتن برای تولید هوای بیشتر، به عامل حباب هوای کمتری نیاز است. لازم است بدانید خود کلرید باعث حباب هوا نمی شود. این یکی دیگر از اثرات کلرید کلسیم بر بتن است.

اثرات کلرید کلسیم بر بتن : مزایای استفاده از کلرید کلسیم در بتن

اگر بخواهیم به طور خلاصه از مزیت های افزودن کلرید کلسیم بر بتن بگوییم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • تسریع زمان گیرش بتن
  • افزایش قدرت اولیه بتن
  • جلوگیری از آسیب یخ زدگی بتن
  • جلوگیری از آسیب ذوب شدگی بتن
  • کاهش آب انداختن بتن
  • کاهش هزینه ها
  • افزایش کارایی و بهبود عملکرد بتن
اثرات کلرید کلسیم بر بتن

چگونه کلرید کلسیم به بتن اضافه می شود؟

کلرید کلسیم در اشکال مختلف موجود است و می توان آن را به صورت گلوله و سایر گرانول ها تهیه کرد، اما فرم پولکی شکل آن نیز رایج است که می توان بر اساس نیاز، هر کدام از آن ها را به بتن اضافه کرد.

کلرید کلسیم نباید در تماس مستقیم با سیمان قرار گیرد، زیرا سریعا باعث سفت شدن سیمان می شود. روش توصیه شده این است که محلول را در آب رقیق کرده و سپس آن را با سنگدانه مخلوط کنید.

کلام پایانی : اثرات کلرید کلسیم بر بتن

در این مقاله مطالبی را در مورد اثرات کلرید کلسیم بر بتن عنوان نمودیم؛ به طور کلی کلرید کلسیم باعث می شود بتن سریع ‌تر ببندد و استحکام اولیه آن افزایش یابد ، عملکرد بتن بهبود یابد و در نهایت هزینه ها کاهش پیدا کند.

کلرید کلسیم سرعت هیدراتاسیون سیمان را تسریع می کند. زمان گیرش بتن را کاهش داده و به محافظت از بتن تازه کمک می کند؛ در نهایت به پیمانکاران برای ساخت و ساز در فصول سرد سال کمک کرده و ارائه کار با کیفیت را تضمین می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
مقالات مشابه
سنگ کوارتز
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع دیگر سنگ های ساختمانی به نام سنگ کوارتز آشنا کنیم. این نوع سنگ ها از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی محسوب می شود و دارای ویژگی های بسیار منحصر به فردی می باشد. در این مقاله تا انتها با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۹,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
پانل سیمانی
پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

در صنعت ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار متنوعی تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام از آن ها کاربردهای منحصر به فردی دارد. علاوه بر این با پیشرفت تکنولوژی نیز مصالح ساختمانی جدیدتری به بازار عرضه شد که صنعت ساختمان سازی را متحول کرد. پانل سیمانی یکی از انواع مصالح ساختمانی...

۲۷,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
آجر قزاقی
آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

همانطور که می دانید یکی از انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد، آجر است. آجر در حقیقت یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تهیه و تولید می شود. آجر قزاقی هم یکی از انواع آجر و البته از نوع سنتی آن می باشد. در این مقاله با تیم مهندسان شرکت فراز آسمان...

۲۴,فروردین, ۱۴۰۲ 0دیدگاه ادامه مطلب
نوشته های اخیر
سنگ کوارتز چیست؟ آشنایی با مزایا و ویژگی ها

پانل سیمانی چیست؟ معرفی انواع پانل های سیمانی

آجر قزاقی چیست؟ آشنایی با آجر سنتی قزاقی

بتن خود ترمیم شونده چیست؟

راه های ارتباطی نشانی دفترنجف آباد: خیابان منتظری شمالی، خیابان معرفت، نبش کوی بهارستان
کدپستی : 8513787786